İZİN VERMEYECEĞİZ

Videoyu Aç İZİN VERMEYECEĞİZ
A
a

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle Porsuk Konuk Evinde toplanan kadınlar adına açıklama yapan Betül Duman, “Kadın katillerine, tecavüzcülerine uygulanan iyi hal ve haksız tahrik indirimlerine, çocuk istismarcılarının affedilmesine izin vermeyeceğimiz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi, Tepebaşı Belediyesi, Odunpazarı Belediyesi, Eskişehir Kent Konseyi, Tepebaşı Sağlıklı Kent Konseyi, Odunpazarı Kent Konseyi, Eskişehir Barosu ve TMMOB işbirliği ile bir araya gelen kadınlar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.
379 KADIN
ÖLDÜRÜLDÜ
Açıklama öncesinde Sui Generis Tiyatro ekibi tarafından ‘Özgürlük ve Barış’ temalı Canlı Heykel gösterisi gerçekleştirildi. Gösteri katılımcılar tarafından büyük beğeniyle karşılandı. Gösteri sonrasında grup adına açıklama yapan Avukat Betül Duman, “Bugün, kadına yönelen şiddetin, bir insanlık ayıbının, bir utancın yıldönümü, ama aynı zamanda dayanışmanın ve şiddete karşı mücadelenin de yıldönümü. 2019 yılında şu ana kadar 379 kadın, başta kocaları, babaları, sevgilileri olmak üzere erkekler tarafından öldürüldü. Son on yılda toplam 2812 kadın, erkek şiddeti sonucunda hayatlarını kaybetti. Kadınlar, her an, hayatın her alanında, fiziksel, cinsel, psikolojik, ekonomik şiddete, erkek şiddetine maruz kalmaya devam ediyorken, kadın hakları aleyhine bir politika, kadınların canı pahasına yürütülmektedir” dedi.
YETERLİ KORUMA
SAĞLANMADI
Faillerin ağır ve tutarlı şekilde cezalandırılmadığından dolayı kadınların hayatını kaybettiğini öne süren Duman, “Kadına şiddet dosyalarında, faillerin defalarca tehdit, darp ve hakaret eylemlerinde bulunduğunu, mağdur kadınların defalarca adli makamlara kolluk birimlerine başvuruda bulunduklarını ancak gerekli ve yeterli korumanın hızlı bir şekilde sağlanamadığını görmekteyiz. Adli makamlarca, kadına yönelik şiddet vakalarında yeterli özen ve dikkat gösterilmediği, yargılama süreçleri hızlandırılmadığı, failler ağır ve tutarlı şekilde cezalandırılmadığı için kadınlar hayatlarını kaybediyorlar. Şiddet eylemleri sonucu hayatlarını kaybeden tüm kız kardeşlerimizi saygıyla anıyoruz” diye konuştu. 
AFFETMEYECEĞİZ
Kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik şiddet eylemlerinin önlenebileceğini kaydeden Duman, şöyle devam etti: “Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ve şiddet sarmalının sonlandırılması, tüm kamu kurumlarının, tüm özel kurumların ve birey olarak her birimizin sorumluluğu altındadır. Eskişehir Kadın Dayanışması olarak; ülkemizde yaşanan kadın hakları ihlallerine karşı, kız kardeşlerimizle birlik ve dayanışma içinde olmayı sürdüreceğiz. Kadınların haklarını gasp etmeye yönelik tüm girişimlere, kadını eve ve aile içine hapseden, siyasetten, iş hayatından, sosyal hayattan uzak tutmaya çalışan eylem ve söylemlere, kadın katillerine ve tecavüzcülerine uygulanan iyi hal ve haksız tahrik indirimlerine, çocuk istismarcılarının affedilmesine izin vermeyeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.” ESRA ÜNLÜ
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi