Kamu spotuyla destek olun!

Videoyu Aç Kamu spotuyla destek olun!
A
a

Televizyon ve radyolara getirilen kamu spotu yayınlama zorunluluğunun Meclis’ten geçtiğini duyuran CHP Milletvekili Utku Çakırözer, “Anadolu’da Türksat uydu bedellerini, RTÜK ücretlerini ödeyemez halde olan kanallarımıza bu düzenleme can suyu olmalı. Türksat uydu bedelleri bu kamu spotlardan yayınlanarak ödeme imkanı verilmeli”

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
TBMM Genel Kurulu’ndan önceki gece kabul edilen torba yasa ile radyo ve televizyon kanallarına vergi bilinci yaratmak için kamu spotu zorunluluğu getirildi.
 Görüşmeler sırasında söz alan CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Anadolu basını için destek istedi. Anadolu’da televizyon kanallarının TÜRKSAT yayın bedellerini, RTÜK’e ücretlerini ödeyemez halde olduğunu söyleyen Çakırözer, televizyonların TÜRKSAT yayın bedellerinin kamu spotları aracılığıyla ödenmesini istedi.
TÜRKSAT UYDU BEDELLERİ KARŞILANSIN
Çakırözer Anadolu basını için şu çağrıyı yaptı: “Torba yasadaki 29'uncu maddeyle radyo, televizyonlara vergi bilinci yaratmak için kamu spotu zorunluluğu getiriliyor. Düzenlemeye karşı değiliz ama bu düzenleme Anadolu basınımıza buradan can suyu olsun. Çünkü Anadolu'da kanallarımız TÜRKSAT yayın bedellerini, RTÜK'e ücretlerini ödeyemez hâlde. Son bir yılda maliyetler nedeniyle 138 televizyon kanalı, 54 gazete yayın hayatına son vermek zorunda kaldı. Uydu ortamında yayın yapan televizyon kanalı sayısı son beş yılda 1.100'den 340'a düştü, radyoların yarıya yakını yayınlarına son verdi. O zaman, bu spotları belki bir çıkış yapabilir, kanallara TÜRKSAT uydu bedellerini bu spotlardan yayınlayarak ödeme imkânı getirilebilir.”
NEYİ ÇÖZECEK?
Gerekçesi vatandaşa vergi bilincinin kazandırılması olana düzenlemede Çakırözer, iktidarın ekonomideki hatalarını gündeme getirerek eleştirilerde bulundu. Çakırözer Meclis Genel Kurulu’nda madde üzerindeki konuşmasında şunları söyledi: “Vergi bilincini kamu spotuyla yayalım. İyi de devlet kendisi yolsuzluğa bulaşmışsa, kendisi kara parayı kolluyor, koruyorsa o zaman bu kamu spotu neyi çözecek? Vatandaşa ‘Vergini ver’ diyeceksiniz, sonra o vergilerle AKP’li milletvekillerine Cumhurbaşkanlığı’nda yemek vereceksiniz. O vergilerle vatandaşın uçmadığı hava limanının, geçmediği yolun, köprünün müteahhitlerini ballı kaymaklı besleyeceksiniz. O vergilerle kur korumalı mevduat sahibi zenginlere, rantiyelere milyarlarca lira faiz ve kur farkı ödeyeceksiniz. Vatandaşa vergini öde deyip, ertesi gün yandaşların borcunu silecek, vergi affı getireceksiniz” dedi.
VERGİYLE AMBARGO
Gazete ve televizyonlara kamu kurumlarının verdiği ilanların dağıtımındaki adaletsizliğe de dikkat çeken Çakırözer şöyle devam etti: “Vatandaşa ‘vergini öde’ diyeceksiniz, o vergiyle işleyen devlet kanalarında, o vatandaşın gönül verdiği siyasi partiye hiç yer vermeyeceksiniz ya da tamamen hakaret, küfür ettireceksiniz. Vatandaşa ‘vergi spotu’ izlettireceksiniz, o vergiyle dağıttığınız kamu ilanlarında, onun okuduğu Sözcü'yü, Cumhuriyet'i, BirGün'ü, Karar'ı, YeniÇağ’ı, Millî Gazeteyi, Evrensel’i; onun izlediği Halk TV'yi, Tele1'i, KRT'yi, FOX'u, TV5'İ yok sayacaksınız, üstüne bir de ambargo uygulayacaksınız. Siz bu adaletsiz zihniyeti değiştirmeden değil on dakika, yirmi dört saat kamu spotu yayınlasanız hiçbir şey değişmez!”
KANALLARA CEZA YAĞDI
RTÜK’ün TV kanallarının basın özgürlüğünü kısıtlayan kararlarını da eleştiren Çakırözer, şöyle konuştu: “İktidarın sopası haline dönüşmüş olan bu kurum, işi gücü bırakmış, yedi gün yirmi dört saat 5 kanalı izliyor, Halk TV, FOX TV, Tele1, KRT, TV5. Acaba nasıl yaparız da en ağır cezaları yapıştırır bu kanalları sindirir, sustururuz diye. Son dört yılda yayın durdurma kararlarının yüzde 73'ü, para cezalarının da yüzde 69'u sadece bu beş kanala kesilmiş. 2021 yılında yine bu kanallara tam 71 ceza verilmiş; hepsi haksız, hepsi hukuksuz.”
 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir