İŞLERİN TADI TUZU YOK!

Videoyu Aç İŞLERİN TADI TUZU YOK!
A
a

Simide yapılması planlanan 25 kuruşluk zammı sorduğumuz simit fırını çalışanı Abdullah Tapur, “Kullandığımız malzemelerin hepsine haddinden fazla zam geldi. Pandemiden beri işlerin tadı tuzu yok. Eskiye göre işlerin dörtte biri oluyor” dedi.


Lokantacılar Odası Başkanı Bahar Bilen, geçtiğimiz günlerde Eylül ayında simide 25 kuruşluk bir zam yapılacağını ve simidin 1.75 lira olacağını açıklamıştı. Konuyla ilgili görüşlerini sorduğumuz simit fırını çalışanları ise, kullandıkları tüm malzemelere haddinden fazla zam yapıldığını, kendilerini 25 kuruşun bile kurtarmayacağını ifade etti.
2 LİRA OLMASINI BEKLİYORDUK
Uzun zamandır zam beklentilerinin olduğunu Pandemiden sonra işlerinin eskisi gibi olmadığını söyleyen simit fırını çalışanı Ziya Bulut, “Pandemi bizi de etkiledi. Kapattığımız günler oldu dükkânımızı. Sıkıntılar oldu o zamanlar özellikle. İşin yüzde 75’i yok. Bu bölgenin en büyük geliri turizmdi. Eskiden olsa bugün siz buraya giremezdiniz. Burası çok kalabalık olurdu. Ama gördüğünüz gibi bom boş. Pazar günü bugün aşırı kalabalık olurdu. Hastalıktan sonra beklediğimizin iyisi ama eskiye göre en kötüsü. Bizim zam beklentimiz vardı. Her şey zamlandı. Maliyet arttı. Bize bir nebze de olsa can suyu olur. Zam gelmeli. Dibimizde Kütahya’da 1.75 lira. Eskişehir’de hala 1.50 lira. Biz 2 TL bekliyoruz aslında ama meclis karar verecek” diye konuştu.
MALZEMELERE ÇOK ZAM GELDİ
Kullandıkları malzemelere gelen zamlara tepki gösteren diğer bir simit fırını çalışanı Abdullah Tapur ise, “Pekmeze, mayaya, una, susama her şeye zam geldi. Kullandığımız malzemelerin hepsine haddinden fazla zam geldi. Ne olacak şimdi? Simidi 2 lira yapsan, 2 liraya kim yiyecek simidi. 25 kuruş değil 50 kuruş verse ne olacak. Toptan bu malzemeyi satanlar üç gün sonra yine zam yapacak. Pandemiden beri işlerin tadı tuzu yok. Eskiye göre işlerin dörtte biri oluyor. Millet korkuyor hala. Bu sokaktaki lokantalar da sıkıntıda” şeklinde konuştu. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi