LANETLİYORUZ

Videoyu Aç LANETLİYORUZ
A
a

Madımak davasında müebbet hapis cezası olan Ahmet Turan Kılıç, Cumhurbaşkanı'nın kararıyla, sağlık sorunları gerekçe gösterilerek tahliye edildi. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Hacı Bektaş-i Veli Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği ve Alevi Dernekler Platformu karara tepki gösterdi.

Sivas’ta 1993 yılında, aralarında yazar ve sanatçıların bulunduğu 33 kişi ve 2 otel görevlisi yakılan Madımak Oteli’nde yaşamını yitirmişti. Katliamın ardından 86 yaşındaki Ahmet Turan Kılıç, idam cezasına çarptırılmış, idam cezasının kaldırılmasıyla da cezası müebbet hapse çevrilmişti. Kılıç'ın kalan cezası, Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu’nun raporu doğrultusunda kaldırıldı.
TOPLUMU ETKİLEDİ
Hacı Bektaş-i Veli Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği önünde bir araya gelen komite üyeleri, karar sonrası tepkilerini dile getirdi. Komite adına açıklama yapan Vakıf Başkan Yardımcısı Kamer Ali Durur, “Hapishanelerde daha mahkemeye çıkmadan birçok aydınımız canından olurken diğer taraftan binlerce mahkum hasta, ölümle burun burunayken ve onlar için hiçbir şey yapılmazken, toplumumuzu hatta tüm insanlığı derinden etkileyen katliamı gerçekleştirmiş kişinin serbest bırakılması bizler tarafından kabul edilemez bir durumdur. Biz Alevi toplumu ve bu ülkenin aydınlık yüzleri olarak bu kararı lanetliyoruz” diye konuştu.
UNUTMAYACAĞIZ
Vakıf Başkan Yardımcısı Durur, sözlerine şu şekilde devam etti: “Dün Ali’yi sevmek Alevilikse en büyük Alevi benim diyenlerin bugün Ali dostlarını, Ali yoldaşlarını katledenleri serbest bırakıyor olması diğer bir handikaptır. Ve şunu bir kez daha söylüyoruz: Ne Maraş’ı, ne Çorum’u, ne Sivas’ı unuturuz, ne de failleriyle beraber yol yürüyüp canileri serbest bırakanları…” ESRA ÜNLÜ
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi