SEMİH DEMİRAL

BAKIM ONARIM İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

26 Eylül 2019 00:05
A
a
Çalışma hayatında kullanılan tüm araç, gereç, makine, ekipman ve tesisatın belirli periyotlarda bakıma, onarıma ihtiyaçları vardır. Araçların bakımları, Endüstri alanlarındaki makine, ekipman bakımları, tesisat bakımları iş sağlığı ve güvenliği açısından bir çok riskler barındırır ve bu alanda bir çok iş kazası meydana gelebilmektedir. Bakım onarım faaliyetleri öncesinde yapılacak çalışmalar ile ilgili risk analizi yapılmalı, muhtemel risklere karşı riski kaynağında ortadan kaldıran veya azaltan tedbirlerden başlanılarak uygun iş ekipmanları ve el aletleri kullanmak, bakım çalışanlarının mesleki ve iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin verilmesi çok önemlidir. Bakım onarım faaliyetlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması açısından planlama ve iletişim çok önemlidir. Bakım onarım faaliyetlerinde planlama yapılmadan ve iyi bir iletişim sağlanmadan bakım onarım faaliyetleri yapılmalıdır. Planlama ve iletişim eksikliği nedeniyle birçok ölümcül iş kazaları meydana gelmektedir.
Bakım onarım faaliyetleri öncesinde, sırasında ve sonrasında alınacak tedbirler olarak 3 kısma ayırabiliriz.
Bakım Onarım Öncesinde Alınması Gereken Tedbirler şunlardır:
Mesleki Eğitim ve Deneyim – Bakım onarım faaliyetlerinde mutlaka mesleki eğitim yeterliliği sağlanmış personel tarafından yapılmalıdır. Bu yasal bir durumdur. Bakım onarım faaliyetlerinde mutlaka deneyimli çalışanlar ile birlikte veya bu kişilerin nezaretinde gerçekleştirilmelidir.
Yeterli İSG Eğitimlerinin Verilmesi – Maalesef günümüzde İSG eğitimleri tam anlamıyla verilmemekte, kağıt üzerinde kalmaktadır. Oysaki bakım onarım faaliyetlerinde birçok İSG risklerine maruz kalınmakta, alınmayan tedbirler nedeniyle ciddi iş kazaları yaşanmaktadır. İSG eğitimleri çok tehlikeli işyerlerinde en az 16 saat verilmeli, özel eğitim gerektiren yüksekte güvenli çalışma, kaynak ve ısıl işlemlerde alınması gereken tedbirler, etiketleme ve kilitleme sistemi, kaldırma ve iletme ekipmanları ile çalışma, kapalı alanda güvenli çalışma gibi özel hususlarda daha detaylı eğitimler verilmelidir.
İş ekipmanlarını Kontrol Edilmesi – Bakım faaliyetlerinde kullanılacak elektrikli iş ekipmanları,  el aletleri, basınçlı gaz tüpleri vb ekipmanların uygunluğu kontrol edilmelidir. KKD ve İş Güvenliği ekipmanları kontrol edilmelidir. Kaldırma ve iletme ekipmanları, Basınçlı kaplar, İskeleler, El merdivenleri vb ekipmanların periyodik test ve kontrol raporları güncel olmalı ve ekipmanın rapora göre uygun olduğundan emin olunmalıdır. Kullanılacak makine, ekipmanların makine emniyetlerinin uygun olması, kullanılacak elektrik kablolarının uygunluğu kontrol edilmelidir.
Bakım Planı Yapılması – Bakım öncesinde bakım yapacak kişiler ile bakım yapılacak alanın yöneticileri arasında bakım faaliyetleri, bakım sırası, bakımda iletişim, enerji kesme ve verme işlemleri konuşularak kayıt altına alınmalıdır. Ayrıca bakım personellerinin her birisi için hangi işi kimin, ne zaman yapacağı detaylandırılmalı ve bu görevler bakım personellerine tebliğ edilmelidir. Bakım planlamasında mutlaka alınması gereken İSG tedbirleri belirtilmelidir.
Bakım Sorumlusu Belirlenmesi – Bakım onarım faaliyetlerini yürütecek, mesleki tecrübe ve deneyimi olan, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin alınmasından sorumlu olacak, tüm bakım faaliyetlerini kontrol edecek yetkili bir kişi atanmalıdır.
Bakım Onarım Sırasında Alınması Gereken Tedbirler şunlardır:
Etiketleme ve Kilitleme Uygulanması - 10 Nisan 2019 tarihli yazımda belirtmiş olduğum Etiketleme ve Kilitleme Sistemi uygulanmalıdır. Kısaca bakım onarım faaliyeti yapılacak alanda çalışacak kişilerin maruz kalabileceği elektrik, basınçlı hava, kimyasal madde, sıcak veya soğuk madde, yerçekimsel olarak düşebilecek sistemlerin kapatılması, kilitlenmesi, uyarı etiketi asılması faaliyetidir. Bakım onarım faaliyetlerinde alınması gereken ilk ve öncelikli tedbirdir.
Bakım Alanı ve Çevresinde Emniyet Tedbiri Alınması – Bakım faaliyet alanına gereksiz ve izinsiz kişilerin girmemesi adına emniyet şeridi, emniyet bariyeri gibi önlemler ile tehlike alanları kapatılmalı ve mutlaka uyarı levhaları konulmalıdır. Mümkün mertebe bu alana izinsiz kişilerin girmemesi için bir personel görevlendirilebilir.
Kişisel Koruyucu Donanım (KKD) Kullanılması – Bakım onarım faaliyetleri olağan faaliyetler olmadığından mutlaka risk analizine göre belirlenmiş KKD’ler kullanılmalıdır. Genel olarak Endüstriyel baret, Koruyucu iş ayakkabısı, işin riskine uygun iş eldiveni, mutlaka koruyucu iş gözlüğü, solunum koruyucu maske, Emniyet kemeri, iş kıyafeti gibi KKD’ler kullanılmalıdır. Burada maruz kalınacak ortam şartları, maddeler, riskin düzeyine göre KKD tipi belirlenmelidir.
Acele Edilmemesi – Bakım onarım faaliyetleri genellikle zaman kaybı olarak görünür ve bir an önce sistemlerin devereye alınması istenebilir. Bu durumda acele çalışılması bazı emniyet tedbirlerinde zaafiyete yol açar. Alınmayan her bir emniyet tedbiri çok daha fazla şirketi zarara sokabilir. Olması gereken hızda çalışmalar gerçekleştirilmelidir.
İş İzni Sisteminin Uygulanması – Bakım onarım faaliyetlerinde enerji kesme ve verme işlemleri, yüksekte çalışma, kapalı alan çalışmaları, kaynak ve diğer ısıl işlem çalışmaları, kaldırma ve taşıma faaliyetleri, kazı faaliyetlerinde mutlaka iş iznine tabi olmalıdır. İş izni sistemi ile ilgili detaylı bilgiye 5 Eylül 2019 tarihli yazımı okuyabilirsiniz.
Yeterli Lokal ve Genel Aydınlatmanın Sağlanması – Bakım onarım faaliyetlerinde ortamdaki mevcut aydınlatmalar yeterli olmamaktadır. Bu nedenle taşınabilir lokal aydınlatmaların sağlanması, ekstra genel aydınlatmanın sağlanması önemli bir husustur. Ayrıca parlayıcı, patlayıcı ortamlarda mutlaka aydınlatmaların exproof özellikte olmasına dikkat edilmelidir.
Lokal Havalandırma ve Emiş Sistemlerinin Kullanılması – Kaynak, taşlama, temizlik faaliyetlerinde toz, duman oluşumunu kaynağında bertaraf etmek amacıyla lokal havalandırma ve emiş sistemi kullanılmalıdır.
Yangın Güvenliği Önlemlerinin Alınması – Bakım onarım faaliyetlerinde yapılan kaynak ve diğer ısıl işlemlerde kıvılcımlar ortamdaki yanıcı, parlayıcı maddelerin tutuşmasına ve yangınlara neden olabilmektedir. Bakım alanlarında yanıcı, parlayıcı ve patlayıcı maddeler bulundurulmamalı, KKT söndürme cihazları, Sulu söndürme açısından gerek olması durumunda yangın hortumlarının hazır bekletilmesi yangın güvenliği açısından önemlidir.
Çalışma Alanının Tertip – Temizlik ve Düzenin Sağlanması – Bakım onarım faaliyetlerinde çok fazla insan olması, kullanılacak makine, ekipman, el aletleri, malzemelerin çok miktarda ve düzensiz bulundurulması, özellikle yanıcı parlayıcı maddelerin bu gibi alanlarda bulundurulması yangın ve patlama gibi tehlikeler oluşturabilmektedir. Ayrıca tertip ve düzen eksikliği takılma, kayma, düşme kazalarına yol açabilmektedir.
Bakım Onarım Sonrasında Alınması Gereken Tedbirler Şunlardır:
Bakım Onarım Sonrası Faaliyet Alanının Kontrol Edilmesi – Bakım onarım faaliyetleri sonrasında mutlaka tüm bakım alanları kontrol edilmelidir. Açılmış olan makine muhafazaları yerine takılmalı, makine emniyet siviçlerinin devrede olup olmadığı kontrol edilmeli, tertip – temizlik ve düzenin uygun olması sağlanmalıdır. Aksi takdirde bakım kaynaklı bir iş kazasına neden olunabilir.
Bakım Onarım Faaliyetlerinin Kayıt Altına Alınması – Bakım onarımda yapılan tüm faaliyetler kayıt altına alınmalıdır. Bu faaliyetler esnasında karşılaşılan İSG riskleri de kaydedilmelidir.
Güvende kalın.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi