KİRLİLİK EN ÜST SEVİYEDE

Videoyu Aç KİRLİLİK EN ÜST SEVİYEDE
A
a

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Çevre ve Şehircilik Komisyonu Başkanı Mehmet Tuncer Açan, Eskişehir’den doğan 824 kilometre uzunluğundaki Sakarya Nehrinin kirliliğinin en üst seviyede olduğunu söyledi.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Çevre ve Şehircilik Komisyonu Başkanı Mehmet Tuncer Açan, Eskişehir’den doğan 824 kilometre uzunluğundaki Sakarya Nehrinin kirliliğinin en üst seviyede olduğunu söyledi.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın 2010 yılından bu yana Ankara’nın pis suyu Tatlar Arıtma Tesislerinden Sakarya Nehrine boşaldığını açıklaması sonrasında Sakarya nehrinin kirliliği yine gündeme geldi. Eskişehir’den doğan toplam 824 kilometre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun 3’üncü akarsuyu olan Sakarya Nehrinde yaşanan kirliliğe önlem alınması için uzmanlar uyarılarda bulundu. 9 ilden geçen, 53 bin 800 kilometrekare beslenme havzası bulunan nehrin en üst seviyede kirlilik olduğu yetkililerce tespit edildi.

ARTIK ÖLÜM TAŞIYOR
SATSO Çevre ve Şehircilik Komisyonu Başkanı Mehmet Tuncer Açan, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız 2014-2016 arasında ciddi bir çalışma yaptı. Ve bu çalışmada Sakarya Nehri’nin ne yazık ki 4’üncü seviyede en üst seviyede kirli su olduğunu belirledi. Fakat şimdi bu teker teker söylenmeye başladı ancak söylenmese de bilinen bir gerçek. Ne yazık ki yaşam kaynağı olan Sakarya Nehrimiz artık ölüm taşıyor” dedi.
DEŞARJLAR DURSUN
Ülkenin yüzde 7 tarım havzasının bu nehirden sulandığını belirten Başkan Açan, “Belki bugün değilse bile yarın direkt ölümlerin gerçekleşeceği, ölüm taşıyan bir nehir ile karşı karşıyayız. Nehre yapılan deşarjların mutlaka durdurulması gerekiyor. Aynı debide akıyor yaz-kış fakat aynı debide akmasına oranla sürekli olarak 12 ay 24 saat boyunca aynı kirlilikle akıyor. Yani sürekli olarak bir deşarj var nehre. Bu deşarjın durdurulması da ancak Cumhurbaşkanlığımızın himayesinde kurulacak karar verici bir komisyon ile mümkündür diye düşünüyoruz. Çünkü kurumların teker teker bunla baş etmesi çok mümkün gözükmüyor” şeklinde konuştu. İHA

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi