Kazanımlarından vazgeçmeyeceğiz

Videoyu Aç Kazanımlarından vazgeçmeyeceğiz
A
a

1 Temmuz 2021 itibarıyla Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’ne taraf olma sıfatını kaybedeceğini söyleyen Eskişehir Barosu Başkanı Mustafa Elagöz, “İstanbul Sözleşmesi’nden ve bu sözleşme doğrultusunda düzenlenen kazanımlardan asla vazgeçmeyeceğiz. Danıştay’ın Anayasamıza açıkça aykırı olan bu işlemi iptal edeceği inancını muhafaza etmek istiyoruz” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Türkiye, ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi’nden 1 Temmuz’da resmen çekilecek. Sözleşme’nin iptal edilmesinden hemen önce Danıştay’a yapılan yüzlerce iptal başvurusunda ise ilk karar 29 Haziran’da çıktı. Danıştay 10. dairesi, Sözleşme’ye ilişkin yürütmenin durdurulması talebini reddetti. Karara tepki gösteren Eskişehir Barosu Başkanı Mustafa Elagöz, İstanbul Sözleşmesi’nin kadın hakları ile kadın ve çocuklara yönelik şiddeti önleme noktasında çok önemli olduğunu ifade etti.
İNSAN HAKLARI SÖZLEŞMESİ
İstanbul Sözleşmesi’nin insan hakları sözleşmesi olduğuna dikkat çeken Elagöz, “Kadının insan haklarının ihlaline yol açan şiddeti önleme; bunun için de öncelikle devletlere kadın-erkek eşitliğini sağlama, ayrımcılığı önleme yükümlülüğünü getiren sözleşme kadınlarımız için çok önemlidir. Uzun yıllar sürdürülen mücadeleler sonucunda hazırlanan İstanbul Sözleşmesi’nden ve bu sözleşme doğrultusunda düzenlenen kazanımlardan asla vazgeçmeyeceğiz. Danıştay’ın Anayasamıza açıkça aykırı olan bu işlemi iptal edeceği inancını muhafaza etmek istiyoruz. İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmediğimizi belirterek, Sayın Cumhurbaşkanı’nı Anayasaya aykırı olan bu işlemi kaldırmaya davet ediyor, kadının insan hakları kazanımlarından geriye gidişe neden olacak her türlü düzenlemenin karşısında olarak, Türkiye’nin her yerinde Barolar ve Barolarımız Kadın Hukuku Komisyonları/Merkezleri, tarafından kadın haklarının korunması, geliştirilmesi ve İstanbul Sözleşmesi’nde imzanın çekilmesi işleminin geri alınması için mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuyla saygılarımızla paylaşıyoruz” diye konuştu. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi