Korunma yöntemi hayatınızı kurtarır!

Videoyu Aç Korunma yöntemi  hayatınızı kurtarır!
A
a

ESOGÜ Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Uluslararası Medikal Kurtarma Ekipleri Derneği Bilimsel Kurul Başkanı Profesör Doktor Hilmi Özden deprem sırasında uygulanacak korunma yöntemlerini anlattı; baş ve boynu korumanın öneminin altını çizdi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Deprem sırasında yapılacak doğru hareketlerin hayat kurtardığını belirten Özden şöyle konuştu: “Panik yapılmamalı, sabitlenmemiş eşyalara ve pencere kenarlarına yaklaşılmamalı, balkona çıkılmamalı, asansör kullanılmamalı, merdiven ya da çıkışlara koşulmamalıdır. Balkon ya da pencereden atlamak asla düşünülmemelidir.”
ÇABUK KARAR VERİN
ABD Federal Acil Durum Yönetim Kurumu’nun (FEMA) deprem sırasında yaralanma ve ölümü azaltmanın en iyi yolunun ‘Eğil, Korun ve Bekle’ şeklindeki uygulamanın harekete geçirilmesi olduğunu belirttiğini anlatan Özden, “Bu hareket AFAD tarafından Çök-Kapan-Tutun, AKUT tarafından Çök/Yat- Korun/Kapan-Tutun ile ifade edilmektedir. Basit üç aşamalı reaksiyon, depremden sağ çıkma şansını büyük ölçüde artırabilmektedir. Sarsıntı başladığında korunmak için çok az zaman olacağından hareket etmek zorlaşacaktır. Bu nedenle ne yapılacağına çabuk karar verilmelidir. Şu aşamalar takip edilmelidir: Kendinizi bulunduğunuz yere ellerinizin ve dizlerinizin üzerine bırakın yani eğilin. Bu pozisyon sizi yere düşmekten korur ve ayrıca alçakta kalmanıza ve yakınlardaysa sığınağa sürünmenize izin verir. Tek kolunuz ve elinizle başınızı ve boynunuzu kapatın. Yakınlarda sağlam bir masa varsa, sığınmak için altına sürünün. Barınak yoksa; pencerelerden, yüksek mobilyalardan, kırılabilecek veya üzerinize düşebilecek diğer eşyalardan uzakta bir iç duvarın yanında sürünün. Dizlerinizin üzerinde durun ve hayati organları korumak için eğilin” diye konuştu.
ELLERİNİZLE BAŞINIZI TUTUN
Deprem sırasında sallanma durana kadar tutunulması gerektiğini belirten Özden, “Korunağın altındaysanız, bir elinizle tutunun ve sallanırken hareket ederse korunağınızla birlikte hareket etmeye hazır olun. Boyun ve baş kırıklarını önlemek için başınızı ve boynunuzu kollarınız ve ellerinizle tutun” ifadelerini kullandı. HM
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi