Hasan Atak

ARAÇ MUAYENE İSTASYONLARI!...

13 Eylül 2020 00:05
A
a
Gerçekten inanılmaz bir kazanç kapısı. Araç sahibi iseniz benzin parası sigorta parası vergi parası derken oda yetmiyor 10 dakikalık kontrol için muayene parası. Sıradan bir sanayide sıradan bir oto bakımcısına yaptırıp 50 TL en fazla 100 TL ye mal olacak masraf adı muayene istasyonu olan yerlerde araç sahiplerinden 422 lira alınarak haksız kazanç haline geliyor. Devlet eliyle özelleştirmenin vatandaşa inanılmaz zararlarından bir tanesi de bu!! Yabancı ortaklı şirketin her yıl milyarlarca lira kazandığı bu işi çok düşük maliyetlerle Türk esnafı yapabilecekken ya da karayollarının kat kat daha düşük fiyata rahatlıkla yapabileceği ortada iken illa birileri zengin edilecek. Hem de kendi vatandaşına eziyetler ettirerek. Randevu almak dert saatlerce beklemek dert hele bir de araçta ne olduğunu kendi kontrolcülerinin bile açıklayamadığı kusur varsa yandınız bambaşka bir dert. Uğraş uğraşa bildiğin kadar. Klasikleşmiş bir deyimle “kendi paranla rezil olmak” aynen bu durum için söylenmiş. Peki olan kime oluyor elbet bize! Milli sermayeye. Ve en hafifi ile yazık demekten başka birşey de denilemiyor.
Araç muayene istasyonlarının aldığı muayene ücretlerindeki fahişliği anlatmak istediğim bu durumu sosyal medyada tepkileri takip ederek daha iyi anlayabilirsiniz. Araç sahipleri, mesajlarında özetle şu görüşü dile getiriyor: “İstasyonlarda onarım yapılmıyor. Araç bakımı söz konusu değil. Bir aracın işlemi 10 dakika sürüyor. Egzoz muayenesi dahil istenen para 422 TL. Özel muayenelerde bir profesörün muayene ücretinden pahalı. Bu durum kabul edilebilir değil. Yaşanan ekonomik krizden herkes etkilendi, bir tek istasyonlar etkilenmedi. Çünkü zorunlu.” Hepsi doğru!
Araç muayene istasyonlarında uygulanan fahiş fiyata ve haksız kazanca son verilmesini isteyen Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar da bu konuya duyarsız kalmamış yaptığı açıklamada, durumu "vahim" diye nitelemiş.
“Tekel konumundaki şirket acımasız bir fiyat politikası uyguluyor. Bu fiyatın nasıl belirlendiği de herkesin malumu. Bu durum devam edemez. Fahiş fiyat uygulanıyor. Araç sahipleri mağdur. Bunun çözümü araç muayenesinin kamulaştırılması. Devlet yerel yönetimlerle işbirliği içinde bu işi çözmeli. Ya da bu işi Karayolları Genel Müdürlüğü yürütmeli. Kamu yararı gözetilerek iş yapılmalı. Birileri büyük para kazanıyor ama araç sahipleri soyuluyor. Bu işe dur denilmeli. Eskiden bu işi devlet yapardı. Araç muayene istasyonları kamulaştırılmalıdır. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün bu işi yapması en doğrusudur. O olmazsa yerel yönetimlere verilmelidir. Kamu bu işi alırsa en fazla 100 liraya bu işi aksaksız yapar ve devlet de büyük gelir elde eder. Şu anda muayene istasyonlarını işleten şirket, yabancı ortaklı bir şirket. Türkiye’nin kaynaklarının haksız kazanç yoluyla yabancılara akmasının önlenmesi gerekir.”
Ayrıca “Her bir araçtan alınan muayene ücreti 422 TL. Her istasyonda günde ortalama 400 araç muayene ediliyor. Günlük gelir yaklaşık 170 bin lirayı, yıllık gelir 60 milyonu aşıyor. Her ilde en az bir muayene istasyonu var, büyük illerde bu sayı daha fazla. Bu işi alan şirketin yıllık geliri 5 milyar liranın çok üstünde. Bir başka hesaplamayla şirket her yıl 17 milyon aracın muayenesini yapıyor ve araç sahiplerinden aldığı para 7 milyar liradan fazla: Türkiye’de 23 milyon araç var. Bu araçların yarısı her yıl, geri kalanları iki yılda bir muayeneye giriyor. Bu da yılda 17 milyon aracın muayene yaptırması demek.”
Durumu o kadar net açılmış ki başka diyecek birşey de kalmamış aslında. Farklı bir ülkede skandal olarak tanımlanacak durumlar maalesef bizim ülkemizde sıradanlaşıyor ve tepkisiz kalıyor. Öyle olunca da sadece araç muayeneniz değil eğitimden sağlığa herşeyiniz satılıyor özelleşiyor. Ve her geçen gün hayat daha da zorlaşıyor!...
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi