İŞSİZ GAZETECİ ARTACAK

Videoyu Aç İŞSİZ GAZETECİ ARTACAK
A
a

CHP’nin gazeteci kökenli milletvekili Utku Çakırözer, Anayasa Mahkemesi’nin gazetecilere ödenmeyen fazla mesai ücretlerinin gecikilen her gün için yüzde 5 faiz uygulanmasına ilişkin düzenlemeye ilişkin iptal kararını değerlendirdi.

Çakırözer, “Bu madde gazetecilerin halkın haber alma hakkına tam olarak hizmet edebilmesinin güvencesiydi. Ama gazetecilikteki patronların teşebbüs hürriyeti, basın ve ifade özgürlüğünün önüne kondu. İktidarın ve işverenlerin ağır baskısı altındaki gazetecilerin ücret hakları ellerinden alındı. Gazeteci kovmak kolaylaştı. Zaten işsizliğin en çok yaşandığı mesleklerden biri olan gazetecilikte işsizlik daha da artacak” dedi. Kararın; hükümete yakın medyada kapsamlı işten çıkarmaların yaşandığı bir dönemde alındığına dikkat çeken Çakırözer, Meclis’teki tüm partilere basın ve ifade özgürlüğünün daha fazla yara almaması için derhal yeni bir kanuni düzenleme yapılması çağrısında bulundu. CHP’li Çakırözer; Anayasa Mahkemesi’nin, Basın Kanunu’ndaki; gazetecilerin işveren tarafından gününde ödenmeyen fazla mesai ücretlerinin her geçen gün için yüzde 5 fazlası ile ödeneceğine ilişkin düzenlemesine yönelik iptal kararını değerlendirdi.
BASIN KANUNU
ÖZEL BİR KANUNDUR
Oy çokluğu ile alınan kararın 19 Eylül’de alındığını ancak gerekçesinin yazılması için iki aylık bir sürenin geçtiğini belirten Çakırözer, “Basın İş Kanunu’nu özel bir kanundur. Bu kanunu genel İş Kanunu’ndan ayıran, gazetecilerin demokratik toplumun varlığında aldıkları önemli görevden kaynaklanır. Gazeteciler hem iktidar hem de patronun ağır baskısı altında halkın haber alma hakkına hizmet ediyor. Bu kanunun pek çok maddesi, bu görevi yerine getirdikleri için gazetecileri koruma altına alıyor” dedi.
GAZETECİ KOVMAK KOLAYLAŞACAK
Bu kararla gazetecilerin işten çıkarılmasının kolaylaşacağını dile getiren Çakırözer, “Gazetecilik zaten işsizliğin en çok yaşandığı iş kollarından biri. Bu durumda bu kararın alınması gazeteciliği daha güvencesiz bir meslek haline getirecek. İşten çıkarmalar artacak, meslekteki işsizlik oranı artacak. Zaten ağır yaralı olan basın ve ifade özgürlüğünde bir yara daha açılacak. Halkın haber alma hakkı daha da zedelenecek” ifadelerini kullandı. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi