KURALSIZLIK TÜKETTİ!

Videoyu Aç KURALSIZLIK  TÜKETTİ!
A
a

SES Şube Eş Başkanı Umut Özge Yılmaz, filyasyon ekiplerinin sorunlarını dile getirdi. Yılmaz, “Angarya, kuralsızlık, anti bilimsellik, değer bilmezlik, ekonomik koşulların düzeltilmemesi, sağlık emekçilerini tüketmiştir” dedi.


SES Şube binasında yaptığı açıklamada salgının bütün hızıyla ağır travma ve ölüm yaşatmaya devam ettiğini belirten Yılmaz, sağlık hizmet sınıfından tüm meslek gruplarından idari hizmetlerde çalışan memurlardan filyasyon ekibi kurulduğunu anlattı.
PERSONEL YÜKÜ ARTTI
Kurulan filyasyon ekiplerinin sorunlarını dile getiren Yılmaz, şunları söyledi: “Sahada çalışma sabah 7’de başlamakta, 24.00’te bitmektedir. Ancak çok fazla hasta taraması yapıldığından 24.00’de bitiyor dense de 2’ye kadar uzadığı olmaktadır. Bu saatler ulaşım açısından sıkıntılı olduğundan servis ihtiyacı vardır. Mesai saatleri bir gün 16 saat çalışma iki gün istirahat şeklinde olduğu söylense de personel izin günündeyken kuruma çağrılmakta, gününün değiştiği söylenmekte ve gerektiğinde gün aşırı çalıştırılmaktadır. Personellerin mesai gün ve süresi amirinin keyfine bağlı olamaz ve eksik kadrolar var olan personelin yükünü artırarak tamamlanamaz. Sağlık Bakanlığı bu keyfi uygulamalardan vazgeçip acilen personel istihdamında bulunmalıdır. Personel eksikliği nedeniyle her branştan personel sahaya sürülmüştür. Ancak arkadaşlarımız yeterli eğitim verilmeden çalışmaya başladıklarını, görerek izleyerek deneme yanılma yoluyla işi öğrendiklerini söylemekte. Eğitimsiz, görerek öğrenilen işlerden biri de sürüntü almak. Mesleki bilgi ve yeterliliği olmayan personele sürüntü aldırmak hem sürüntü alınan hastaya zarar verme riskini doğurur, hem de işlem doğru yapılmayıp yeterli doku toplanamadığında pozitif hastanın test sonucu negatif çıkabilmektedir. Sağlık çalışanının riski de cabası.”
KABUL EDİLEMEZ
Sağlık emekçilerinin bütün gücüyle işini yapmaya, salgınla mücadele etmeye devam ettiğini kaydeden Yılmaz, “Ancak angarya, kuralsızlık, anti bilimsellik, değer bilmezlik, ekonomik koşulların düzeltilmemesi, sağlık emekçilerini tüketmiştir. Binlerce sağlık emekçisi atanmayı ve görev almayı beklerken az sayıdaki personeli gece gündüz ağır şartlarda çalıştırarak sağlık emekçilerinin hastalığın pençesine atılması kabul edilemez” ifadelerini kullandı. ESRA ÜNLÜ
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi