KENDİNİZ YAPABİLİRSİNİZ

Videoyu Aç KENDİNİZ YAPABİLİRSİNİZ
A
a

Son dönemde halk tarafından kullanımında büyük artış görülen dezenfektanlar, koronavirüsle mücadele denildiğinde ilk akla gelenlerden. Aktar Koray Özkılıç, vatandaşların dezenfektanlarını kendilerinin üretebileceğini söyledi. Özkılıç, “Dezenfektanı 60-70 TL’ye mal edebiliriz. Bu size bir buçuk iki ay yeter” dedi.


Koronavirüse karşı hem bağışıklık sistemini güçlendirmek hem de hijyen sağlamak için çeşitli bitkisel ürünler kullanılabiliyor. Bu kapsamda aktar Koray Özkılıç, ekinezya, tarçın, karanfil gibi ürünlerin vücudun savunma sistemini güçlendirdiğini söyledi. Özkılıç, vatandaşlara kendi dezenfektanlarını kendilerinin üretebileceğini de vurguladı.
60 TL’YE İKİ AYLIK
DEZENFEKTAN
Dezenfektan maddesiyle virüsün gelmesini engellemek için bir formül veren Özkılıç, “1 litre kolonya, alkol, çay ağacı yağı, lavanta yağı ve özellikle kekik yağı. Kekik yağının mikrobu öldürücü özelliği var bununla karıştırırlarsa içerine bu karışımın 250 gram kadar da oksijenli su ilave ederlerse bir de yumuşatıcı olarak da gliserin yağı sürerlerse bir numaralı dezenfektanı elde etmiş olurlar. Gliserini kullanmamızın sebebi alkol cildi tahriş edeceği için gliserin yumuşatacak ve tahrişi engelleyecektir. Bunun yanında gliserin elimizin üstünde veya yüzümüzde sürekli kalacağı için virüs gelse dahi barınmasını engelleyecek. Bu formülü sayın vatandaşlarımızdan özellikle yapmalarını istiyorum” dedi. Tarifin maliyetine de değinen Özkılıç, “1 litre kolonya alınacak. Bu 20-30 TL arasında piyasada değişiyor, yağların fiyatı 30-35 TL civarında tutuyor yani bu bahsettiğimiz dezenfektanı 60-70 TL’ye mal edebiliriz. Bu mal ettiğiniz dezenfektan size bir buçuk iki ay yeter” ifadelerini kullandı. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi