İşçiler refah payı bekliyor

Videoyu Aç İşçiler refah payı bekliyor
A
a

TÜİK’in enflasyon verilerinin çarşı pazardaki enflasyonu yansıtmadığını söyleyen TÜRK HARB İŞ Eskişehir Şube Başkanı Hasan Atak, “İşçilerin ücretleri 2023 yılı sözleşme görüşmeleri öncesinde refah payı verilerek arttırılmalıdır” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Türkiye’de ciddi bir enflasyon sorunu yaşandığını ifade eden HARB İŞ Eskişehir Şube Başkanı Hasan Atak, acilen tedbir alınarak, sosyal ekonomik politikaların gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü işçilerinin ek zam beklentisini dile getiren Atak, “Sözleşmelere göre zam almış olsak da verilen zam oranlarının değersizleşmesi, açıklanan resmi enflasyon rakamlarının reel olarak gerçeği yansıtmaması bizleri her geçen gün zora sokmaktadır. İşçiler emeğin alın terinin karşılığını alamamaktadırlar” diye konuştu.
ÜCRETLER REEL OLARAK AZALIYOR
Atak konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Türk Lirasının değer kaybetmesi ve bunun sonucu olarak da enflasyonun yükselmesi, işçinin, memurun, asgari ücretlinin, emeklinin ücretinin reel olarak azalması, yani bu maaşlarla her geçen gün alım gücünün yok olması anlamına gelmektedir.Ülkemizin yaşadığı büyük kriz nedeni ile buradan hükümete çağrımız gerekli tedbirlerin acilen alınması sosyal devlet politikalarının emeği ile geçinenlere yönelik olarak düzenlenmesidir. Bu noktada da taleplerimiz bugünlerde tüm ücretlerden vergi alınmaması veya yüzde 15 olarak sabit bırakılmasıdır. Bir an önce işçilere Toplu İş Görüşmelerinde verilen 2021 ve 2022 yılı ücret artışlarının tekrar gözden geçirilerek revize edilip 2023 yılı TİS görüşmeleri başlamadan önce refah payı verilerek ücretlerin arttırılmasıdır” şeklinde konuştu. MELTEM KARAKAŞ
 
 
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi