Ayhan Aydıner

ALLAHAISMARLADIK.

17 Şubat 2020 00:05
A
a
Altı buçuk yıldır görev yaptığım Sonhaber Gazetesi’nden  ve beş yıldır bünyesinde çalışmaktan onur duyduğum ESGroup’tan bugün itibariyle ayrılıyorum. Sonhaber’de altı buçuk yıldır haftanın altı günü ‘Görünüm’ adlı köşemde tam sayfa halinde yazılarımı sizlerle paylaştım. Elimden geldiğince  kente,  kent insanına, cumhuriyet değerlerine sahip çıkarak, haksızlıklara, adaletsizliklere karşı durdum. Çok sayıda sapığı, tacizciyi, hırsızı, arsızı teşhir edip, yargılanmalarını sağladım. Bugün Sonhaber’de  son yorumlarımı kaleme aldım. Oscar Wilde’nin “Kimi gittiği yeri mutlu eder, kimi de terkettiği yeri”  diye sözü var. Ne mutlu ki; bugüne kadar çalıştığım tüm kurumlarda kendi isteğimle ayrıldım. Gazetecilik mesleğine bundan sonraki süreçte;  çok yakında güçlü ve dinamik bir ekiple birlikte hayata geçireceğimiz ‘bir muhabir heyecanıyla internet üzerinden yayın yapan’ haber portalında devam edeceğim. Tam sayfa köşe yazmam konusunda beni teşvik eden, güvenen ve destek olan ESGroup  Yönetim Kurulu  Başkanı Özgür Fetih Demirdaş’a teşekkür ediyorum. Kendi tırnaklarıyla gerçekleştirdiği ‘başarı öyküsünün daha da yükseklere taşıyacağına’ inanıyorum. Eskişehir’in en güçlü medya grubu olan ESGroup’ta ve Sonhaber’de birlikte mesai yaptığım tüm çalışma arkadaşlarıma, meslek büyüklerime ve kardeşlerime mutluluk ve başarılar diliyorum. İyi  ki varsınız. İyi ki sizleri  tanımışım. Hepinize Allahaısmarladık...
   ------------------------
KÖYLÜ YENİDEN AYAĞA KALKMALI

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Halk TV’de yayınlanan programda tarım ile ilgili yaptığı projeleri anlattı. ‘Köylü yeniden ayağa kalkmalı’ diyen Büyükerşen; “Ben hep Eskişehir’i nasıl bir çağdaş kent haline getirebilirim diye kafa yoruyordum. Ama ülkede tarım öyle bir hale geldi ki artık üreticimizi de düşünerek projeler geliştiriyoruz. Çünkü bir zamanlar kendi kendine yetebilen ülkemiz artık tarımsal alanda dışa bağımlı hale gelen bir ülke halini aldı. Büyükşehir yasası ile köylümüze ait birçok sorumluluğunu biz yerel yönetimlere atan hükümet, üreticiye desteğini de azaltınca samanı bile ithal eden bir Türkiye ortaya çıktı. Yaş ortalaması 65 olan köylerimizi gençleştirmek, üreticiyi destekleyerek köyden kente göçü tersine çevirmek istiyoruz. Bu yüzden de kırsal kalkınma projelerimiz ile farklı alanlarda destek projeleri uyguluyoruz” diye konuştu.  Ülkemizde yıllardın yanlış uygulanan tarım politikaları yüzünden Atatürk’ün ‘milletin efendisi’  olarak tarif ettiği ‘Türk Köylüsü çilenin efendisi’ oldu. Büyükerşen son yıllarda kırsaldaki tarımsal kalkınmaya çok önem veriyor. ‘Halk Süt, Halk Yumurta, Üretici Market, fide, fidan ve  canlı hayvan desteği gibi projelerle köylüyü çilenin efendisi olmaktan kurtarmaya çalışıyor.’
  ------------------------
GÖÇEBE EĞİTİM ÇİLESİ BİR TÜRLÜ BİTMİYOR
1
976 yılında kurulan Yunus Emre Anadolu Mesleki Teknik Lisesi  binaların depreme dayanıksız olması nedeniyle  iki okula taşındı.
 
DUYGUSAL
PAYLAŞIM

İlk öğrenciler gitti. Onlardan sonra makinelerin de taşınmasına başlandı. 9’uncu sınıflar,  Makine Teknolojisi, Elektrik-Elektronik Teknolojileri, Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri  öğrencileri Turgut Reis Anadolu Mesleki Teknik Lisesi’nde eğitim görecek. Harita-Tapı-Kadastro, İnşaat ve Tesisat Teknoloji ve İklimlendirme bölümü öğrencileri de Atatürk Anadolu Mesleki Teknik Lisesi’nde derslerini işleyecek. Peki bu okulun yöneticileri ne olacak? Bu  iki okula  mı dağıtılacaklar? Yoksa öğrencisi olmayan Yunus Emre  Anadolu Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde mi kalacaklar? Okuldaki taşınmaların bitmesinden sonra Okul Müdürü ve Müdür Yardımcılarının da taşınan iki meslek lisesinde görevlendirilecekleri öğrenildi. Okul Müdürü Kerim Erzincanlı kendi sosyal medya hesabından taşınma ile ilgili  duygusal bir paylaşımda bulundu.
 
ZİL SON KEZ ÇALDI
Erzincanlı “Geçmişten Geleceğe Yunus’un İzinde”  başlıklı paylaşımında şu ifadeleri kullandı; “1976 yılında, 44 yıl önce, gelişen ve büyüyen Eskişehir sanayisine insan kaynağı yaratmak amacıyla kuruldu okulumuz. Sadece Tesviye-Kalıp bölümü olarak kurulsa da kısa zamanda Eskişehir'in tarihinde ne denli önemli bir rol üstleneceğini gösterdi. 44 yılda verdiği mezunlar arasında iş adamları, siyaset insanları, bilim insanları, doktorlar, mühendisler ve millî sporcular yetiştirdi 2. Meslek Yunus Emre Meslek Lisesi. Gerek öğrencilerinin başarıları gerek öğretmenlerinin fedakarlıkları ile defalarca ulusal basında yer aldı. Eskişehir nüfusunun önemli bir kısmının hayatına temas eden okulumuz artık bedenen yaşlandı. Öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin deprem güvenliğinin sağlanması için bakanlığımız tarafından tahliyesine karar verildi. Bu nedenle de bugün Yunus Emre Meslek Lisesi'nde son kez zil çaldı. Onbinlerce öğrencinin, binlerce öğretmenin ayak bastığı; her zaman Eskişehir'de eğitimin nabzını tutan okulumuz Yunus Emre Meslek Lisesi geçici bir süreliğine Turgut Reis Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi ve Atatürk Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesine taşınacaktır (Hangi bölümlerin hangi okula taşınacağı bilgisi aşağıda verilmiştir)”
 
DAHA ÖNCE DE
TAŞINMIŞTI
Erzincanlı paylaşımında şunları da söyledi; “Bu taşınma geçici bir süreliğine olacak çünkü İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hakan Cırıt ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Kürşad Önder Ceylan beylerin kararlı ve özverili çalışmaları ile modern, teknolojik ve öğrenci dostu olan yeni binamız mümkün olan en kısa sürede aynı yerine inşa edilecek. Siz değerli Yunus Emrelilerden beklentimiz bu geçici süreçte her zaman olduğundan daha fedakâr ve daha vefakâr davranarak, Eskişehir'de mesleki eğitimin köklü bir çınarı olan Yunus Emre Meslek Lisesinin daha enerjik ve daha güçlü bir şekilde eğitimine döneceği güne kadar sabır göstermeniz.Bizleri okullarında ağırlayacak olan değerli meslektaşlarımıza kamuoyunun nezdinde teşekkür ederiz. Biliyoruz ki öğrencilerimiz, bizlere kapılarını açan okullarımıza en kısa sürede uyum sağlayarak varlığımızı bir sorun değil mutluluğa çevireceklerdir. Tüm velilerimiz ve öğrencilerimizin gerekli hassasiyeti göstereceğinden hiçbir zaman şüphemiz olmamıştır. Tüm kamuoyunun bilmesini isteriz ki yerimiz geçici olarak değişse de hiç vazgeçmeyeceğimiz ilkemiz ile eğitim öğretime devam edeceğiz:'' ‘Geçmişten geleceğe Yunus’un izinde...’ Daha önce de Yunus Emre Anadolu Teknik Lisesi,  Atatürk Anadolu Mesleki Teknik Lisesi’nde geçiçi süreyle  taşınmıştı. Yıllardır bu okulun göçebe eğitim çilesi bir türlü bitmedi...
  ------------------------
NOSTALJİ:

SHP GENEL SEKRETERİ BAYKAL ESKİŞEHİR’DE

32 yıl önce. Tarih 13 Eylül 1988. Yer: O yıllarda Eskişehir’in en gözde mekanlarından birisi olan Emek Otel.
 
YERELDE İKTİDAR OLDU
SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal Eskişehir’i ziyaret ediyor. İl Başkanı merhum Niyazi Onal, Merkez İlçe Başkanı Erdal Çakıcıer ile birlikte akşam yemeği yiyor. SHP’nin en hızlı olduğu yıllar. Erdal İnönü Genel Başkan, Deniz Baykal Genel Sekreter olduğu dönem, parti çok hareketliydi. İnönü-Baykal ikilisi SHP’yi 1989 yerel yönetimlerde Türkiye’de iktidar yapmıştı.
 
ES ES’İN KURUCUSU
Avukat Niyazi Önal 1973-1977 yılları arasında Eskişehir Milletvekilliği yaptı. 1965 yılında Eskişehirspor’u kuran 10 kişiden biriydi. Parti ilkelerine bağlı, dik duruşu olan dürüst bir insandı. Onal, kaliteli ve saygın kişiliğiyle bugün gençlere hep örnek gösterilen ve rahmetle anılan büyük bir şahsiyettir. Ben de merhum Onal’ı rahmetle anıyorum.
 ------------------------
FIKRA:
Hangi Otelde
Kalıyorlar

İsviçre Çin`e savaş ilan etmiş. Bir şekilde Çin’e kadar gelmişler.
Haber Çin başbakanına geç ulaşmış.
– Başbakanım İsviçreliler saldırdı Pekin’e girdiler
– İsviçre de ne?
– Avrupa’da bir ülke
– Kaç kişi bunlar?
– 5 milyon
– Peki hangi otelde kalıyorlar
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi