Nesli Özkay Dikkaya

ANKARA’NIN BAŞKENT OLUŞU VE BUNU BİLMEYEN YÜZDE 60!

2 Nisan 2022 08:01
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Bu hafta Kim Milyoner Olmak İster adlı yarışmada bir Tıp öğrencisinin Türkiye’nin başkentini bilememesini konuştuk. Sadece bu değil, seyircilerin de yüzde 60’ı Ankara cevabını veremedi. Reyting için mi yapıldı, kurgu muydu bilemem… Değilsebu gerçekten içler acısı bir durum. Eğer gerçekse, Lozan’ın gizli maddeleri olmadığını bilmiyorlar diye hayıflanmamızın da yerinde bir hayıflanma olmadığını söylemek zorundayım. Çünkübaşkentin Ankara olduğunu bilmeyen zihniyet elbette Lozan’ın gizli maddelerinin var olduğuna da inanacaktır. Bu noktada Ankara nasıl başkent oldu ona değinmek istiyorum. Belki kamuya faydalı bir yazı olmuş olur.
ANKARA’NIN BAŞKENT OLUŞU
İşgal altındaki İstanbul, aslında Mudanya Mütarekesi’nin ardından Trakya’yı teslim almak üzere Ankara Hükümeti tarafından görevlendirilen Refet Paşa’nın gelişiyle 19 Ekim 1922 tarihinde Türk askerine açılmıştı. 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Antlaşması gereği Antlaşma TBMM tarafından tasdik olunduktan sonraki altı hafta içerisinde İstanbul’daki İtilaf askerleri boşaltılacaktı. 6 Ekim 1923 tarihinde Şükrü Naili Paşa komutasındaki Türk askerleri İstanbul’a girmişlerdi. Böylece 13 Kasım 1918’de fiilen ve 16 Mart 1920’de resmen başlayan işgal sona ermiş oluyordu.
İstanbul’un işgali esnasında zaten anlaşılmıştı ki, Türkiye’nin başkenti olmak için İstanbul’un uygun bir jeopolitik konumu yoktu. Yani yarışmacının İstanbul ve Ankara arasında kalmış olması bu açıdan dahi mantıksız.
Bundan sonra sıra yeni devletin merkezinin belirlenmesine gelmişti. 9 Ekim 1923’te Malatya Mebusu İsmet Paşa (İnönü) ve on dört arkadaşının imzalarıyla yeni devletin idare merkezi hakkında karar verilmesinin zamanının geldiği ve yaşanan gelişmelerden dolayı geleceğe yönelik düşüncelerin merkezin Ankara şehri olmasını mecburiyet durumuna soktuğu yolundaki teklifi TBMM’ye sunulmuştu.
O dönemde henüz Hilafetin merkezi olması nedeniyle İstanbul’un öneminin korunacağının da ifade edildiği bu teklifte, devletin esaslı bir şekilde teşkiline başlama gerekliliği ile iç ve dış tereddütleri ortadan kaldırma zorunluluğu da vurgulanmıştı.
Lozan’da elde edilen şartların ülke güvenliği açısından yeterli bulunamaması da Ankara’nın jeopolitik konumunu güçlendirmişti. Yani bu teklifle işgalden kurtulmuş dahi olsa İstanbul’un merkez olarak kabul edilemeyeceği herkese gösterilmiş oluyordu.
13 Ekim 1923 tarihinde Meclis’te görüşülerek kabul edilen ve Anayasa’ya dahil edilen madde ile “Türkiye Devleti’nin başşehri Ankara şehri” olarak belirlendi. Ve bu karar bir daha asla tartışılmadı, değiştirilmesi düşünülmedi, değiştirilsin diye teklif de edilmedi.
Ayrıca Ankara’nın başkentimiz olması Anayasa’da değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddeler arasındadır!
 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir