Kısıtlı kaynakla verimli bütçe!

Videoyu Aç Kısıtlı kaynakla verimli bütçe!
A
a

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi eylül ayı meclis toplantısı Aydın Ünlüce başkanlığında gerçekleşti. 2022 Yılı Yatırım Programı’nın görüşüldüğü toplantıda konuşan Kazım Kurt, “Biz kısıtlı gelir kaynaklarımızla en verimli şekilde bu yatırımları gerçekleştirme hedefini sürdürüyoruz” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi eylül ayı meclis toplantısı Aydın Ünlüce başkanlığında toplandı. Meclis toplantısını CHP İl Başkanı Recep Taşel, Kayseri Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis Üyesi Özgür Özer ve CHP Kayseri eski İl Başkanı Mustafa Ayan da izledi.  Toplantıda gündeme gelen 25 madde oy birliği ile kabul edilirken, kalan 7 madde ise oy çokluğu ile kabul edildi. Mecliste gündeme gelen ve AK Partili Meclis Üyeleri’nin karşı oy verdiği 2022 Yılı Yatırım Programı kapsamında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin yatırıma ayıracağı bütçenin 552 milyon 390 bin lira olduğu ifade edildi.
AK PARTİ’DEN KARŞI OY
Yatırım programına verdikleri karşı oy gerekçesini açıklayan AK Parti Meclis Üyesi Orhan Durmuş, “Yatırım programı için alınan çoğunluk kararına katılmadığımızı belirtmek isterim. 2022 Yılı Yatırım Programı’na genel olarak baktığımızda bir önceki yıla göre sadece 41 milyon 327 bin liralık ve yüzde 8 oranında bir artış olduğunu görüyoruz. Araç alımlarını çıkarırsak belediye hizmetlerine yönelik yatırımlar açısından çok düşük rakamlar içeren ve beklentileri karşılamayan bir yatırım programı hazırlanmıştır” dedi.
PANDEMİ BAHANE EDİLEMEZ
2022 yılında yapılacak yatırımlar ile ilgili olarak pandeminin bahane edilemeyeceğini belirten Durmuş, “Geçen yıl ve bu yıl yaşadığımız pandemi şartlarını dikkate aldığımızda 2020 ve 2021 yılları için belki anlayış gösterilmesi mümkündür. Ancak 2022 yılı için artık bu bahaneye sığınılmamalıdır. 2021 yılı yatırım programında yer aldığı halde bu yıl içinde hala yapılmayan dış ilçelerimizde katı atık depolama ve aktarma istasyonu tesislerinin yapımı için planlanan rakam yetersizdir. Ve sadece üç ilçeye bu yatırımın yapılacak olması bize göre yeterli değildir” diye konuştu.
RAKAMLAR YETERLİ DEĞİL
Rakamların yeterli olmadığını söyleyen Durmuş, “Hazırlanan 2022 yılı yatırım programında kırsal ve kent içi yol yapımları için ayrılan bütçenin 50 milyon lira olduğunu görüyoruz. Bu bütçe ile şehir merkezinde 16 km, kırsalda da 76 km yol kaplaması yapılacağı ifade edildi. Bu yapımlar ve onarımlar için de 35 bin ton asfalt alımının yapılacağı belirtilmiştir. Bu rakamlar yeterli değildir. İlçe belediyeleri dahi yılda 100 bin ton asfalt dökebilmektedirler. Bize göre öngörülen bu rakamlar yeterli değildir” şeklinde konuştu.
BÜTÇENİN YÜZDE 40’I YATIRIMA AYRILDI
AK Partili Orhan Durmuş’a yanıt veren CHP Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “2020 ve 2021 yıllarında pandemi ve pandeminin yarattığı koşullar nedeniyle olağanüstü sapma söz konusudur. Çalışanlarımızın yarısı çalışamamıştır. İnsanlarımızın büyük bir bölümü sokağa çıkamamıştır. Bu nedenle her alanda olduğu gibi bizim bir önceki yıl yatırım programımızda da kısmi sıkıntılar söz konusu olmuştur. Ama bu yıl için gördüğümüz şu: 552 milyon 390 bin liralık yatırım öngörmek tahmini bütçenin neredeyse yüzde 35, 40’ına gelen bir oranı yatırıma ayırmak demektir. Bu taktire değer ve oldukça doğru yatırımları ortaya koyan bir tercihtir” ifadelerini kullandı.
YÜKÜMLÜLÜKLERİ YERİNE GETİRİYORUZ
Yasaların kendilerine yüklediği yükümlülüklerin tamamını yerine getirdiklerine dikkat çeken Başkan Kurt, “Yatırım bütçesinde en büyük pay yüzde 35’e yakın oranda ulaşım hizmetlerine yönelik yatırımlardır. Bunun en belirgini 150 milyon gibi ciddi bir rakamla tramvay aracı yedek parçası gibi alım projelerine ait olan bölümdür. Bisiklet yolları, elektronik kavşak gibi yatırımları da yan yana getirirsek neredeyse 200 milyona yakın miktar bu konuya ayrılmıştır. Bu da taktir edilmesi gereken bir durumdur. Kırsala ayrılan yol yapım bütçesi de 50 milyon gibi bir miktardır ve bunun yüzde 58’inin kırsal alanda yapılacak yollar için ayrılmış olmasının da önemli bir kaynak yatırımı olduğunu söyleyebiliriz. Genel anlamıyla baktığımızda gördüğümüz, yönetmeliklerin ve yasaların bize yüklediği yükümlülüklerin tamamını yerine getiren bir yatırım programıdır. Biz kısıtlı gelir kaynaklarımızla en verimli şekilde bu yatırımları gerçekleştirme hedefini sürdürüyoruz” diye konuştu. Konuşmaların ardından Eskişehir Büyükşehir Belediyesi 2022 Yılı Yatırım Programı oy çokluğuyla kabul edildi. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
 
Arıman Web reklam
1000
icon
Nurullah 16 Eylül 2021 15:37

Yeni tramvay aracı alınmasın Tramvaylara modül eklensin

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi