Tarık Sayer

“ÜZÜMLER OLUNCA DA GELİN!..”

30 Mart 2020 00:14
A
a
            Küresel bir salgınla karşı karşıyayız. Bu dönemde alınan “haklı, bilimsel ve zorunlu” önlemlere en üst düzeyde uymak sağlığımız açısından oldukça önemli.
            Salgını “akıl ve bilime inanan, şeffaf , güvenilir” bir kamusal otoritenin öncülüğünde, yurttaşlarımızın hem bireysel hem de toplumsal duyarlılığı ve dayanışması ile durdurabiliriz.
            Bu süreçte virüsten korunmak için evlerine kapanan insanlarda dış etkenlere karşı koyabilme gücü zayıflıyor, hoşgörü azalıyor; birilerine “kafayı takma” eğilimi depreşmeye başlıyor. İşte bu ortamda hedefe “ne evlerimize ne de sokaklara sığdıramadığımız” yaşlılarımız yerleştiriliyor.
 
“GÜNAH KEÇİLERİ” YARATMAYALIM..
            Tarih boyunca insanlar, yaşadıkları doğal felaketlerde, salgın hastalıklarda ya da savaş, ihtilal gibi toplumsal yıkımlarda; kendi korkularından, hatalarından kaçmak ve sorumluluğu üzerlerinden atmak için her zaman “başka bir suçlu” yaratmışlardır.
            Koronavirüs salgını önlemleri için ilk açıklamalar yaşlılar üzerinden yapıldı. Bu durum, 65 yaş üstündeki insanlarımızın, genç olanların sağlıkları için risk oluşturduğu algısının oluşmasına neden oldu. Yaşlıların korunması ile yaşlıların  virüsün yayıcısı olduğu bilgileri birbirine karıştırıldı. Bu yanlış algı bazı “kendini bilmezlerin” yaşlılarımıza karşı ayrımcı, kaba saba davranışlarda bulunmasına neden olmaya başladı.
 
ÇARPIK DÜZENİN SORUMLUSU KİM?
            Gençler ile yaşlılar arasında yüzyıllardır süren “kuşak çatışması” belli bir çizgiye kadar doğaldır.
            Gençlerin birçoğu yaşlıları, mevcut düzendeki sorunların, adaletsizliklerin çarpıklıkların sorumlusu olarak görürler. (Aslında ne kadar mücadele ettiğimizi bir bilseler!..) Ayrıca bu sorunları gidermek için kendilerinin yapacakları atılımları  “tutucu!” yaşlıların frenlediğini düşünürler.
            Korona olayında da yaşlıların yine “inatla” dışarı çıktıkları ve bu yüzden salgını yaydıkları için hızla öleceklerini düşünenler durumdan vazife çıkardılar. Ancak bazı yerlerde ölçüyü kaçırdılar ve yaşamlarının sonbaharındaki canlarımızı aşağılayıp hırpaladılar, üzdüler. Ama onlara ilk tepkiyi yine gençler verdi.
 
“SADECE YAŞLILAR ÖLECEKMİŞ!!..”          
            Bu zor süreçte; yaşlılarla dayanışma içinde olmak ve onlara destek sunmak  çok önemli. Onları, virüsün etkisinden korumak, beslenme ve sağlıklarıyla ilgilenmek, kurallara uygun sohbet etmek, günlük yaşamlarını kolaylaştırmak için yardımcı olmak inanın sadece “ak saçlılara” değil herkese çok iyi gelecektir.
            Sakın ola ki “Oh ne güzel sadece yaşlılar ölecekmiş (!). Kalabalıktan ve masraftan kurtulacağız” söylemine kapılmayın. Bu söylem vahşi kapitalizm ve onun bekçisi faşizmin ön söylemidir. Bu gün yaşlıları “günah keçisi” olarak kurban seçenler, yarın başka bir sorunda sıraya  engellileri, çocukları ve kendi karşıtlarını koyacaktır.
 
“ÜZÜMLER OLUNCA DA GELİN...”
            Bu zor günlerde emniyet güçleri, 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlara yardım etmeye ve ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor.
             Eskişehir’in Mihalıççık ilçesine bağlı Yunus Emre Mahallesinde, kendisine yardıma gelenleri karşısında gören 85 yaşındaki Tevhide teyzenin “kapısının çalınmasından” duyduğu mutluluk görülmeye değerdi.
            Tevhide teyze, konuklarına yeterince  bir şeyler ikram edemediği için üzülüp, ısrarla; “Üzümler olunca da gelin...” diyerek başta sevgili gençlerimiz olmak üzere hepimize konukseverlik, saygı, sevgi kısaca “insanlık” dersi verdi.
            Bu salgın bir süre sonra mutlaka yenilecek ve her sonbaharda üzümler yine olacak ama dedeniz, nineniz, babanız, anneniz komşu amcanız, komşu teyzeniz artık sizinle olamayabilir. Onların yaşarken kıymetini bilin. Sonra çok ararsınız....
 
1000
icon
İbrahim Akbaş 30 Mart 2020 23:03

Sadece üzümler olunca değil her zaman geleceğim.

0 4 Cevap Yaz
Rasim EFENDİOĞLU 30 Mart 2020 17:55

Çok teşekkür ederim. Çok güzel ve isabetli. Ben de buna benzer bir yazı yazdım. Trabzon Kuzey Ekspres gazetesinde... Eskişehir i ve değerli eşsiz başkanını çok seviyorum Kısa bir süre Bilecik İl Kültür Müdürlüğü yaptım Eskişehir'i gördüm. Ancak şimdi daha da güzel. Dilerim bu afeti Eskişehir de atlatır herkese selam ve saygılarımla.. Rasim EFENDİOĞLU... Emekli Öğretmen ve İl Kültür Müdürü

0 4 Cevap Yaz
incognito 29 Mart 2020 22:01

Sonu çok güzel bağlanmış. Gözlerim doldu. Hocam, iyi ki varsınız!

0 4 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi