KEPENK KAPATMAK KAÇINILMAZ OLUR!

Videoyu Aç KEPENK KAPATMAK  KAÇINILMAZ OLUR!
A
a

Restoran, kantin, lokanta sektörünün temsilcileriyle bir araya gelerek durum tespiti yapan ETO Başkanı Metin Güler; devletin desteği olmadan hizmet sektöründeki firmaların mevcut şartlarda birkaç içinde kapanabileceğini ve on binlerce çalışanın mağdur olabileceğini söyledi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Eskişehir Ticaret Odası’nda (ETO) gerçekleşen toplantıya Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Şarlar, Meclis Üyeleri Bekir Kök, Cem Ekin, Müslüm Okan, Restoran Hizmetleri ile Tabldot Kantin ve İçecek Sunum Hizmetleri meslek komiteleri katıldı. Toplantıda ilgili sektörlerin mevcut durumu, geçici olarak kapatılan ve kısıtlanan firmaların geleceği hakkında değerlendirilmede bulunuldu.
BORÇLAR BİLE ÖDENEMİYOR
Toplantıda konuşan ETO meslek komitesi üyeleri, pandemi nedeniyle yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada kısıtlamalara gidildiğini, ancak dünyanın birçok ülkesinde kapatılan firmalara destek verildiğinin altı çizildi. Toplantıda yılın ilk çeyreğinde uygulanan kısıtlamalar ve işlerinin azalması nedeniyle tüccar ve esnafın geriden gelen borçlarını ödemekte zorluk çektiği belirtilirken, devletin desteği olmadan tüccar ve esnafın kepenk kapatmasının kaçınılmaz olduğu dile getirildi.
BİRKAÇ AYDA KAPANIR
ETO meslek komitesi üyeleri tarafından geçici olarak kapatılan ya da faaliyetleri kısıtlanan firmaların ödeme dengesinin bozuk olduğu ifade edilirken, kiradan vergiye, kredilerden işletme giderlerine kadar tüm borçlanıp toplanarak uzun vadeli bir ödeme planıyla ötelenmesi gerektiği vurgulandı. Mevcut şartlar altında hizmet sektöründe faaliyet gösteren firmaların birkaç ay bile dayanamayacağı belirtilirken, sektör temsilcilerine nakdi destek verilmesinin hayati önem taşıdığının altı çizildi.
MAĞDUR OLACAKLAR
Toplantıda konuşan ETO Başkanı Metin Güler, tüccar ve esnafın yılın ilk yarısında başlayan pandemi ve beraberinde yaşanan kısıtlama tedbirleri nedeniyle zor zamanlar yaşadığını belirterek, turizm faaliyetlerinin azalması ve üniversitelerin uzaktan eğitim kararı alması ile sebebiyle hizmet sektöründe işlerin durma noktasına geldiğini dile getirdi. Tüccar ve esnafın 6 ay önce aldığı kredi borçlarını bile ödenmekte zorluk çektiğini belirten Güler, yeni alınan kısıtlama kararıyla birlikte 2 binden fazla ETO üyesi firmanın ve bu firmalarda çalışan on binlerce kişinin zor durumda kalacağını belirtti.
DESTEK PAKETİ ŞART
Kısıtlama kararını uygulayan firmalara istisnasız destek verilmesi gerektiğini belirten ETO Başkanı Metin Güler; vergi veya başka borcu olduğuna bakılmaksızın sektörde faaliyet gösteren tüm firmalara nakdi destek verilmesi gerektiğini dile getirdi. İşletmeleri kapanan firmaların bu şartlarda ayakta kalmasının mümkün olmadığını belirten ETO Başkanı Güler, sektörde faaliyet gösteren firmalar için acil destek paketinin hazırlanmasının önemine dikkat çekti. HM
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi