KÜLTÜREL MİRASA IŞIK TUTACAĞIZ!

Videoyu Aç KÜLTÜREL MİRASA IŞIK TUTACAĞIZ!
A
a

Anadolu Üniversitesi öncülüğünde yürütülen Şarhöyük-Dorylaion kazıları yeniden başlıyor. Kültürel mirasa ışık tutmayı amaçlayan kazılar hakkında Doç. Dr. Mahmut Bilge Baştürk, “Anadolu arkeolojisi için oldukça ilginç veriler tespit ettik” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir il merkezinin üç kilometre kuzeydoğusunda yer alan ve Anadolu’nun önemli yerleşimlerinden biri olan Şarhöyük – Dorylaion, 2022 yılı itibariyle Cumhurbaşkanı Kararlı Kazı statüsünü yeniden kazandı. Anadolu Üniversitesi (AÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Mahmut Bilge Baştürk tarafından başta Anadolu Üniversitesi olmak üzere Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden bilim ekibi ve öğrencilerin katılımıyla Anadolu tarihine ışık tutacak kazılara yeniden devam edilecek.
IŞIK TUTUYOR
AÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mahmut Bilge Baştürk “2015 – 2019 yılları arasında, Eti Arkeoloji Müzesi başkanlığında ve benim bilimsel danışmanlığımda yürütülen kazılarda Anadolu arkeolojisi için oldukça ilginç veriler tespit ettik. Örneğin bugün, Şarhöyük’te, yani Eskişehir’de ilk yerleşmenin MÖ 4. Binyılın ikinci yarısında, Geç Kalkolitik Dönemde başlamış olması gerektiğini biliyoruz. Bu tabii ki şimdiki verilerimiz, bu ilerde değişecektir” dedi.
DÜNYA LİTERATÜRÜNDE
Şarhöyük’ün, Eskişehir’in tarihsel özetini sunduğunu dile getiren Doç. Dr. Baştürk, Erken Tunç Çağı üzerine olan verilerin hem ulusal hem de uluslararası yayınlarla artık dünya arkeoloji literatürüne girdiğini ifade ederek “Kütahya – Eskişehir Savaşları sırasında da höyük üzerinde çatışmalar yaşandığını hem arkeolojik buluntularla hem de siper kalıntılarıyla tespit ettik” diye konuştu. MEHMET SABIR
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi