SADİ SEDA

ARTIK ÇAY ISMARLAMA DEVRİ BİTTİ

23 Mayıs 2022 08:03
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Şeker’e yapılan yüzde 25 zamdan sonra çaya da yüzde 43,71 oranında zam geldi. Çay ve şekere gelen zamlardan sonra kahvehanelerde bir bardak çay fiyatı 4 TL oldu.
Bir bardak çay içerek gazete okumak için kahvehanelere giden emekliler, çay-şeker zammından sonra bir bardak çayın fiyatının 4 liraya yükselmesiyle bu alışkanlıklarından vaz geçtiler.
40 YILLIK GELENEK SONA ERDİ
Çaya gelen zam kahvelerde 40 yıllık geleneği sona erdirdi. Artık yancılara kimse bir şey ısmarlamıyor.
Çaykur'un yüzde 43.7'lik zammı sonrası kahvehanelerde bir bardak çay 3 liradan 4 buçuk liraya, bir fincan kahve ise 4 liradan 6'ya yükseldi. Cumartesi günü arkadaşlar okey oynamaya davet ettiler.
Pandemiden sonra ilk kez bir kahvehaneye giderek okey oynadım. Maksat okey oynamak değil epeydir görüşemediğimiz arkadaşlarla sohbet ederek özlem gidermekti.
Yanımızdaki masada da okey oynayanlar vardı. Oyunları bitti, masadaki 4 kişiden birisi, “benim 4 çayım vardı” diyerek ödemesini yaptı. Diğerleri 3,2 dedi onlarda içtiklerinin ödemelerini yaptılar.
Geçmişte çayına oynayanlar, oyun kimde kaldı ise masada kaç çay-kahve, meşrubat içilmişse parasını öderlerdi.
Bu durum dikkatimi çekti.
Kahvehanenin işletmecisi arkadaşımdı. “Şu masada herkes içtikleri çayların parasını ödedi. Oysaki biz oyun kimde kaldı ise içilen çayın-kahvenin parasını ödedik. Masadaki oyunu izleyenlerin de (onlara yancı denir) içtikleri çayın-kahvenin parasını da oyun kimde kalmış ise onlar öderdi. Bu geçmişte de böyle idi. Şimdi gelenek mi değişti?” diye sordum.
"O çay, şeker ve kahveye zam gelmeden önce idi. Şimdi masada kendisi ne içmişse onu ödüyor. Yancılara çay ısmarlanmıyor artık. Çay, şeker ve kahveye gelen zamlar o geleneği kaldırdı. Yancılar da içtiklerinin parasını kendi ödüyor" dedi.
Şaşırmadın desem yalan olur.
* * *
Masada oyun oynayan 4 kişi ama yancıların (seyircilerin) sayısı 5-6 idi. Hepsi 2 veya üç bardak çay içmiş olsa 100 liranın altında hesap gelmez. Yaşanan bu hayat pahalığında 100 lira küçümsenmeyecek bir rakam.
O nedenle insanlar oyun oynarken içtikleri çayın, kahvenin parasını artık kendileri ödemeye başlamışlar.
"KAHVEHANELERDE TUVALETTEN PARA İSTEYECEĞİZ"
Kahvehaneyi işleten arkadaşım ilginç bir şey daha söyledi. Önce espri yaptığını zannettim ve güldüm.
“Gülme gerçek söylüyorum. Çay, kahve satarak artık para kazanma devri bitti. Kirayı, personel, elektrik, su, vergilerin parasını çıktıktan sonra kalan miktar bir asgari ücretten daha az. İnsanlar artık kahveye bile gelmeye korkuyor. Bu ekonomik durumdan dolayı çoğu esnafın müşterisi azaldı. Hükümetimizin, devletimizin bu zamların önüne geçmek için tedbirler alması lazım. Bunu yapmazsak çoğu işyerimiz kapanabilir. En kolay şey zam yapmak. Ancak yaptığımızda müşteri azalıyor. Bir kahvehane günde 300 çay satıyorsa, zam yaptığında 100'e düşecek. Bir çay ocağı 200 satıyorsa 75 çay satmaya başlayacak. İnsanlar artık çayı kahveyi pahalı olduğu için içmemeye başladı. Çoğu işyerlerinde artık çay yapıp misafirlerine ikram edilmeye başlanmış. En ucuz barınma, dinlenme yeri kahvehaneler, çay ocakları. İnsanlar televizyon seyrediyordu, gazete okuyordu. Tuvaletini kullanıyordu. Tuvalet parasına çay satıyorduk. Kahvehanelerde bile artık tuvaletlerden para isteyecek duruma düştü esnafımız. Artık ısmarlama devri bitti, kapandı. Eski kültürümüz kaybolmaya başladı. Onlar rafa kalktı artık.”
* * *
Kahvene işletmecisi belki “tuvaleti bile artık paralı yapacağım” derken ciddi ciddi düşündüğü söyleyince esnafın içine düştüğü durumun özetiydi bence.
Yarın kahvehanelerdeki tuvaletler bile paralı olursa şaşırmayın. Ekmeğini kaybetmemek ve ayakta kalabilmenin çarelerini arıyorlar.
* * *
 
ESKİŞEHİR’DE 3 KİŞİDEN BİRİSİ İCRALIK
CHP’li Gürsel Tekin, UYAP’ın verilerine dayanarak 81 ilin icra sayısını açıkladı. Son bir yılda icra dosya sayısı yüzde 30 oranında artmış.
Tekin'in Ulusal Yargı Ağı'na (UYAP) sistemine dayanarak yaptığı araştırma ile Türkiye'nin icra haritasını çıkardı. İcra dairelerinde işlemi devam eden dosya sayısı 23 milyon 511 bine çıkmış.
Vatandaşların vadesinde ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verilen takipteki borçlarının da 28.3 milyar liraya ulaşmış.
2022'nin ilk 4 ayında icra ve iflas dairelerine toplam 2 milyon 657 bin yeni dosya gelmiş. Her gün 18 bin yeni dosya açılıyor. 16 milyonluk İstanbul’da, 8.2 milyon icra dosyası var. Nüfusu 4,3 milyon olan İzmir'de ise 1,6 milyon kişi icralık. Ankara'da 2 milyon, Antalya'da 1 milyona yakın dosya bulunuyor.
ESKİŞEHİR’DE 295 BİN KİŞİ İCRALIK
CHP'li Gürsel Tekin’in UYAP verilerindeki icralık duruma düşenlerin sayısı il il yaptığı icra haritasını sosyal medyada paylaşmış. “Eskişehir ne durumda?” diye baktığımda korkunç rakamı gördüm. Eskişehir'deki icra dosyası sayısı 295 bin.Eskişehir nüfusu 2021 yılına göre 898 bin 369. Eskişehir de her üç kişiden birisi icralık olmuş.
İcra iflas dosyalarının patlaması, muhtarlıkların tebligatlarla dolmasına neden olmuş.
"Ekonomik anlamda sorun yaşayan halk, ‘Nasıl olsa ödeyemeyeceğim’ diyerek tebligatlarını almaya dahi gitmiyorlarmış.
‘MİLLETİN BORÇ ÖDEMEYE PARASI KALMADI’
“Türkiye icralık oldu” diyen Tekin, vatandaşların vadesinde ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verilen takipteki borçlarının da 28.3 milyar liraya ulaştığını açıklamış.
“Bu tablo yılsonuna doğru daha da kötüleşecek” diyen Tekin şunları söylemiş:“Artan enflasyon yüzünden milletin borç ödemeye parası kalmadı. AKP'nin iktidara geldiği 2002'de sadece 8 milyon icra dosyası vardı. Şimdi ise 3 kat artış var. Halk nefes alamaz hale geldi.”
* * *
Borcunu ödeyemeyenlerin varlığına ise haciz yoluyla el konuluyor. Yaptığım araştırma da İcradan en çok konut ve tarım arazisi satıldığını öğrendim.
Resmi enflasyonun yüzde 70’e dayandıülkemizde İcra ve iflasların bu yıl daha da artacağına dikkat çekiliyor. Yani sonuç olarak bu borçlanmalar nedeniyle hem yeni icra dosyaları açılıyor, hem de mevcut dosyalar da borçlular ödeme yapamadığı kapanmıyor. Sayı arttırıyor.
TL'nin değer kaybı ile beraber iğneden ipliğe her şeyin pahalılaştı ve özellikle sabit gelirliler zorunlu gıda alışverişlerinin dışında alışveriş yapmaktan kaçınıyor. Zaten yükselen enflasyon nedeniyle alım gücünde daha hızlı bir gerileme yaşandığı da bir gerçek.
Allah sonumuzu hayır etsin.
* * *
 
Balmumu müzesine 3 milyon ziyaretçi
2013 yılında geliri ihtiyaç sahibi, engelli ve kız çocuklarının eğitimi ile sağlık konularına harcanmak üzere 9 yıl önce kurulan, “Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi” 3 milyona yakın ziyaretçi ağırladı. Bu Eskişehir tarihinde bir rekor.
2013’te açılışı yapılan ve balmumu heykel müzelerinin Türkiye’deki ilk örneği olan ‘Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’nde, Başkan Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in Büyükşehir Belediyesi’ne bağışladığı, başta Atatürk olmak üzere tarihi, kültürel karakterler ile geçmişten günümüze bilim, medya, sanat, siyaset ve spor dünyasında yer alan 200’ü aşkın ünlü isimlerin heykeli bulunuyor.
Geliri engelli ve kız çocuklarının eğitimi ve sağlık konularına harcanan ‘Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’ Eskişehir’in kent turizmine büyük katkı sağlarken, kuruluşunun üzerinden geçen 9 yılda, 3 milyona yakın ziyaretçi ağırladı.
Hafta sonları, bayramlar ve özel günler başta olmak üzere turizm sezonu ile büyük bir ilgi gören müzedeki balmumu heykeller, benzerlikleri ile de ziyaretçileri kendisine hayran bırakıyor.
Tarihi Odunpazarı Bölgesi’nde bulunan müzede yerli ve yabancı ünlü isimler de yer alırken, son yıllarda yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistler de müzeye yoğun ilgi gösteriyor.
* * *
Özellikle hafta sonları Eskişehir’e gelen yerli ve yabancı turistlerin ilk ziyaret ettikleri yer “Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi”.Ardından ise bitişiğindeki Modern Müze. Polimeks Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve koleksiyoner Erol Tabanca'nın kurucusu olduğu 4 bin 500 metrekarelik çağdaş sanat alanına sahip OMM, ahşap yapı sistemi ve etkileyici mimarisiyle tarihi Odunpazarı bölgesine canlılık getirdi. Üçüncü olarak da Büyükşehir Belediyesi’nin Eskişehir ‘Kurtuluş Müzesi’ni ziyaret ediyorlar.
Odunpazarı Bölgesindeki “Yeşil Efendi Konağı Atatürk ile Bir Gün”,“Lületaşı”, “Osman Yaşar Tanacan Fotoğraf”,“Tayfun Talipoğlu Daktilo”, “Eskişehir Ticaret ve Sanayi”, “Cumhuriyet Tarihi” müzeleri her yaş ve kesimden farklı ilgi alanlarına sahip kişileri konuk ediyor.
* * *
 
GEÇMİŞ OLSUN YILMAZ HOCAM
Geçtiğimiz hafta içerisinde Covid 19 testi pozitif çıkan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen Şehir Hastanesi’nde tedavi edildikten sonra taburcu oldu.
Yılmaz Hocanın testi pozitif çıkıp hastanede izolasyonda iken birileri “Yılmaz Hoca artık son günlerini yaşıyor” diyerek nerede ise sevinç gözyaşları dökeceklerdi.
Yılmaz Büyükerşen, Şehir Hastanesi’nde tedaviykenen az 10 kişi telefon ederek, “Durumu ciddiymiş. Entübe edilmiş. Doğru mu?” diye sordular.
Bunlar birileri tarafından özellikle yayılan dedikodulardı.
Gelen telefonlar üzerine Şehir Hastanesi’nin yoğun bakım servisinde görev yapan dostlarıma telefon ederek dedikoduların doğru olup olmadığını sormuştum.
“Yılmaz Hoca’nın sağlığı yerinde. Herhangi bir olumsuzluk söz konusu değil. Sadece gözlem mahiyetinde hastanede tutuluyor. Birkaç güne kadar taburcu olacak” demişlerdi.
Nihayetinde yapılan ikinci testi negatif çıkınca taburcu oldu. Birilerinin de sevinçleri kursağında kaldı!
* * *
Yılmaz Büyükerşen’i sevmeyebilirsiniz. Kimse kimseyi zorla sevecek değil elbette. Ama sonuçta şehrin önemli isimlerinden birisi olan, 5 dönem üst üste Büyükşehir Belediye Başkanlığını makamında oturan Yılmaz Büyükerşen’e yeniden sağlığına kavuşması için dua etmek yerine çıkartılan dedikoduların kime ne kazandırırdı?
* * *
Taburcu olduktan sonra, sosyal medyadan paylaşımda bulunan Büyükerşen, "İzolasyon sürecimin ilk bölümünü önlem amaçlı Şehir Hastanesinde tamamladım. İlgileri ve emekleri dolayısıyla İl Sağlık Müdürümüz Uğur Bilge'ye ve Şehir Hastanesi'nin değerli sağlık çalışanları ile yönetimine çok teşekkür ediyorum"dedi.
Bir süre daha evinde istirahat ettikten sonra görevinin başına dönecek. 
* * *
Geçmiş olsun Yılmaz Hocam. Şifalar diliyorum.
* * *
 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir