KUZEY KIBRIS’TA DÜNYA MARKASI ODTÜ

Videoyu Aç KUZEY KIBRIS’TA DÜNYA MARKASI ODTÜ
A
a

Geçtiğimiz hafta Eskişehir’deki basın mensupları olarak ODTÜ Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kampusu’nun tanıtım programına katıldık.

Uluslararası düzeyde tanınan, geleceğin liderlerini yetiştiren, teknolojinin kaliteli eğitimle birleştiği ODTÜ’nün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kampüsü 2003 yılında kurulmuş. Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC hükümetlerinin ODTÜ’ye yaptığı teklif sonucu 2000 yılında üçlü protokol imzalanarak 2001 yılında kampüsün kurulması için yasa çıkartılarak 2003’te inşaat projesine başlandı. 2003-2004 akademik yılında bir, 2004-2005 akademik yılında ise altı lisans programına öğrenci kabul etti. Öğrenciler eğitimlerine Ankara’daki kampüste başlamışlar 2005-2006 akademik yılından itibaren KKTC'nin Güzelyurt kasabasının Kalkanlı bölgesinde kurulan muhteşem güzellikteki kampüsünde sürdürmüşlerdir. Bölgeye de enerji kazandıran ODTÜ’nün 15 lisans ve 3 lisansüstü programa kayıtlı 2.178 öğrencisi bulunuyor. Öğrencilerin eğitim başarısına bakılmaksızın, yüzde 25, yüzde 50, yüzde 100 burs imkanları var. ODTÜ KKTC kampüsü Ankara’ya göre daha düşük puanla öğrenci kabul edip ODTÜ standartlarında mezun vererek toplumsal sorumluluk projesi kapsamında ODTÜ’lü olabilmek için ikinci bir şans sunuyor. Yurt dışında benzer örneklerine rastlanan, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü tümüyle ODTÜ Ankara’ya bağlı olup kendi içinde fakülte bazında karar alma yetkisine sahip. Öğrencilerin Türkiye Cumhuriyeti ODTÜ KKTC Kampüsü olarak hazırlanan diplomalarını ODTÜ Ankara’da ve Ankara mezunlarıyla aynı törenle almaları ise ODTÜ markasının aynı çatıda toplandığının bir göstergesi.

Uluslararası arenada prestij

Şimdiye kadar 766 mezunu olan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu uluslararası arenada da yüksek prestij sahibi. Kuzey Kıbrıs Kampusu Rektörü Prof. Dr. Turgut Tümer, bu başarıyı şöyle özetliyor: “Bu sıralamalardan biri, son 3 yıldır İngiliz Times Education tarafından 150’den fazla ülkede 12 ile 17 bin ünlü akademisyene yapılan anketle belirlenen itibar sıralaması ki, bu itibar sıralamasına göre ODTÜ, son 3 yıldır ilk 100’e giren tek Türk üniversitesi. Bu ankette akademisyenlere ‘Hangi üniversite ile işbirliği yaparsınız?’, ‘Hangi üniversitenin öğrencilerini kabul edersiniz?’, ‘Hangi üniversiteye öğrenci gönderirsiniz?’ gibi sorular soruluyor ve her bilim insanı kendi üniversitesi dışında olmak üzere 15 üniversite belirliyor. Dünyada yaklaşık 20 bin üniversite olduğu hatırlanırsa, ODTÜ’nün ilk 100’de yer alması çok önemli bir başarı. Bu başarıda en önemli pay, dünyada 80 ülkeye yayılmış 110 bin ODTÜ mezununundur.”

Devam edecek


 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi