Celalettin Bilgin

ADALET ve HUKUK!

9 Şubat 2018 23:59
A
a
 Bugün herkesin dilinden düşürmediği, mitinglerine, kurultaylarına, hatta siyasi partilerine dahi isimlerini verdikleri adalet kavramından, hukuktan söz edeceğim. Hukuk devleti, hukukun üstünlüğü kavramı kutsal bir kuram olan çağdaş bir devlet ölçüsü birimidir. Kavramlar düşüncelerimizin yapı taşlarını oluştururlar. Eğer bir kavramı kafamızda belirginleştiremiyorsak, o kavramı düşüncelerimizde berraklaştırmalıyız.
 Din kuralları, ahlak kuralları, örf ve adetler dışında olan hukuk kuralları toplumu düzenleyen en etkili kurallardır. Hukukun üstünlüğü; kuralların uygulanması aşamasında devletin yargılama ve cezalandırma yetkisini uhdesinde bulundurmasından gelmektedir. Bu nedenle hukuk kuralları; ahlak ve din kuralları ile örf ve adetlere ters düşmemekle birlikte, ileri demokrasilerde geçerli kurallar ve evrensel insan haklarına bağlı olmalıdırlar. Toplum huzurunun temini bu temel olguda saklıdır. Hukuk sözcük anlamı olarak hakların çoğulunu temsil eder. Bir toplumu düzenleyen ve devletin yaptırım gücünü belirleyen kurallar bütünü hukukla ifade edilir. Ve hukuk adaletli bir devlet ile huzur ve güven içerisinde yaşayan bir toplumu inşa eder. Aslında olmasını istediğimiz hukuk; akla, vicdana, ahlaka uyumlu bir adalet buketidir.
 Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim'de “Şüphesiz Allah adil davrananları sever.” (Mümtehine Suresi) hükmü yer almaktadır. Anayasamızın 2’nci maddesinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin adalet anlayışı içinde bir hukuk devleti olduğu vurgulanmıştır. Adaletli bir devlette ideolojik dayatmaların, çıkar grupları ve güç odaklarının egemenliği söz konusu olamaz. Adaletli devlet; güçlünün zayıfı ezmediği, toplumsal uzlaşı ve barışın sağlandığı, haklının hakkını aldığı, suçlunun cezasını çektiği ve toplumsal vicdanı teskin eden bir devlet anlayışıdır.
 Emile Zola “Adaletin olmadığı yer vatan değildir.” der. Konfüçyüs ise “Adaletsiz bir devlet vahşi bir hayvandan daha da tehlikelidir.” demiştir. Şair Abdurrahim Karakoç ‘Korku’ şiirinde; “Ben deliden çok kurnazdan korkarım,
Cahilden ziyade yobazdan korkarım,
Bedenimdeki hastalıktan değil,
Adalete düşen marazdan korkarım.” diye seslenirken adalet kavramının önemine dikkat çekmektedir.
 Hedefimiz her zaman adaletli bir devleti inşa etmeye yönelik olmalıdır. Biliyoruz ki adaletsiz yönetimlerde; devlete olan güven zedelenir. Anlaşılmayan, muğlak, eksik normlar uygulamada ihtilafa yol açarak, yeni davalara ve yargının üzerindeki iş gücünü artırarak işleyişi daha da içinden çıkılmaz durumlara sokar. Bireyler uygulanan hukuk kurallarında ikileme düştüklerinden hukuki güvenlik ortadan kalkar. Ve adaleti olmayan kurallar toplum düzenini bozarak toplum ahlakını da tehdit eder. Toplumsal barış ortadan kalkar. Ülke bir anarşi ortamına sürüklenir. Devlet güvenlik güçleriyle ortaya çıkmasına neden olduğu kaosu bastırmaya çalışır. Cihan Demirci'nin ‘İktidar Yetmezliği’ şiirindeki dizeler gerçekleşir.                               
İktidar yetmezliği
nedeniyle komaya
giren ve hastaneye
kaldırılan hükümet
kalan yaşamını
yalan makinesine
bağlı olarak
sürdürecek.!
 Toplumda huzursuzluk ve bunun sonucu olan mutsuzluk artınca üretim, ihracat ve iş gücü düşer. Bireylerin milli gelirden aldıkları pay azaldıkça; toplumun yönetime olan güveni de azalır. Türk siyasi tarihinde etkin bir yere sahip olan eski başbakanlardan Sayın Bülent Ecevit ‘Yargı’ şiirinde konuyu nasıl dizelerine dökmüş;
öldürenle katiliz, çalanla hırsız,
tümümüz sanığız, tümümüz savcı,
tümümüz suçlu, tümümüz yargıç.
kimini aklar, kimini suçlarız,
kimini bağışlar, kimini asarız
kendimizi başkasında.
her gün bıçak saplı
birinin arkasında.
vurulanda biziz, vuran da..
 Şunu unutmayalım ki; İdeal hak ve hukuka dayalı adil bir yönetim, kendisi gibi düşünmeyenleri ve kendisine oy vermeyenleri dahi kucaklayabilen bir yönetim biçimidir.

Sağlıcakla kalın!
Siir Sanat Edebiyat.Com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi