KALKINMA EĞİTİMLE BAŞLAR

Videoyu Aç KALKINMA EĞİTİMLE BAŞLAR
A
a

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ilk etap temel atma töreninde konuşan EOSB Başkanı Nadir Küpeli, sanayinin gelişmesi, büyümesi ve sürdürebilir olması için nitelikli iş gücünün olması gerektiğini söyledi.

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ilk etap temel atma töreni İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, EOSB Başkanı Nadir Küpeli, Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Celalettin Kesikbaş, ESO eski Başkanı Savaş Özaydemir, ESO eski Meclis ve EOSB Müteşebbis Heyet Başkanı İsmail Kunduracı, EOSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Metin Saraç, Yönetim Kurulu Üyeleri Yavuz Ayva, Hamza Tınas, Denetim Kurulu Üyesi Hikmet Çetin ve şehir sanayisine yön veren sanayicilerin katılımı ile gerçekleşti.
KALKINMAYA DESTEK
EOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ilk etap temel atma töreninin açılış konuşmasını gerçekleştiren EOSB Başkanı Nadir Küpeli “Sanayimizin gelişmesi, büyümesi ve bunu sürdürülebilir olarak gerçekleştirebilmesi ancak nitelikli işgücünün katkılarıyla olabilir. Bu yatırımla amacımız; kalkınma hedefimize katkıda bulunmaktır. 2019-2020 öğrenim döneminde eğitime başlayacak lise;  600 metrekare sınıf, 400 metrekare atölye ve 96 öğrenci kapasitesi ile bu yıl sadece makine teknolojisi alanında bilgisayarlı makine imalatları dalında (CNC) öğrenciye eğitim verecek” dedi. 65 bin metrekare alan üzerine inşa edilecek ana okul binasının yaklaşık 15 bin metrekare ile hizmet  vereceğini ifade eden Küpeli, şunları söyledi: “Okulumuz 900 öğrenci kapasiteli olacak. Bölümler, tüm sanayicilerimizle yaptığımız anket sonuçlarına göre belirlendi. İlk aşamada 4 dal ile öğrenci alımına başlanacak. Bu dallar Makine Teknolojileri, Metal Teknolojileri, Elektrik Elektronik Teknolojileri, Plastik Teknolojileri. Yapacağımız okulda ulaşım, yemek giderleri tarafımızca karşılanacak, ayrıca başarılı öğrencilere burs, çevre ilçelerden gelecek başarılı öğrenciler için yurt imkanı da olacak.”
15 ALANDA BELGE
Başkan Küpeli, okulun EOSB Sınav ve Belgelendirme Merkezi olacağını da belirterek, şunları ekledi: “Sanayimizin ihtiyaç duyduğu tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip olmalarının 5544 sayılı kanunla zorunlu olması ve belgelendirme ile ilgili Eskişehir’de kapsamlı bir sınav ve belge merkezi ile sanayicimize ve çalışanlarımıza hizmet vermektir. Makine, metal, ulaştırma-lojistik, plastik sektörlerinde 15 yeterlilik alanında belgelendirme merkezini kuracağız. Belirlenen sektörler sizlerle yüz yüze yaptırdığımız anketler sonucunda belirlenmiştir.”   
DESTEK OLACAĞIZ
İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt ise EOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yatırımının önemine vurgu yaparak “Sanayisiz kalmış bir millet ayakta kalamaz. Bu yüzden sanayiye bizim yapabileceğimiz ne varsa yapmak zorundayız. Sanayicimizin niyetini çok iyi biliyoruz ve onların hedeflerini kolaylaştırmak adına Milli Eğitim Müdürlüğü adına gerekli ne varsa yapmaya hazırız. Yeter ki burada yetişen evlatlarımız ülkemizin ekonomisine katkıda bulunsun” diye konuştu. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi