Oğuzhan Özkaya

5G neler getirecek?

18 Ocak 2019 23:59
A
a
CES 20G9 fuarında 5G  teknolojisi ile ilgili bir çok sunum yapıldı. Bazı ülkeler tarafından denenmeye başladı ve birçok ülke 5G’ye geçmeyi planlıyor. Peki bu 5G hayatımızda neler değiştirecek?
Evde kabloya son
Evet, eminiz hepiniz kablolardan sıkıldınız. 5G ile beraber evde yüksek internet bağlantısı için illa kablolara bağımlı olmayacaksınız. Wi-Fi üzerinden Ethernet ile bağlı olduğunuz hızlarda performans almak mümkün olacak. Elbette bu senaryolar iyi bir altyapınız olduğu takdirde gerçekleşecek. Aksi halde hayal bile etmeyin.
Gerçek zamanlı arttırılmış gerçeklik
5G yalnızca mobil interneti geliştirmeyecek elbette cihazlar arasındaki etkileşimi de etkileyecek. Mesela 5G'den sanal gerçeklik gözlüklerinde de faydalanacağız. CES 2019'da Belçika şirketi Mimesys'nin Magic Leap karma gerçeklik gözlüklerini tamamen kablosuz şekilde 5G üzerinden çalıştığını göstermesi, bunun örneklerinden biri.
Daha az baz istasyonu
Şimdilik baz istasyonsuz bir mobil internet düşünülemez belki ancak 5G, daha az baz istasyonu ile çalışabiliyor. Yalnızca daha az değil, aynı zamanda daha küçük yapılarda tasarlanacaklar. Öte yandan bu gelişim akıllı telefonların tasarımlarını da etkileyecek. Zira telefonlarda yer alacak antenlerin de boyutları küçülecek.
Otonomlar geliyor
Evet, 5G'nin en fazla heyecanla beklendiği alan kuşkusuz otonom teknolojisi. 5G ile beraber otonom konusunda daha rahat test imkanı sağlayacak olan otomobil şirketleri, böylece bu yenilikçi otomobilleri günlük hayata daha kolay entegre edebilecekler.
Bulut teknolojisi de yararlanacak
Kuşkusuz 5G bağlantısından bulut teknolojisi ve bulut şirketleri de faydalanacak. Yeni dönemde bulut servislerinin arttığına ve kullanımının da insanlar tarafından yaygılaştığına şahit olacağız.
 Dil öğrenmeye gerek kalmayacak
Evet, günün birinde herhangi bir şey öğrenmeye gerek kalmayacak, zira bunlar çiplerle sağlanacak. Ancak o zamana kadar dil çevirisinde ekstra cihazları kullanacağız. 5G'den bu yönde de yararlanılacak ve simültane çeviri daha hızlı şekilde yapılabilecek.
8K 5G TV'ler de gelecek
Evet, akıllı televizyonlarda 8K görüntü teknolojisi belki duyduğumuz bir şeydi ancak buna bir de 5G entegre etmek biraz tuhaf değil mi? Evet, Sharp ilk 8K 5G TV'sini CES 2019'da gösterdi. Böylece 8K görüntüleri sergileyebilen ekran, üstelik bu 8K görüntüyü 5G üzerinden stream edebiliyor. Elbette bu şimdilik biraz deneysel bir çalışma. Gelecekte bu tür televizyonlar yaygınlaşır mı, bunu görmek için beklemek gerek.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi