İŞÇİLER KAZANDI

Videoyu Aç İŞÇİLER KAZANDI
A
a

Maaş ile kıdem tazminatları ödenmeyen ve 69 gündür eylem yapan Birleşik Metal İş Sendikası üyesi işçiler zafer kazandı. İşçiler dört aylık ödenmeyen maaş ve tazminatlarını alabilecek.


Birleşik Metal İŞ Sendikası Genel Başkanı Adnan Sedaroğlu, Zeytinoğlu Grubu’na ait işyerinde maaşlarını ve kıdemlerini alamadıkları için 69 gündür iş yeri kapısının önünde eylem yapan işçilerle bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. “Türkiye’nin bu yasalarına rağmen, bu kadar olumsuzluklara rağmen, fabrikalarda işçileri hiçbir şekilde insan yerine koymamalarına rağmen ‘bu yola çıkacağız’ dedik, bu yolun sonunda da mutlaka ve mutlaka kazanacağız dedik” ifadelerini kullanan Serdaroğlu, “Bugün bile hakkımızda dava açıldı. İşçilerin eylem yapması ve şehir meydanında basın açıklaması yapmamızdan dolayı hakkımızda dava açtılar. Açsınlar. Biz işçi hakları ve işçi mücadelesi içerisinde sonucu neye mal olursa olsun onları yapmaya da devam edeceğiz. Yaptığımız mücadelelerle önemli bir kamuoyu yaratıldı ve TMSF bizimle görüşmek zorunda kaldı” diye konuştu.
TÜRKİYE’DE BİR İLK
Türkiye’de hiç olmayan şeyleri yapmaya çalıştıklarını vurgulayan Serdaroğlu, “İŞKUR üzerinden burada bir aciz vesikası çıkartma çabasını da sonuçlandırmak üzereyiz. O üç aylık ücretlerimizin ödenmesi ile ilgili küçük bir hukuki prosedür var. O da tamamlandıktan sonra Türkiye’de bir ilki gerçekleştireceğiz. Alınamaz denilen ücretlerin de alınması, hiç değilse üç ayının alınması doğrultusunda bir sonucu ortaya çıkartacağız. En son gelinen aşamada TMSF işverenle görüşme yaparak buradaki kendi üzerindeki bir takım malların satışının onayını aldıktan sonra tazminatlarımızın yani hem en son aşamada mücadeleyi yöneten arkadaşlarımız açısından, daha önce çıkmış olan ve bir takım avukatlarla farklı şekilde sürdürülen hukuk mücadelesi sürdüren arkadaşlarımızın da tazminatları olacak şekilde bir iş verenle TMSF’nin anlaşması ortaya çıkartıldı. TMSF’nin bu arkadaşlarımızın tamamının tazminatlarının yüzde 92.3’ünü ödeyecek şekilde bir anlaşmaya varıldı. Prosedür tamamlandıktan sonra hepinize TMSF üzerinden sizlere belirlenen ödeme şekli üzerinden ödemesi yapılacak” ifadelerini kullandı. Açıklama sonrası Serdaroğlu ile işçiler, Entil önünde kurulu çadırları kaldırarak eylemlerine son verdi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi