“Kadın cinayetlerinin sebebi boşanmak istemeleri”

Videoyu Aç “Kadın cinayetlerinin sebebi boşanmak istemeleri”
A
a

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Taşbaşı Kültür Merkezinde ‘ Kadın Kardeşlerimiz Ölmesin Diye’ konulu panel gerçekleştirdi. Düzenlenen panele Prof. Dr. Gülten Seber, Platform Temsilcisi Gülsüm Kav, Hukuk Temsilcisi Gökçesu Özgül, Adli Psikiyatrist Altan Eşsizoğlu ve bir cinayete kurban giden Dilber Keskin’in babası Fikret Keskin katıldı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Panelde konuşma yapan Platform Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, en fazla cinayetin kadının kendi hakkı ve özgülüğü için istediği ayrılma ve boşanma talebi karşında yaşandığını ifade ederken, “ Toplumsal bir sorun olduğunun anlaşılması gerekiyor. Cinayetlerin önüne geçilmesi için cezaların caydırıcı nitelikte olması gerekir” dedi.

Son 5 yılda işlenen kadın cinayetlerinin analizini yapmak için ilgili kurumlardan veri istediklerini belirten Tav, bu kurumların kendilerine çelişkili bilgiler verdiğini iddia etti. Tav, “ Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kendilerinde böyle bir kayıt olmadığını söyledi. Emniyet müdürlüğü henüz böyle bir sistem kurmadıklarını belirtti. İçişleri Bakanlığı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yönlendirirken, jandarma komutanlığı bu tür kayıtları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na gönderdiklerini ifade etti. Bu yüzden bu analizleri biz yaptık” dedi.

İşlenen kadın cinayetlerinin basında üstü kapalı olarak magazinsel bir şekilde yer aldığını ifade eden Tav, yaptıkları mücadeleler sonucu kadın cinayetlerinin 3’üncü sayfa haberi olmaktan kurtardıklarını söyledi. (Esra Yücel)

Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi