KAPATIR GİDERİZ

Videoyu Aç KAPATIR GİDERİZ
A
a

Uzun zamandır üniversitelerde yüz yüze eğitimin yapılmaması Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nin bulunduğu bölgedeki esnafı sıkıntıya soktu.


Geçtiğimiz günlerde üniversitelerin 2020-2021 eğitim öğretim yılının güz döneminde uzaktan eğitim yapma kararı alması şehir esnafında tepkilere neden olmuştu. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ)’nin bulunduğu bölgede yer alan işletmeler, mart ayından bu yana ayakta kalabilmek için çok çaba sarf ettiklerini anlattı. İş yapamadığı için birçok işletmenin de dükkanını kapattığını söyleyen bölge esnafı, eğer bir destek verilmezse kalan esnafın da kapatmak zorunda kalacağını belirtti.
AYKUT AKINCI
“Bizi yüzde yüz etkileyecek. Biz tamamen üniversite öğrencilerine yönelik çalışıyoruz. Not gelirlerimiz, fotokopiler, kırtasiye gelirlerimiz fazlasıyla düştü. İlk tatil olduğunda da bunun etkilerini gördük. Altı aydır ite kaka gidiyoruz. Önümüzdeki altı ay ne olacak kestiremiyoruz. Zaten mart ayından sonra yüzde 80-90 düşüş oldu. Günü kurtarma mantığıyla hareket ettik. Müthiş bir etkilenme söz konusu. Şu anda da hiç iyi değil. Dükkanımız açık kalacak ama önümüzü göremiyoruz. Çay kaşığıyla günü döndürüyoruz.”
BEKİR BAŞTÜRK
“Bu durum bizi çok kötü etkiledi. 25 bin lira esnaf kredisi çektik. Şu an onunla ayakta duruyoruz ama o da bitti. Bundan sonra ne yaparız bilmiyoruz. Yüzde 90 öğrenciye bağlı bu bölge. Çarşıda hareket oluyor ama maalesef burası sıkıntılı. Öğrenci yoksa burada hiç bir şey yok. Çok kapatan esnaf var. Kafeler hep kapattı. Biz de bir gelen olur diye bekliyoruz. Nasıl altı ay daha dayanacağız bilmiyorum. En fazla kapatır gideriz. Evimiz kira, dükkan kira. Başka gelir yok. Bir yere kadar dayanacağız. Ama tüm esnaf perişan buralarda.”
CANER CEM ARSLAN
“Bu iş yeri öğrenci yerleşkesinde. Müşterimizin yüzde sekseni öğrenci. Ben burayı pandemiden bir ay önce açtım. Mart ayında vakalar görülmeye başlayınca dükkanlarımız kapandı. Yeni açılan bir işletmenin 66 gün kapalı kalması, kirayla baş başa kalması, iş yeri açılırkenki yapılan borçlarla baş başa kalmak bizleri çok zorladı. Şu an süreç zor geçiyor. Sağlık tabi ki her şeyden önce geliyor. Ama sadece öğrenci hareketini kısıtlamak salgını nasıl engeller anlayamıyorum. Çünkü çarşıda her yer açık ve tıklım tıklım. Salgın buralarda yayılıyor.”
GÜLİZAR PEKGÖZ
“İşlerimiz şu anda çok kötü. Günü kurtaramıyoruz gerçekten. Sadece kiramızı ve elemanlarımızın ücretini ödemeye çalışıyoruz. Şu anda karımız yok. Bunun için de destek bekliyoruz. İşlerimiz yüzde 70-80 oranında düştü. Şu anda bir hareketlilik yok. Bekliyoruz dükkanda biri gelsin diye. Önümüzü de göremiyoruz. Eskisi kadar müşterimiz yok. Öğrenciler olmadığı için durumumuz kötü. Dükkanlarımız zaten iki buçuk ay kapalı kaldı. O zamanlar zaten zor geçti. Şimdi de değişen bir şey yok. Dükkanımızı açık şu an ama belki de kapatacağız.” MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi