Kartlarda Limit kalmadı!

Videoyu Aç Kartlarda Limit kalmadı!
A
a

Yunus Emre Halk Çarşısı esnafı pandemi sebebiyle zor günler geçiriyor. Çarşı içinde dükkânı olan esnaf Fevzi Baysel, “Çalışma günlerimiz az olduğu için işler iyi gitmiyor. Hemen hemen herkesin kredi kartlarında ne limit kaldı ne bir şey kaldı. Herkes geleceğinden endişeli şu an” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Covid-19 salgını küçük esnafı ekonomik olarak etkilemeye devam ediyor. Yunus Emre Halk Çarşısı esnafı da yaklaşık iki aydır devam eden hafta sonu kısıtlamaları nedeniyle cirolarının iyice düştüğünü söyleyerek, eve ekmek parası götürememekten şikayetçi. Büyükşehir Belediyesi’nin 6 ay boyunca yarı kira bedeli alacak olmasının kendilerini bir nebze de olsa rahatlattığını ifade eden Yunus Emre Halk Çarşısı esnafı, Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e teşekkür etti.


ESNAF EVİNİ, ARABASINI SATIYOR

“Darlıktan dolayı birtakım esnaflarımız evini, arabasını satmaya başladı” diyen Eskişehir Seyyar Tuhafiyeciler Odası Başkanı Ali Safa Şen, “Pandemi ekonomik anlamda herkesi etkiledi. Halkımızın alım gücü de hayli düştü. Orta gelirli ve orta gelirin altındaki halkımızın her türlü giysisini bulup, alışverişini yapabileceği bir mini alışveriş merkezi burası. Pandemi sürecinden de etkilendi. Yunus Emre Halk Çarşısı’nın esnafı gerçekten de zor günler geçiriyor. Hükümetimizin vermiş olduğu gelir kaybı desteğinden Yunus Emre Halk Çarşısı esnafı yararlanamadı. İhtiyaçları da vardı bu desteğe. Tabi şehrimizin kenar semtlerinde esnaflık yapan arkadaşlarımızın da bu desteğe ihtiyaçları var. Onlar da çok cüzi cirolarla akşam evlerine gidiyorlar. Pek çoğu da zaten dükkânlarını kapatmaya başladı. Kapatmayanlar da kapatmayı düşünmeye başladı. Cumhurbaşkanımızdan da bizim esnafımız için destekleyici tedbirler alınması konusunda destek bekliyoruz. Esnafımız kışın lazım olur diye birikim yapamıyor. Bu darlıktan dolayı birtakım esnaflarımız evini, arabasını satmaya başladı. Yunus Emre Halk Çarşısı’nın mülk sahibi Büyükşehir Belediyemiz olduğu için geçen 3 aylık dönemde kira almadı. Şimdi de 6 aylık gibi yarı kira alarak destek oldular esnafımıza. Teşekkür ediyoruz kendilerine” diye konuştu.


GELECEĞİMİZDEN ENDİŞELİYİZ
Herkesin geleceğinden endişeli olduğunu söyleyen Fevzi Beysel, “Kısıtlamalar bizi çok fazla etkiledi. Özellikle kış dönemlerinde cumartesi pazar günleri biz çok daha güzel işler yapıyorduk. Müşterilerimiz gelmiyor esnafımıza. Düğünler kısıtlandı derken işler durdu iyice. Şu an kimse nefes alamıyor açıkçası. Hükümetimizin yapmış olduğu destekler bizim iş kollarımıza uymadı. Biz pandemi başından beri faizsiz KOSGEB desteği istiyoruz. Esnafa hibe gelmiyor ama borçlanmak istiyor. Borcumu öderim diyor. Havaların güzel gitmesi kışlık ürünlere talebi azalttı. Zor günler geçiriyoruz. İşler geçen seneye göre çok düştü. Çalışma günlerimiz de az olduğu için işler iyi gitmiyor. Hemen hemen herkesin kredi kartlarında ne limit kaldı ne bir şey kaldı. Günlük yapılan işle iyi kötü insanlar evine ekmek götürüyordu. Yeni mal tedariki çok sıkıntı. Kimse yeni mal almıyor. Çok zarar ediyoruz. 50-100 bin arasında tüm esnafın zararı vardır Eskişehir’de. Herkes geleceğinden endişeli şu an. Sağ olsun Yılmaz Hocamız geçen dönem kira almadı bu sene de yarı yarıya düşürdü. Teşekkür ediyoruz. Büyükşehir elinden gelen desteği yaptı. Bu bizi rahatlattı biraz” şeklinde konuştu.“KALDIRAMIYORUZ”

Hafta sonu cirolarıyla ayakta kaldıklarını fakat kısıtlamalardan dolayı kazançlarının düştüğünü anlatan Ümit Altın, “Biz küçük işletmeleri pandemi daha çok etkiliyor. Devletimiz sağ olsun esnaflarının yanında yer almaya gayret ediyor ama bizim gibi işletmelere hiç destek çıkmadı. Bizim gibi işletmeleri hafta sonu ciroları ayakta tutuyor ama yaklaşık iki aydır dükkanlar kapalı. Esnaflar bu yüzden zor durumda. Çoğu esnafın ödemesi var. Ödemelerin bazısı erteleniyor bazıları ertelenmiyor. Hafta sonu marketler açık. Bu marketler bizim sattığımız ürünleri de satıyor. Ya bunlar tamamen kapansın ya da biz de açalım dükkanlarımızı.  Geçinmeye gayret ediyoruz. Biz günlük kazanıp günlük yiyen esnaflarız. Bir yıldır pandemi devam ediyor. Gelir yok ama gider yüksek. Kaldıramıyoruz. Evini, arabasını satılığa çıkaranlar var. Bankalara borçlandıkları için artık bankalardan da destek alamıyor esnaf” ifadelerini kullandı.

MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi