KAYGILARINI PAYLAŞTILAR

Videoyu Aç KAYGILARINI PAYLAŞTILAR
A
a

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü, Alpu ilçesi Esence Mahallesinde altın ve gümüş maden sahasında incelemelerde bulunarak çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

CHP Milletvekilleri Çakırözer ve Süllü, Alpu Belediye Başkanı Gürbüz Güller ve bir grup partili ile maden sahasını ve şantiyeyi ziyaret ederek çalışmalar ile ilgili yetkililerden bilgi aldı.
SÜRECİN TAKİPÇİSİYİZ
Türkiye’de maden aramalarında yaşanan çevre katliamları göz önünde bulundurulduğunda Esence’deki maden sahasının, ormanlık alan olmaması ve ağaç bulunmamasının, sevindirici olduğunu belirten CHP’li vekiller, bölgedeki tarım arazileri ve yakında bulunan Uyuz Hamam bölgesinin yer altı sularının kirlenmesi ihtimali ile ilgili Eskişehirlilerin kaygılarını, firma yetkililerine aktardıklarını belirtti. Çakırözer ve Süllü konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Bölgede madenin sadece hafriyat çalışmalarının gerçekleşeceğini belirten firma yetkilileri siyanür ile ayrıştırmanın Alpu Esence’de gerçekleşmeyeceğini Kaymaz’da bulunan altın madeni ayrıştırma tesislerinin kullanılacağını aktardı. Bölgede yapılan sondaj ve hafriyat çalışmaları sonrası, zemin dolgusunun toprağın katmanlarına göre tekrar yapılacağını öğrendiğimiz firma yetkilerine süreci yakından takip edeceğimizi bildirdik.”
ÖNCELİĞİMİZ DOĞA
Süllü ve Çakırözer, ülkemizdeki yer altı kaynaklarının değerlendirilerek ülke ekonomisine katkı sağlamasına itirazları olmadığını belirterek maden işletmecilerini, denetleyici kurum ve kuruluşları, maden arama ve işletme aşamasında çevreyi, doğayı korumak ve ekolojik dengenin bozulmaması önceliğine özen göstermeye davet etti. HM
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi