İŞÇİ HAKLARINI SAVUNMALIYIZ!

Videoyu Aç İŞÇİ HAKLARINI SAVUNMALIYIZ!
A
a

Belediye-İş Sendikası Genel Mali Sekreteri Bayram Özkan ve Sendika Toplu İş Sözleşmeleri Genel Sekreteri Güney Demirdaş’ı makamında ağırlayan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Sendikalar, asgari ücretin belirlenirken işçisinin hakkını savunmalı” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Türk-İş’e bağlı Türkiye Belediyeler ve Genel Hizmetler (Belediye-İş) Sendikası Genel Mali Sekreteri Bayram Özkan ve Sendika Toplu İş Sözleşmeleri (TİS) Genel Sekreteri Güney Demirdaş, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’u ziyaret etti.

GEÇİM ÜCRETİ

Asgari ücretin 40 sene önce başlangıç ücreti olduğunu hatırlatan Genel Mali Sekreter Özkan, günümüzde asgari ücretin 7 milyon işçinin geçim ücreti olduğunu belirtti. Mevcut asgari ücret rakamıyla insanların geçinme şansının olmadığını kaydeden Özkan, işverenler, hükümet ve TÜİK’in mantıklı ve makul bir asgari ücret önerisini komisyon üyelerinin önüne getirmesi gerektiğini vurguladı. Toplu iş sözleşmelerinin emekçilerin hak ve çıkarlarını koruma ve geliştirme mücadelesinde en önemli araçlardan birisi olduğunun altını çizen Özkan, yaklaşan toplu iş sözleşmesinin önemini belirtti. Özkan ayrıca, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un her zaman işçi ve emekçilerin yanında olduğuna dikkat çekti.

MAĞDUR ETMEYECEĞİZ

Başkan Kurt, gerek pandemi gerekse yaşanan ekonomik kriz ile işçi maaşlarının iyice eridiğini söyledi. Bu sorunun çözümünde sendikalara büyük iş düştüğünü ifade eden Başkan Kurt, pandemi döneminde toplumun tüm kesimlerinin mağdur olduğunu kaydetti. Başkan Kurt, “Ekonomik kriz herkesi vurdu, ancak en çok da işçiler mağdur oldu. Asgari ücretle kıt kanaat geçinen işçi, bugün bu maaşla geçinemiyor. Yeme içmeye, elektriğe, doğalgaza kısacası her şeye zam yapıldı. Asgari ücret belirlenirken bunlara dikkat edilmeli. Sendikalar, asgari ücretin belirlenmesi için hükümet ile masaya oturduğunda işçileri temsil ettiğini unutmamalı, işçisinin hakkını savunmalı” diye konuştu. Yaklaşan toplu iş sözleşmesine de değinen Başkan Kurt, Odunpazarı Belediyesi’nin bütçesini göz önüne alarak, emekçileri mağdur etmeyecek şekilde hareket edeceklerini söyledi. HM

Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi