MAALESEF -3 KAPIDA!

Videoyu Aç MAALESEF -3 KAPIDA!
A
a

Es Es’te Başkanı Mustafa Akgören uzun süre sonra ilk kez kameraların karşısına çıktı. Stadyumda düzenlenen basın toplantısında konuşan Akgören, “Puan silme ve küme düşme tehlikesiyle karşı karşıyayız. Kulüp lisansı almak çok zor. Üzülerek söylüyorum kriterleri yerine getiremiyoruz. -3 kapıda” dedi.

İçler acısı haldeydi

Eskişehirspor yönetimi uzun sürenin ardından dün basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasına hemen hemen tüm yöneticiler katıldı. Akgören 105 dakika süren basın toplantısında şu ifadeleri kullandı; “Yeni sezonun başlamasına az bir süre kaldığı için camiamızın bilgilendirilmesini istedik. 24 Kasım 2019’da aldığımız kulübümüzün durumunu anlatmak istiyorum. İçler acısı bir durumdaydı, suyu, elektriği, yemeği olmayan deplasmana gitmekte zorlanan bir kulüp devraldık. Futbolcularımız maça giymeye forma bulamıyorlardı. Taraftarımız ve bazı ilçe başkanlarımızın desteğiyle forma sağlanıyordu. Bu zorlukları 2-3 gün içerisinde giderdik.

 

10 milyonluk tasarruf

Vali Hanefi Demirkol Tesisleri’nin 5-6 senelik elektrik borcu halledildi. 9 aylık görevimizde tesislerde yaşanan eski sıkıntılar şimdi yaşanmıyor. Göreve geldiğimizde yabancı oyuncular ile yapılan kontratlara ödeme yapmamız imkansızdı. Bu ayrılıkları yapmak zorundaydık. 8 tane futbolcu ile yollarımızı ayırdık. 8 milyon civarında tasarruf yaptık. Göreve geldikten sonra kulüpte yaptığımız işler sayesinde kulübe 10 milyonluk tasarruf sağlamış olduk.

 

Kimseye el açmayan bir kulüp

Göreve geldiğimizde camiaya şampiyonluk vaat etmedik. Kulübü yaşatacağız dedik. Borçsuz, hacizsiz, kimseye el açmayan bir kulüp hayal ediyoruz. Bunların temellerini atıyoruz. Camiamıza, odalarımıza, iş adamlarımıza, siyasi liderlerimize ihtiyacımız var. Bazı kesimler bu 9 aylık bu buhranlı günleri unuttuğunu gördük. Zaman zaman bunu biz hatırlatacağız. Buhranlı sürecin ilk etabını alnımızın akıyla atlattık.

 

Ayyıldız bizi umutlandırdı 

Sayın Erol Ayyıldız valimizin şehrimize atanmasına en çok biz sevindik. Kendisini iki kez ziyaret ettik. Kendisi de tesislerimize geldi. Kendisinden aldığımız enerji ve pozitif konuşmaları bizi çok umutlandırdı. Valimize kulübümüzün bütün sıkıntılarını anlattım. Tüm rakamları verdim. Projelerimiz hakkında kendisine bilgiler verdim. Çok büyük projeler hazırladık ancak bildiğiniz gibi dünya ve ülkemizin başında daha büyük bir sıkıntı var. Şu an bu dev projeleri hayata geçiremeyeceğiz.

 

Yeni bir store açılacak

Esstore artık kalktı. Çünkü eski başkan Osman Taş ile bir türlü irtibat kuramadık. Tesislerimizde store açacağız. Bir dergi problemimiz var. Dergiye abone olan var ancak çoğu mağdur edilmiş. Yönetim kurulu olarak bu sıkıntıyı kaldıracağız. Altyapıyı çok ciddi bir şekilde ele aldık. Altyapı bu kadar sahipsiz kaldığı süreçte A takıma bu kadar oyuncu veriyorsa, biz altyapımıza profesyonel yaklaştığımızda ve sahip çıktığımızda çok daha iyi oyuncular verir.

 

 

Sponsorlara teşekkür etti

Altyapımıza Fabrika ismini verdik. Şu an ki tesislerimizi altyapıya bırakıp, A takımı daha modern ve günümüz şartlarına uygun bir yere taşmak istiyoruz. Bunla ilgili planlarımız var. Kulübümüzün göğüs sponsoru ETİ olacak. Formamızın sırtındaki sponsor ise Vestel oldu. Formamızda kol reklamı HDI Sigorta’da olacak. Tüm sponsorlarımıza çok teşekkür ediyoruz.

 

Delegelere seslendi

Dokuz ayda 6 milyon 870 bin lira harcama yaptık. Bu paraların büyük kısmı yönetim kurulu arkadaşlarımız ve sponsor olan kişiler tarafından toplandı. Kulübümüzün 8 Eylül’de mali genel kurulu var. Lig kısa sürede başlıyor ondan 8 Eylül’de yapılmasını düşündük. Bir an önce mali kongremizi yapalım ve artık önümüze bakalım çünkü lig başlıyor. Delegelerimizi mali genel kurula bekliyoruz. Göreve geldiğimizden itibaren personelimizin 7 aylık ödemesini yaptık. 2 aylık bir ödememiz kaldı bunu en kısa zamanda ödeyeceğiz.

 

Başarılı olmamız çok zor

TFF Kulüp lisansı için 12 tane farklı kriterleri yerine getirmeniz gerekiyor. 2 buçuk aydır 10 tane kriteri yerine getirdik. Kaldı 2 tane kriter. Başarılı olmamız çok zor. SGK ve vergi borcu ile futbolculardan alınacak imzalar konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Toplam 120 dosya var. Üzülerek söylüyorum bu kriterlerin yerine gelmesi çok zor. Kulüp lisansı için görüşmeler sürüyor. Belki pandemi nedeniyle kulüp lisansını bu sene muaf geçebilirler. Böyle bir durum söz konusu inşallah bu gerçekleşir.

 

Küme düşürme an meselesi

FIFA’daki dosyalarımızın 6-6 buçuk milyon Euro dosya var. Boffin, Odonkor, Pinto Akaminko, Kulach, Bokila’dan puan silme ve küme düşürme cezası an meselesi. 6-7 dosyayı çözmemiz gerekiyor. Eskişehirspor’un kurtulması için bu FIFA’daki dosyaların ortadan kaldırılması lazım. Parayı bulduğumuz anda ilk işimiz bu dosyaları kaldırmak olacak. Net olarak söylüyorum bizden şampiyonluk beklemeyin. Bu dosyaların kapatılması şampiyonluk kadar değerli… TFF’de 95 tane sıkıntılı dosyamız var. Biz bu dosyaları kapatmadan şampiyonluğa oynayamayız. Biz hayal satamayız.

 

Kulübün gururunu çiğnetmem 

Takımımıza güveniyoruz. Artık altyapıdan gelen ve A takımda forma giyen futbolcular bu ligin futbolcusu oldu. Bu takım ligde kalacak biz buna inanıyoruz. Kaleci Ekrem, Mevlüt, Erdal, Alperen ve Feyzi takıma katılmadı. Kendilerini defalarca çağırdık. Eskişehirspor’u cepte görüyorlar. Bu 4 arkadaş geri dönse kümede kalma şansımızın daha fazla artacağını biliyoruz. Ama Eskişehirspor’un gururunu asla çiğnetmem. Eğer böyle olacaksa küme düşmeye de razıyız. Gelirlerse en az 3-5 maç kadroda olmayacaklar. Bizim için Eskişehirspor forması arması küme düşmekten daha önemli.

 

Yeni takım kıpkırmızı çizgimizdir

Transferi açabiliriz, ama rakamlar çok büyük. Biz asla Eskişehirspor’u başka bir kulübe aktarmayacağız. Bu işi yapamadığımızı anladığımız gün kongre kararı alırız. Eğer Eskişehir’de yeni bir takım oluşturmak isteyen varsa profesyonel bir takım kurmak istiyorlarsa bizden sonuna kadar yardım göreceklerdir. Ama Eskişehirspor’un ismini değiştirip başka bir kulüp olmasına karşıyız. Bu kırmızı çizgimiz değil, kıpkırmızı çizgimizdir.

 

 

Toplam 120 dosya var

Futbolcu kriterleri konusunda 95’i TFF de olan 25’i FIFA’da olan toplam 120 dosya var. Bu dosya sayısı değişebilir. Çalışmalar devam ediyor. Bugüne kadar hiç netleşmeyen FİFA dosyaları ile ilgili net olarak 100’de yüzüne yakın ulaştık. FİFA’daki rakamlar 6,5 milyon Euro bir borç söz konusu. Vadeleri dolmuş ve geçmiş. 6-7 dosyada çok büyük tehlike var. Örneğin Boffin, Pinto, Odonkor, Kulaç, Bienvenü, Akaminko, Bokila’nın Çin kulübü. Bunlar tehlikeli olanlar. Küme düşürme ve puan silme an meselesi. Kökünden çözülmesi için yaklaşık 1,5 milyon Euro, paraya ihtiyaç var.

 

Pinto’ya acil 50 bin Euro 

Aktif Bank’ta bir belirsizlik var. Onlardan net rakamları istiyoruz ama net borcumuzu bize veremiyorlar. Biz bu yüzden hemen harekete geçtik. 3 avukat arkadaşımızla Aktif Bank ile farklı bir yerlere gidebiliriz. Pinto’ya 3 gün sonra 50 bin Euro ödeme yapmamız gerekiyor. Şu an bir para toplanmadı. Akaminko’ya ödeme yapmak zorundayız, kendisiyle görüşüyoruz. Takımın önüne bir isim sponsoru görüşmesi yapıyoruz. Ancak rakamlar düşük kalıyor. Hak eden birisi olursa bu olabilir.

 

Resmi teklif geldi 

Futbolcumuz Mehmet Özcan için resmi bir teklif geldi ancak teklif düşük kaldığı için kabul etmedik. Kulübün ismini veremeyiz. Metehan için LASK Linz kulübü ile prensipte anlaşma sağladık. Kendisi 18 yaş altı olduğu için bunda problem yaşıyor. Bu problemin kaldırılmasını bekliyoruz. İsim sponsoru konusunda görüşmeler yapılıyor ancak verilen paralar oldukça çok düşük. Eğer istediğimiz paralar verilirse isim sponsoru olabilir.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi