İŞLETMELER YARA ALDI

Videoyu Aç İŞLETMELER YARA ALDI
A
a

Covid-19 salgını sebebiyle işlerinin durma noktasına geldiğini söyleyen kafe çalışanı Umut Barış Özdemir, “Bu süreçte kapasitemiz ister istemez tabi ki azaltıldı. Benim kapasitem 500 kişilik ise bu süreç boyunca 125 kişi alabiliyorum. Hal böyle olunca işletme de çok yara alıyor” dedi.


Covid-19 salgını sebebiyle esnaf zor günlerden geçiyor. Mart ayında ilk pozitif vakanın görülmesinin ardından yaklaşık üç ay dükkânlarını kapatan esnaf, açıldıktan sonra da işlerinde eskiye oranla artış olmadığını söyledi. Özellikle kafe işletenlerin kiralarını dahi ödemekte zorlandığını anlatan esnaf Erkin Atay, “Şu an kafe boş. İş yapamazsan hiçbir destek yeterli olmaz. Burayı açarsak boş kapanırsa kimsenin bir faydası olmaz. Bir an önce eski günlere dönmek istiyoruz” diye konuştu.
BURAK EYİGÜN
“Kapanma kararından sonra çok zorlu bir dönem başladı. Açıldıktan sonra ilk bir ay bocaladık. Ama şu an yine düşüş var. Daha sakin. Okulların, üniversitelerin açılmaması da bizi etkiliyor. Geçen yıla göre işler yarı yarıya düştü. Turların gelmemesi, öğrencinin olmaması, Eskişehir çok turist alan bir şehir. Onların gelememesi bizi etkiliyor. Herkesi gibi biz de etkilendik. Önümüzü göremiyoruz. Çünkü gün günü, hafta haftayı tutmuyor. Vaka sayılarına göre değişiyor bu.”
SEMA ÇUHADAR
“Bütün esnaf gibi biz de iki buçuk ay boyunca maddi anlamda sıkıntı yaşadık. Ama önemli olan toplum sağlığı. Bana göre insanların tedbirsizliği işleri bu noktaya getirdi. Müşteriler tedbirleri beğeniyor ama bazı müşteriler kurallara uymuyor. Uyardığımızda sıkıntı oluyor. Bizler işletmeciyiz ama benim için insan sağlığı çok önemli. Kısıtlamalar biraz erken kaldırıldığı için insanlar kurallara uymayı bıraktı. Ama biz dükkânımızda çok dikkatliyiz. Sosyal mesafe, ateş ölçümü, dezenfektan hepsi mevcut.”
ERKİN ATAY
“Adalar piyasası biraz öldü pandemi sürecinden dolayı. Herkes zorluk çekiyor kiraları ödemekte. Çünkü üç ay boyunca bir boşluk yaşadık burada. Personel de kolay bulamıyoruz. Herkes de çalışmıyor, salgından korkuyor. Masalarda dezenfektan var, sosyal mesafeyi de uyguluyoruz ama müşteri gelmedikten sonra bizim için de zorluyor. Şu an kafe boş. İş yapamazsan hiçbir destek yeterli olmaz. Burayı açarsak boş kapanırsa kimsenin bir faydası olmaz. Bir an önce eski günlere dönmek istiyoruz.”
UMUT BARIŞ ÖZDEMİR
“Bu süreçte kapasitemiz ister istemez tabi ki azaltıldı. Benim kapasitem 500 kişilik ise bu süreç boyunca 125 kişi alabiliyorum. Bu süreçte işveren, personel hepsi çok büyük yara alıyor. Tabi ki devlet destek çıkıyor ama sağladığı destek ne kadar fayda sağlayabilir. Çünkü normal şartlarda asgari ücretle çalışan bir insanın aldığı paradan daha az bir ücret alıyor. Keza müşterilerimiz için bu durum aynı, şu süreçte para harcamak istemiyor insanlar. Hal böyle olunca işletme de çok yara alıyor.”
MELTEM KARAKAŞ KAYA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi