SEMİH DEMİRAL

AŞIRI SICAKLAR KAZA RİSKİ OLUŞTURABİLİR

22 Mayıs 2019 23:59
A
a
Yaz geldi, sıcaklarla mücadelemiz başladı. Aşırı sıcaklıklar ciddi sıkıntılara, kazalara, iş kazalarına neden olabilmektedir. Dış alanda çalışma yapan inşaat, tarım vb. sektörlerde yaz aylarında dış alanda çalışma yapanlar sıcak çarpması riski ile karşı karşıya kalabilmektedir. Ayrıca döküm işleri, endüstriyel fırın bölgelerinde çalışanlar yine sıcak çarpması ile birlikte yanıklar, ısı krampları ile karşı karşıya kalabilmektedir.
Sıcak çarpması ile birlikte zaman geçse de durumunuzda bir düzelme olmaz, aksine daha kötüye gitme durumu ile karşıya kalınmaktadır. Nefes alış verişinde artış, aşırı terleme ve ağız kuruluğu meydana gelir. Bir şeyler yanlış gider. İnşaatta iskeleden aşağı inmeye çalışırsınız fakat neredeyse hareket edemeyecek kadar güçsüz bırakabilir. Hasta olacakmış gibi hissedersiniz. Baş ağrısı, halsizlik, bitkinlik, çarpıntı, hız nefes alıp verme, vücut sıcaklığında artış, sersemlik gibi durumlar ile karşı karşıya kalırsınız.
İşte bu Sıcak bitkinliği! Sıcak bitkinliği; sıcak ortama maruz kaldığınızda ve sıvıyı, tuzu veya her ikisini de gerektiği kadar almadığınızda ortaya çıkabilir. Ve daha da kötüsü; ”sıcak çarpması” olarak bilinen, yaşamı tehdit eden bir duruma neden olabilir. Vücudun iç mekanizması ısısını ayarlayamadığında güneş çarpması (veya sıcak çarpması) ortaya çıkar. Bu noktada; vücut, terleyerek kendini soğutma olayını durdurur ve aşırı sıcaklıktan kurtulamaz. Ne yazık ki, eğer vücut sıcaklığı derhal düşürülemezse sonuç ölüm olabilir. Bu yüzden, özellikle eğer sıcak ortamda çalışıyorsanız, bir ısısal stres rahatsızlığından mustaripseniz, bunun farkına varmanız kritik öneme sahiptir.
Yüksek ısıya maruz kalınması durumunda aşağıdaki durumlar ile karşı karşıya kalınabilir:
Isı krampları - Belirtileri kasların ağrılı spazmları şeklindedir. Sıcaklık krampları; işçiler büyük miktarlarda su tüketirken, terleme sırasında vücutlarından kaybettikleri tuzun yerini dolduracak kadar tuz tüketmediklerinde ortaya çıkar. Yorgun kaslar kramp için en hassas olanlardır.
Isı Bitkinliği - Bu rahatsızlığın belirtileri: nemli, soluk cilt; aşırı terleme; aşırı güçsüzlük veya yorgunluk; ağız kuruluğu; baş dönmesi; hızlı nabız atışı; hızlı solunum; kas krampları ve mide bulantısıdır.
Sıcak/Güneş çarpması - Çok yüksek vücut ısısı (40⁰ C ve üstü), terleyememe, zihin bulanıklığı, bilincin ve algının kaybolması hali veya halüsinasyonlar, derin nefes alma ve hızlı nabız; sıcak, kuru, kırmızı ya da alacalı deri ve iri gözbebekleridir. Bu gibi durumlarda derhal tıbbi yardım isteyin.
Yanıklar – Güneşte veya sıcak yüzeylerin bulunduğu alanlarda yapılan çalışmalarda cilt yanıkları riski vardır. Güneş yanıkları genelde 1. Derece kızarıklık şeklinde olsa da aşırı maruziyet durumlarında 2. Derece su toplama şeklinde de seyredebilmektedir. Açık ateş ve alev ve sıcak yüzeylere maruz kalınması durumunda genellikle 2. Derece ve daha ileri seviyesi olan 3. Derece yanıklar ile de karşı karşıya kalınabilmektedir.
Göz rahatsızlıkları – Güneş ışınları, fırın alevi gibi ışınlar gözlerde kalıcı görme bozukluklarına neden olabilmektedir.
Yüksek ısının maruz bırakabileceği tehlikelerden korunmak için aşağıdaki önerilere uyulması gerekir:
Uyum sağlama - Vücudunuz ısıya uyum sağlayana kadar önce kısa daha sonra giderek artan maruz kalma süreleriyle kendinizi ısıya alıştırın. Sıcak havaya maruz kalma süreci, sıcaklığın etkisini daha dayanılır hale getirmek için vücudun değişiklikleri almasına kadar 5-7 gün kadar sürebilir.
Çok fazla su/sıvı tüketmek - Terlemeyle vücudunuzun kaybettiği suyu yenileyin. Sadece su değil sodyum, potasyum ve kalsiyum gibi önemli elektrolitler terleme yoluyla kaybolur, bu nedenle ısı ile ilgili rahatsızlıklarla başa çıkmak için elektrolit içecekler kullanmaya dikkat edilmelidir.
Mola vermek – Yüksek sıcaklığın bulunduğu ortamlarda sık sık mola verilmeli, gölgede ve serin noktalarda dinlenilmelidir. İşyerlerinde sıcak ortamlarda veya dış ortamda aşırı sıcakların olduğu dönemlerde sık mola vermek, rotasyon uygulamak, çalışma sürelerini kısaltmak bu tehlikeden korunmayı sağlayacaktır.
Aklınızı kullanın – Isısal stres rahatsızlığının olası belirtilerini göz ardı etmeyin. Eğer çok sıcak hissediyorsanız, başınız dönüyor, mideniz bulanıyor ya da kaslarınıza kramp giriyorsa, durun, işinize ara verin ve serinlemeye çalışın.
Kıyafet seçimi – Güneşli ortamlarda yapılacak çalışmalarda açık renkli terletmeyen kıyafetler giyilmelidir. Koyu renkli kıyafetler güneş ışığını çeker ve vücut ısısında artış meydana gelir. Ayrıca güneşli havalarda dış alanda şapka takmak sıcak çarpmalarına karşı koruma sağlayacaktır.
Filtreli gözlük kullanımı – Güneşli havalarda dış alanda çalışma yapacak kişiler ve fırın alevine maruz kalan, kızıl ötesi ışın tehlikesine maruz kalan kişiler IR koruması 2 olan koyu renkli koruyucu gözlük kullanmaları göz problemlerini engelleyerek iş kazası riskini de azaltmaktadır.
Kalp hastaları ve Yaşlılar aşırı sıcak havalarda dış ortamda bulunmamaya özen göstermelidirler.
Çalışma ortamlarının klimatize edilmesi – Sıcak ortamlarda çalışmak kaza risklerinin yanında iş performansının da düşmesine neden olmaktadır. İşverenler, işyerlerinde yapılan işe uygun bir şekilde çalışma ortamı ısısını, nemini, hava akımını düzenlemesi gerekmektedir. Buna termal konfor denir. Termal konfor, insanların her çalışma koşulunda rahat ettiği, terleme veya üşümenin olmadığı ortam oluşturmak anlamına gelir. Sıcak yaz aylarında işletmelerde yüksek ısıya maruz kalanlar için lokal olarak rahatlatmayı sağlayacak klima ve havalandırma sistemlerinin teçhiz edilmesi iş verimini, performansı olumlu yönde etkileyecek ve iş kazalarını azaltacaktır.
Isısal stres rahatsızlıkları ciddi olaylardır. Belirtileri göz ardı eden kişiler hayatlarını kaybetmişlerdir. İnsanlar, vücut ısısını düzenleyen bir sisteme sahiplerdir. Biz terleriz, vücudumuz terleri derimizle buharlaştırır ve böylece serinlemiş oluruz. Fakat bu kişisel klima da bazen işe yaramayabilir, ortam sıcaklığı çok yüksekken aşırı güç sarf edersek çoğunlukla işe yaramayacaktır.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi