KOTALAR DERHAL KALDIRILMALI!

Videoyu Aç KOTALAR DERHAL KALDIRILMALI!
A
a

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ücretsiz seyahat hakkına sahip engelli vatandaşların Yüksek Hızlı Tren ve şehirler arası ana hat tren seferlerinde kanuna aykırı kısıtlama getirildiğini itiraf etti. CHP Milletvekili Utku Çakırözer, “Kanuna aykırı tüm kısıtlama ve kotalar derhal kaldırılmalıdır” dedi.


CHP Milletvekili Utku Çakırözer’in engelli yurttaşların YHT ve diğer şehirlerarası tren seferlerinde ücretsiz seyahat hakkının önce kaldırıldığı, sonra da kota ile sınırlandığına ilişkin TBMM’de verdiği soru önergesini yanıtlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, kısıtlamaları itiraf etti. Bakan Karaismailoğlu, verdiği yanıtta, engelli yolcuların salgın bulaşma riskine karşı korunması amacıyla tren seferlerindeki ücretsiz seyahat hakkının kısıtlandığını açıkladı. Ücretsiz seyahat hakkı ellerinden alınan engellilere, ücreti karşılığı bilet satışı yapıldığını da doğrulayan Bakan Karaismailoğlu, “Bilet satış kanalarından satışa açık tüm trenlerde kişinin beyanına göre bilet satışı yapılmaktadır. Engelli yolcularımız da kendi beyanları esas alındığından bu satış kanallarından ücretli bilet alabilmektedir” ifadelerini kullandı.
120’YE DÜŞÜRMÜŞLER
Bakan Karaismailoğlu’nun yanıtında paylaştığı istatistikler ise, engellilerin ücretsiz seyahat hakkı açısından çarpıcı bir durumu ortaya koydu. Karaismailoğlu, “29.07.2019-28.07.2020 tarihleri arasında (bir yılda) 782.650 engelli yurttaşın ücretsiz olarak YHT tren seferlerinden yararlandığını, salgın döneminde 28.05.2020-28.07.2020 tarihleri arasında (iki ayda) ise bu rakamın 241 olduğunu” açıkladı. Paylaşılan istatistikleri yorumlayan  Çakırözer, “Salgının ilk iki ayında 28 Mart – 28 Mayıs arası tren seferi yoktu. Açıklanan son iki ayında ise sadece 241 engelli yurttaşa bu imkanı tanımışlar. O zaman salgın öncesindeki 8 ayda, 782 bin 400 engelli yurttaşımız ücretsiz seyahat hakkını kullanmış. Yani ayda ortalama 100 bin engelli yurttaşımızın faydalandığı bir hak şimdi elinden alınmış. Ve ayda sadece 120 engelliye bu imkan tanınıyor. Bu rakamlar başlıbaşına büyük bir skandalın itirafıdır” dedi
KABAHATİNDEN BÜYÜK!
Bakanın kısıtlamalar için sunduğu pandemi gerekçesini de eleştiren Çakırözer, “Bakanın özrü kabahatinden büyük! Engelliler vebalı mı ki herkes seyahat ederken onlar salgın nedeniyle seyahat edemeyecek? Ya da kanun aykırı yüzde 1 ya da 2’lik kotalar kadar bilet alabilecek. Kamuda ve özel sektörde engelli yurttaşlarımız işe gitmeye devam ediyor. Ama salgın var diye trene ücretsiz bindirilmiyor! Öte yandan parasını verirlerse aynı engelli yurttaşlarımız pandemiye rağmen aynı trene rahatlıkla binebiliyorlar! Böyle mantık olur mu? Bu ayıplı duruma derhal son verilmelidir” dedi.
AYRIMCILIK ve EŞİTSİZLİK
Engellilerin hakları için mücadele eden 250 sivil toplum örgütünün oluşturduğu Engellilerin Ulaşımda Hakları Platformu da, ücretsiz seyahat hakkına getirilen kısıtlamaların kaldırılması için Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD yetkilileri nezdinde girişimlerde bulunuyor. Platformdan kısa süre önce “Engelilerin kanunen verilmiş ücretsiz seyahat hakkının pandemi gerekçesiyle kısıtlanmasının tutarlı, mantıklı ve hukuksal hiçbir yanı yoktur. Kanuna aykırıdır, ayrımcılıktır. Engellilerin haklarının TCDD tarafından gözetilmediğinin kanıtıdır. Trenlere herkes binerken bize yasak getirilmesi ve sadece ücretini ödediğimizde bilet satılıyor olması ayrımcılıktır, eşitlik ilkesine aykırıdır” açıklamasını yaparak kısıtlamaların ve kotaların kaldırılmasını istedi. HM
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi