Lületaşına ilgisiz kalmayın

Videoyu Aç  Lületaşına ilgisiz kalmayın
A
a

İYİ Parti Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, lületaşı sektörünün geliştirilerek Eskişehir ve Türkiye ekonomisine katkısının arttırılması için Meclis araştırması istedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
yapıldığını belirten İYİ Partili Kabukcuoğlu, “Bugün hala yerli ve yabancı pek çok turistin ilgi odağı olan Lületaşı, Eskişehir için önemli bir gelir kaynağıdır. Lületaşı aynı zamanda geçmişten geleceğe aktarılması gereken bir kültürel değerdir. Hem bu geleneğin sürdürülmesi hem de lületaşının ekonomimize kazandırılması için taşı işleyecek ustaları yetiştirmeliyiz. Devletimiz lületaşına ilgisiz kalmamalı. Genç neslin bu mesleğe ilgisini canlandıracak adımlar atılmalı. Lületaşı İşlemeciliğinin, yüksekokullarımızın el sanatları, kuyumculuk, takı tasarım gibi bölümlerin müfredatlarına alınarak lületaşı sanatının genç nesillere aktarımı, mamul lületaşı ürünlerinin yurt içinde ve yurt dışında satışlarının arttırılması amacıyla gerekli araştırmalar yapılmalıdır” dedi. 
Kabukcuoğlu, dünyanın en kaliteli lületaşına sahip olduğumuzun altını çizerek, bu potansiyelin hem Eskişehir’in hem de ülke ekonomisine kazandırılabilmesi için tüm milletvekillerin önergeye sahip çıkması çağrısında bulundu. MEHMET SABIR
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi