Kabak lastikle yola çıkmayın!

Videoyu Aç Kabak lastikle yola çıkmayın!
A
a

Kış mevsiminin geride kalması ile birlikte, kar lastikleri de araçlardan sökülmeye başlandı. Lastikçilerde Nisan itibariyle hareketli günler yaşanırken, 40 yıllık lastikçi Ahmet Orak sürücülere uyarıda bulundu. Orak, “Yeni lastik masrafından kaçarak hayatınızı riske atmayın, kabak lastikle yola çıkmayın!” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

 

 

Kış lastiği takma zorunluluğu 1 Nisan itibariyle sona ererken, uzmanlar mevsimine uygun lastik kullanmanın güvenli sürüş, yakıt tasarrufu, performans ve lastik ömrü açısından hayati önemde olduğu uyarısında bulunuyor. 40 yılı aşkın süredir lastik işi yapan Ahmet Orak, "Yazın kış lastiği kullanmak fren mesafesini uzatır, kuru zeminde hızlı alınan virajlarda savrulmaya, hatta takla atmaya yol açar, sürüş emniyetini tehdit eder" dedi.

Orak, Nisan ayıyla birlikte sıcaklıkların artması üzerine de kış lastiğinden yaz lastiğine geçmek gerektiğine dikkat çekti. Kış aylarında yazlık lastik kullanımının yol açtığı risklerin benzerinin, sıcak havalarda kışlık lastikle trafiğe çıkma durumunda da yaşandığına vurgu yapan Orak, “Kış lastiklerini çıkartmanın tam zamanı. Sürücülere tavsiyemiz, bu iş için Nisan ayını geçirmesinler. Eski lastiklerini takacak olanlara da önemli bir uyarıda bulunayım. TÜVTÜRK Araç Muayene istasyonlarının lastikler için diş derinliği kriteri 2,8 milimetre. Bunun altındaki lastikler zaten muayeneden geçemiyor. Muayene sorunu olmasa dahi kesinlikle 2,8 mm altındaki lastikleri kullanmasınlar. Bu lastikler tutunma kaybı yaşatır, fren mesafesini uzatır. Allah korusun, can ve mal kaybına sebep bile olabilir. ‘Kabak’ diye tabir ettiğimiz lastiklerin kullanılması, araç ne olursa olsun son derece tehlikelidir” diye konuştu. (HM)

Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi