SADİ SEDA

“SANTRALDAN VAZGEÇTİK KÖMÜR OCAĞINI AÇIYORUZ!”

8 Ocak 2022 00:05
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

 

Alpu İlçesinde yapımı gündeme gelen ancak Eskişehirlilerin göstermiş oldukları tepkiler ve yargı kararları sonucu Termik Santralın yapımından vaz geçilmişti.

Bu karar Eskişehirlilerin zaferi idi. 7’den 70’e herkesi mutlu etmişti.

Termik Santralin yapımı buzdolabının derin dondurucusuna konulmuştu. Şimdi de Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından Sevinç Mahallesinde yapılması planlanan “Kömür Ocağı Projesi” gündeme geldi.  

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, “Madem Termik Santrali istemiyorsunuz. O zaman kömür ocağını açalım” dercesine mi Kömür Ocağı Projesi ile ilgili ÇED sürecini başlattı?

Yoksa şöyle mi düşünülüyor:  

“Önce kömür çıkarılıp stoklanacak. Sonra da şimdi bu kömürü ne yapacağız? Değerlendirilmesi gerekli. Bunun içinde Alpu’ya Kömürlü Termik Santralı yapmak zorunluluğu doğdu. Sevinç Mahallesinde çıkan kömürü burada kullanmak zorundayız”. 

* * *

Tam Termik Santral yapımı tehlikesi geçti derken Sevinç Mahallesi’nde Kömür Ocağı yapım planlaması nereden çıktı?

Neden iki de bir Eskişehir halkı tedirgin ediliyor?

Sevinç Mahallesinden çıkarılacak kömürün bir zamanlar kullanılan “Kütahya Kömürünün” kalori ve kalitesinden daha düşük olduğu iddia ediliyor.

Döviz’in hızla yükselmesiyle birlikte yurt dışından getirilen ithal kömürün fiyatının da yükselmesiyle kömüre ulaşamayan insanların bu kömürü kullanmasına izin mi verilecek?

* * *

Sevinç Mahallesinde açılmak istenen yer altı kömür ocağı ile ilgili Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünün ‘ÇED Raporu Gerekli Değildir’ kararına karşı, Eskişehirlilerin,  demokratik kitle örgütlerinin belediyeler birlikte yürüttüğü mücadele ve sonrasında açılan davaların sonucunda Eskişehir İdare Mahkemesi verdiği kararda ‘ÇED Raporu Gerekli Değildir’ kararını iptal etmişti. 

Ardından Danıştay 14. Dairesi, bu kararı iptal eden Eskişehir 2. idare mahkemesinin kararını onamış ve Danıştay 14. Dairesi’nin vermiş olduğu onama kararıyla birlikte Sevinç Mahallesinde açılması planlanan kömür madeni için ÇED raporu düzenlenmesi zorunluluk haline gelmişti.

Ancak bugün Sevinç mahallesinde, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından Yapılması Planlanan Kömür Ocağı Projesi’nin, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yeniden ÇED sürecinin başlatıldığı haberi ile karşı karşıyayız.

ODUNPAZARI BELEDİYESİ HUKUKİ ÇALIŞMA BAŞLATTI

Odunpazarı Belediyesi Sevinç Mahallesinde şehrimizi ve ülkemizi tehdit eden bu projeye karşı hukuki çalışmaları başlattı.

Başkan Kazım Kurt,” Alpu Ovamıza yapılmak istenen Kömürlü Termik Santrale karşı vermiş olduğumuz mücadeleyi, Sevinç Mahallemiz için de vereceğiz. Biz, havamızın, suyumuzun ve toprağımızı korumaya devam edecek ve mücadelemizi sürdüreceğiz.

Başlatılan ÇED sürecinin bir an önce iptal edilmesini istiyoruz. Ne Alpu Ovası’na Kömürlü Termik Santral ne de Sevinç Mahallemize Yeraltı Kömür Ocağı yapılmasına izin vermeyeceğiz. Odunpazarı Belediyesi olarak, 20.01.2022 tarihinde Eskişehir Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü tarafından belirlenecek olan bir yerde gerçekleştirilecek Kömür Ocağı Projesi ÇED süreci Halkın Katılımı Toplantısının ve tüm sürecin yakın takipçisi olacağız" dedi. 

“Kâbus Geri Döndü” 

Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, “Kâbus Geri Döndü” diyerek yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

“Yaşanılabilir şehirlerarasında sürekli üst sıralarda yer alan güzel Eskişehir’imiz ve dört bir yanı güzelliklerle kaplı ülkemizin hiçbir şehri, tüm dünyanın vazgeçtiği bu akılsız ve bilim dışı Kömür Ocağı projelerini hak etmiyor. Başlatılan ÇED sürecinin biran önce iptal edilmesini istiyor, kıymetli ovamızda ve kıymetli şehrimizde yeraltı kömür ocağı istemediğimizi bir kez daha ifade ediyoruz. Eskişehir kent merkezine olan yakınlığı nedeniyle Tepebaşı ve Odunpazarı ilçeleri ile Alpu ilçe merkezimizin ve tüm mahallelerinin havası, suyu kirlenecektir.”

"Bu yanlıştan dönün" 

Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği bakanlığı tarafından yeniden ÇED süreci başlatılmasıyla ilgili yetkililere seslenerek "Eskişehirlilerin ve Eskişehir’in geleceğinin zehirlenmemesi için sonuna kadar mücadele edeceğiz, vatandaşlarımızın kömür tozu solumaması  için elimizden geleni yapacağız.  Doğayla savaşmaktan vazgeçin, bu yanlıştan dönün" dedi. 

* * *

Şimdi Eskişehirlilerin gözü kulağı 20.01.2022 tarihinde Eskişehir Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü tarafından belirlenecek olan bir yerde gerçekleştirilecek Kömür Ocağı Projesi ÇED süreci toplantısında.

Bu toplantıdan sonra bakalım ne gibi adımlar atılacak? 

* * * 

 

“direnecek gücümüz kalmadı”

Eskişehirlilerin göstermiş olduğu duyarsızlığa ve sahipsizliğe Eskişehirspor Kulübü Başkanı Mehmet Şimşek tepki gösterdi. 

Yaklaşık 6 aydan beri Siyah-Kırmızılı Kulübü yaşatmak için direnen Başkan Mehmet Şimşek ile yönetim kurulu üyelerinin sabırları taşmak üzere.

Mustafa Akgören dönemindeki “Fidan Bağış” ve geçtiğimiz aylarda başlatılan “Dosya Kapat” kampanyalarına beklenen ilginin gösterilmemesi yönetimin canını sıkıyor.

Başkan Şimşek, “Bizim direnecek gücümüz kalmadı. Bir avuç taraftar, dağ gibi bırakılmış borçlar dosyalar. Olan kendini büyük sanan bu küçük şehrin markasına oluyor” dedi.

Göreve geldikleri 27 Temmuz 2021 tarihinden bugüne kadar büyük özveriyle çalışan ve kulübü ayakta tutan Başkan Mehmet Şimşek, yönetim olarak ekonomik anlamda tükendiklerini ve dayanacak güçlerinin kalmadığını ifade etti. 

* * *

6 ayı bulan görev süreleri içinde birçok FIFA dosyasının yanı sıra, yerli teknik adam ve futbolcu dosyasını kapatarak 40 milyon TL’ye yakın borcu azaltan, teknik kadro, futbolcular ve personelin maaş ve prim gibi ödemelerini zamanında yapan yönetim, bugüne kadar şehirden umduğu desteği bulamadığı için tükenme noktasına geldi.

olan şehrin markasına oluyor 

Şehri-i Sevda Grubu’nun geçtiğimiz günlerde yaptığı 61 bin 26 TL bağışın ardından, sosyal medyada bir Eskişehirspor taraftarı tarafından yapılan, ‘Bir kampanya düşünün ki; en büyük bağışı taraftar grubu yapıyor. Listede az-çok milletvekilleri yok, belediye başkanları yok, mülki idari amirler yok, sanayiciler yok, oda borsa dernek başkanları yok! Böyle direniş olmaz…’ yorumun altına Başkan Mehmet Şimşek şunu yazdı:

“Bizim direnecek gücümüz kalmadı. Bir avuç taraftar, dağ gibi bırakılmış borçlar, dosyalar. Olan kendini büyük sanan bu küçük şehrin markasına oluyor. Eskişehirspor, Eskişehir halkınındır. Markana sahip çık”.

Şimşek, alacaklı dosyaların kapatılması için başlatılan fakat şehirden beklenilen desteği göremeyen ‘dosyakapat.com’ kampanyasını da hatırlattı.

“GEÇMİŞTE GÖREV YAPAN BAŞKANLAR ELİNİ CEBİNE ATSINLAR”

Bir ayı aşkın süreden beri ziyaret ettiğim sivil toplum örgütlerinin başkan ve yöneticilerine şunu soruyorum:

“Eskişehirspor Kulübü Başkanı Mehmet Şimşek ile yönetim kurulu üyeleri canla başla kulübü yaşatma mücadelesi veriyorlar. Kampanyalar yapıyorlar. Geçmişteki kampanyalara az veya çok destek verdiniz. Şimdi niçin destek olmuyorsunuz?”.

Verilen cevaplar bir birine benzer.

“Geçmişte büyük destekler verdik. Forma, izleyemediğimiz maçlar için bilet aldık. Ancak adeta kör kuyu, at at dolmuyor. Artık yorulduk. Geçmişte başkanlık ve yöneticilik yapanlar neden katkı vermiyorlar? Onlar kulübün iyi günlerinde hep başköşelerde oturup sefasını sürdüler. Eskişehirspor Kulübü başkanı olarak her kapıdan ellerini kollarını sallayarak geçtiler. Bugün onlar az veya çok katkıda bulunsun. Bizde bulunmaya hazırız.”

* * *

Geçmişte Eskişehirspor Kulübü Başkan ve yönetim kurulu üyeliğini yapan isimler bir havuz yaparak bu havuza küçük veya büyük miktarlar atsalar Eskişehirliler de bunu görüp destek olacaklar.

Bunun için eski başkanlarından birisinin öncülük etmesi bekleniyor.

Bakalım bir öncü çıkacak mı?

* * *

 

“EĞER VİCDANINIZ VARSA BU PARAYI ALMAYIN”

Enflasyonun yüzde 30’lara tırmanması, döviz kurlarının fırlaması, akaryakıt, elektrik, doğalgaza gelen yüksek zamlar sonucu dar gelirliler ve emekliler ekonomik sıkıntı yaşıyorlar. 

Üç aydan beri de marketlerdeki gıda fiyatlarına yüzde 50 ile 100’ü aşkın gelen zamlar alım güçlerini düşürdü.

Aldıkları maaşlarla yetinemedikleri için tasarruf yapmak zorunda kaldılar.

Tasarruf derken para biriktirmek veya kenara üç-beş lira atmak değil.

Yedikleri-içtiklerinden yapmaya başladılar.

Yarım kilo peyniri iki hafta da, 250 gram kıymayı 15 günde bir tüketirken bugün ise aynı miktardaki peynir ve kıymayı ayda bir alabiliyorlar.

Karı-koca günde iki yumurta tüketirken bunu 1’e düşürmek zorunda kaldılar.

Pazar’a ise hafta da bir yerine iki hafta da bir gider oldular.

Beklentileri cumhurbaşkanın açıkladığı emekli maaşlarına yapılacak ek zamda idi.

O beklentide gerçekleşmedi.

Kısacası sadece emekliler değil sabit gelirli işçi ve memurlarda aynı sıkıntı içerisinde. 

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, dar gelirlilerin yaşadığı maddi sıkıntıya bir nebze de olsa çözüm olacak öneride bulundu. 

“SİYASİ PARTİLER DEVLET YARDIMI PARALARINI ALMASINLAR”

Siyasi partilere her yıl Hazine’den devlet yardımı yapılıyor.

2022 yılında siyasi partilere yapılacak devlet yardımlarının miktarları belli oldu. 

5 siyasi partiye toplam 645 milyon 164 bin 527 lira para devlet yardımı yapılacak.

Normalde 2023 yılında yapılması gereken genel seçimlerin erkene çekilerek 2022 yılına kaydırılması halinde partilerin alacağı devlet yardımı üçe katlanacak ve toplamda 1 milyar 935 milyon 493 bin liraya ulaşacak.

Bu durumda seçime giderken AK Parti'nin kasasına girecek toplam para 841 milyon lirayı bulacak. Aynı şekilde CHP'ye 447 milyon lira, HDP'ye 231 milyon lira, MHP'ye 219 milyon lira ve İYİ Parti'ye de 196 milyon lira ödenecek. 

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, artan fiyatlar karşısında sıkıntıya düşen çalışan ve emeklileri rahatlatacak öneride bulunarak “Hazine yardımı alacak”  5 siyasi partiye şöyle çağrıda bulunmuş: 

“Devletin size verdiği hem de anayasaya aykırı olarak verdiği yardım parasını hesaplara yatmadan bir kere daha hatırlatıyorum. Eğer vicdanınız varsa, eğer gerçekten bu milletin sıkıntılarından rahatsızsanız, yüreğiniz yanıyorsa o zaman gelin bu parayı almayın. Hazineye bırakın. Biliyoruz ki hala bu partilerin kasasında onlarca ya da yüzlerce trilyon para var. Gelin elinizi taşın altına koyun. Bu yıl 645 trilyon 5 siyasi partiye verilecek. Halk bu kadar sıkıntıdayken kendilerine kepçeyle dolduruyorlar. Eğer bu paraya el uzatırsanız, kasanıza koyarsanız o zaman vatandaşımızın içinde bulunduğu durumla ilgili hiçbirinizin söz söyleme hakkı yoktur, söyleyemezsiniz.”

* * *

Bu düşüncesinden dolayı kendisini kutluyorum.

Bakalım bu çağrıya hangi partiler kulak verecekler.

Gerçekten kimin halktan yana olup olmadığını göreceğiz.* * *

Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir