KUTSAL BİR VAZİFE

Videoyu Aç KUTSAL BİR VAZİFE
A
a

Kızılay Eskişehir Batı Anadolu Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Erkan Ergen, Kovid-19’u atlatmış kişilerin 28. günden sonra plazma bağışında bulunabileceğini hatırlattı.


Dr. Ergen, bağışçılar için randevu sistemi kurduklarını belirterek, merkezde bulunan personelin Kovid-19’u atlatmış kişilerle bağlantıya geçtiğini ve plazma bağışı için gerekli bilgilendirmeyi yaptığını kaydetti.
KIZILAY’IN YETKİSİNDE
Plazma bağışında bulunmak isteyen vatandaşlar için belirli gün ve saatte randevu oluşturduklarını ifade eden Ergen, şunları söyledi: “Randevu günü bağışçılarımız gelip plazma bağışı yapıyorlar. Her bağışçıdan 2 ünite plazma alıyoruz ve bu plazmalar 2 ayrı hastanın korona ile olan mücadelelerinde büyük katkı sağlıyor. Koronavirüs hastalığını geçirmiş olan vatandaşlar, tüm belirtileri kaybolduktan 28 gün sonra plazma bağışında bulunabilirler. 3 ay boyunca 10 gün arayla 8 defaya kadar plazma bağışında bulunabilme imkanı var. Plazma bağışı, Kızılay’ın yetkisinde olan bir iş. Ne yazık ki duyuyoruz, birtakım ticari unsurlar da söz konusu olabiliyor. Bu tür eyleme kimsenin teşebbüs etmemesini temenni ederim.”
BİR KAÇ KEZ YAPACAĞIZ
Bağışçılardan Hasan Bayraktar da gribe benzer belirtilerle, Kovid-19'u evde tedavi olarak atlattığını belirterek: “Plazma bağışını gazetelerden okuyorduk, televizyonda izliyorduk. Kızılay aradı, plazma bağışını anlattılar. Kutsal bir vazife olduğu için biz de kabul ettik ve geldik. Yoğun bakımda olan insanların şikayetlerini duyuyoruz. Yardımcı olmak gerek. Sadece bu sefer değil, birkaç kez bağış yapmayı düşünüyorum” dedi. AA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi