KISITLAMA İSRAFI ÖNLER

Videoyu Aç KISITLAMA İSRAFI ÖNLER
A
a

Yağışların azlığı sebebiyle barajlar alarm vermeye başladı. Su tasarrufuna dikkat çeken Eskişehirli vatandaşlar, bilinçli tüketimin önemli olduğunu söyleyerek, ilerleyen günlerde belirli saatlerde su kısıtlamasına gidilebilir önerisinde bulundu.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Eskişehir’de de içme suyu sağlayan barajlar alarm vermeye devam ediyor. Beklenen sonbahar yağışlarının gelmemesi ve kar yağışının da olmaması nedeniyle barajlar hızla boşalıyor. Büyükşehir Belediyesi şehrin farklı noktalarında bilbordlara astığı afişlerle vatandaşları suyu dikkatli kullanma konusunda uyarırken, vatandaşlar da israf konusunda hereksin hassas olması gerektiğini ifade ediyor.
PERİŞANLIK PAÇADAN AKAR
Halil Girgin: “Suyu tüketme konusunda bilinçliyim. Elimi yıkarım. Yıkarken de hemen kapatırım. Abdest alırken de dikkat ediyorum. Boşa su harcamam asla. İnsanlar bilinçli değil ama bu konuda. Genel olarak Türkiye’de herkes bu kadar dikkat etse de keşke dikkat edilse de insanlar susuzluk çekmese. Kar yağmazsa perişanlık paçadan akar. Yarın aç kalırız.”
“İSRAF ETMEYELİM”
İbrahim Ersoy: “Vatandaşlarımızın pek bilinçli olduğunu sanmıyorum. Ama ben yıllardır su tüketirken dikkatliyim. İsraf etmek zaten günah. Ama bu saatten sonra daha çok dikkat etmemiz lazım.  Suyumuzu mümkün olduğunca israf etmeden kullanalım. Bundan sonra bu konuyla ilgili daha çok düşünmemiz lazım. Sularımızı israf etmememiz lazım. İnşallah bir an önce yağmur yağar barajlar dolar.”
AĞUSTOSU DÜŞÜNEMİYORUM
Bünyamin Özcan: “Tasarruf konusunda bilinçli değiliz. Ben bir çiftçi olarak geleceğimizi, bu yazı nasıl atlatacağımızı düşünüyorum. Çok tereddütlüyüm. Çıkan ekinler kurudu. Sonradan ektiğimiz yerler çıkmadı. Tohum attığımız gibi duruyor. Ev kullanımında bilinçli değiliz. Barajlar boş. Ocak ayında biz bu kıtlığı çekiyorsak ağustosu hiç düşünemiyorum. Su kısıtlamasına gidilebilir. Belli saatlerde kesinti olabilir.”
İNSANLAR BİLİNÇLİ DEĞİL
Kenan Demir: “İnsanlar tasarruf konusunda bilinçli değil. Ben kendimin yeterince bilinçli olduğunu düşünmüyorum. Çok israf ediyoruz suyu. Kuraklık yaşayacağız bu gidişle. Yer altı sularına dahi çok dikkat etmemiz gerekiyor. Suyla ilgili konularda bundan sonra daha hassas olmamız lazım. Sorumluluk bizde. Ne kadar çok dikkat edersek sularımızı o kadar koruruz. Susuz hayat olmaz.”
SU NİMETTİR
Sadık Üçkaya: “Pandemiden önce de susuzluk problemdi. Şimdi arttı. Temizlik ve hijyen için suyu kullanmamız lazım ama bunu idareli kullanmamız lazım. Bu konuda halkın bilinçlenmesi lazım. Hatta pandemiden sonra ikinci büyük tehlike tarımın durumu. Çiftçinin işi suyu. Önlemlerin alınması lazım. Bizlerin de idareli kullanması lazım. Su nimettir kimse unutmasın.” MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi