Kılıçdaroğlu hak ediyor!

Videoyu Aç Kılıçdaroğlu hak ediyor!
A
a

CHP 25. ve 26. Dönem Eskişehir Milletvekili ve Memleket Partisi eski Parti Sözcüsü Gaye Usluer, 6’lı masa içerisinde cumhurbaşkanı adaylığını en çok Kemal Kılıçdaroğlu’nun hak ettiğini söyledi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
CHP 25. ve 26. Dönem Eskişehir Milletvekili ve Memleket Partisi eski Parti Sözcüsü Gaye Usluer,genel seçimler ve cumhurbaşkanlığı seçimi hakkında açıklamalarda bulundu. 6’lı masayı bir arada tutmak için CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ciddi fedakarlık yaptığını söyleyen Usluer, masadaki diğer partilerin de sol kesimi masaya dahil etmek konusunda fedakarlık yapması gerektiğini ifade etti.
SOLU DA İÇİNE KATMALI
“Solu içine katmadan, sol ayağı tamamlamadan bir seçim kazanmanın mümkün olmadığını düşünüyorum” diyen Usluer,“Bu anlamda 6’lı masayı bir arada tutmak adına Sayın Kılıçdaroğlu ne kadar fedakârlık yapıyor ise, sol partileri o masaya katmak adına, sol partileri de katarak ittifakı güçlendirmek adına diğer 5 partinin de fedakârlıkta bulunmasını istiyorum bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak. Bir tarafta tüzüğünde sosyal demokrat bir parti olduğu yazılı Cumhuriyet Halk Partisi, onun dışında İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılsın diyen bazı partilerin olduğu bir birliktelik, laiklik demeye korkan bazı partilerin olduğu bir birliktelik varken bence bu ittifakın daha geniş daha kapsayıcı ve Türkiye yurttaş profilini tam anlamıyla temsil edecek bir büyüklüğe ulaşması gerekiyor ki, bütün toplumsal mutabakatı sağlayabilsin, bütün seçmen gözünde olumluluk oluşturabilsin” diye konuştu.
KAZANMA İHTİMALİ YÜKSEK ADAY
Kazanma ihtimali yüksek olan adayın önemine dikkat çeken Usluer, “Kimin cumhurbaşkanı adayı olması gerektiği konusunda benim gördüğüm aslında 6’lı masadaki her bir siyasi parti liderinin bu hakkı en çok kendisinde gördüğü şekilde. Sayın Meral Akşener, ‘Ben söylediğim sözün arkasındayım. Asla cumhurbaşkanı adayı olmayacağım. Ben başbakan adayıyım’ diyor. Oysa başbakanlık şu anki sistemde yok. Belki bir sonraki seçimde bir başbakanlık söz konusu olabilir. Ben esasında 6’lı masada kim cumhurbaşkanı adayı olması sorusunun genel kabul gören, anketlerde en fazla teveccüh gören ve kazanma olasılığı en yüksek kişinin aday olmasının bu süreçte daha doğru olduğunu düşünüyorum. Çünkü seçmeden şöyle bir şey yok. Tamam Erdoğan’a karşı bir karşıtlık var. Erdoğan gitsin de kim gelirse gelsin düşüncesinin kazanmak için yeterli olmadığını, toplumsal kabulün en fazla olduğu aday ile yola çıkıldığında kaybetme riskinin minimalize edilebileceğini düşünüyorum. Bence 6’lı masanın eksiği geniş bir toplumsal mutabakatı henüz oluşturamamış olması. Masadaki herkes birbiriyle şu an uyum içinde görünüyor. Ancak bazı siyasi partiler diyor ki ‘Biz ittifakta değiliz. Biz sadece6’lı masadayız.’ Bakın burada masa ve ittifak konusunun tam olarak yerine oturmadığı bir düzlemde kim aday olsun sorusunun çok iyi irdelenmesi ve kazanma ihtimalinin en yüksek olan kişinin aday yapılmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Ama burada sol bileşenlerinin unutulmaması, masanın sol ayağının mutlaka tamamlanması masadaki sallantıyı da ortadan kaldıracaktır seçmen nezdinde” şeklinde konuştu.
MASADA ADAYLIK HAKKI KILIÇDAROĞLU’NUN
“Masada adaylık hakkı en fazla olan kişi Sayın Kemal Kılıçdaroğlu” diyen Usluer, “Ben CHP üyesi değilim. CHP üyesi olan kişiler, parti yönetimindeki kişiler, milletvekilleri kuvvetle doğal olarak Sayın Kılıçdaroğlu’nun aday olması gerektiğini ve en uygun aday olduğunu söylüyor. Tabi ki 6’lı masaya mevcut haliyle baktığımızda bu masada kim aday olmalı, kimin adaylık daha çok hakkı diye düşünecek olursak masada adaylık hakkı en fazla olan kişi Sayın Kemal Kılıçdaroğlu. Çünkü o masayı bir arada tutan, masayı bir araya getiren, masa dağılmasın diye en fazla ödün veren, belki de söylemesi gerekenleri imtinayla söylemeye çalışan kişi Sayın Kılıçdaroğlu. Bu nedenle ben devlet yönettim, benim devlet tecrübem demelerinin diğer bileşenlerin çok anlamlı olmadığını, eğer masa içerisinden bir aday çıkarılacaksa 6 siyasi parti içinden bir aday gösterilecekse, o masadaki kişiler içerisinde Sayın Kılıçdaroğlu’nun en fazla hakkıdır diye düşünüyorum. Ama daha geniş anlamdaki düşüncem kazanma olasılığı en yüksek adayla, en fazla oy alacak adayla seçime gidilmesi kaybetme olasılığını da ortadan kaldıracaktır” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi