Korumaktan Kaçıyorlar!

Videoyu Aç Korumaktan Kaçıyorlar!
A
a

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmasına tepki gösteren EDKP Üyesi Mizgin Teymur, “Sözleşmeden çekilmek, devletin kadınları koruma yükümlülüğünden kaçması anlamına gelir. Kadına yönelik şiddeti önlemek için sorumluluk almayı reddettiği anlamına gelir” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmasına tepki göstren kadınlar, Eskişehir Demokratik Kadın Platformu (EDKP)’nun çağrısıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. ‘Sözleşmeyi değil, cinayeti engelle’ sloganları atan kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceklerini haykırdı. Grup adına basın açıklamasını okuyan Mizgin Teymur, “Bu topraklarda en son ihtiyacımız olan şey kadınları yasal korumalardan mahrum bırakmaktır. Şiddet her yanımızı sarmışken, üstelik şiddettin boyutlarının ya da çeşitlerinin herhangi bir kaydı, incelemesi, araştırması yokken İstanbul Sözleşmesinden çekilmek, kadınların eşit ve özgür bir yaşam hakkını tanımamanın ilanından başka bir şey değildir” diye konuştu.
 
BİZ BİTTİ DEMEDEN BİTMEZ
“Kadınlar vazgeçmedikçe, arkasından çekilmedikçe İstanbul Sözleşmesinden çıkmak o kadar da kolay olmayacaktır” diyen Teymur, “İstanbul Sözleşmesi’nin ‘Önleme, Koruma, Kovuşturma ve Destek Politikalarından’ oluşan dört temel yaklaşımı yerine getirilmediği için kadına yönelik şiddet hızla tırmanırken böylesi bir süreçte bu sözleşmeden çekilmek, devletin kadınları koruma yükümlülüğünden kaçması anlamına gelir. Kadın cinayetlerine karşı, kadına yönelik şiddeti önlemek için sorumluluk almayı reddettiği anlamına gelir. İktidarın kadınlara karşı açtığı savaşta kaybeden biz kadınlar olmayacağız. İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmeyeceğiz! Haklarımızdan, hayatlarımızdan ve birbirimizden asla vazgeçmeyeceğiz. Mutlaka kazanacağız. İstanbul Sözleşmesi bizimdir, biz bitti demeden bitmez! Yok, hükmündeki kararnamesi sadece tek adamı bağlar. Kabul etmiyoruz!” şeklinde konuştu. Basın açıklamasına CHP Milletvekili Jale Nur Süllü ve CHP İl Kadın Kolları Başkanı Fikriye Altınsoy Söğütlü de katıldı.

 
KADINLAR MÜHÜRLEDİ
Açıklama sonrasında kadınlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü kapısına 'Kadınlar tarafından mühürlenmiştir' yazısı asmak istedi. Polis izin vermeyince tansiyon yükseldi. CHP'li Süllü'nün araya girmesiyle gerginlik son buldu ve yazıya kadınlar tek tek parmakları ile mühür bastı. MELTEM KARAKAŞ KAYA
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun!