SEMİH DEMİRAL

BASINÇLI HAVA İLE ÇALIŞMALARDA İSG

12 Aralık 2019 00:05
A
a
 
Basınçlı hava çoğunlukla yanlış değerlendirilir ve tehlike olarak kabul edilmez, çünkü insanlar havanın genellikle zararsız olduğu düşünülür. Basınçlı hava son derece kuvvetlidir. Basıncına bağlı olarak, basınçlı hava parçacıkları yerinden çıkarabilir. Bu parçacıklar, gözlerinize girebilecekleri veya cildi aşındırdıkları için tehlikelidir. Olası hasar partiküllerin boyutuna, ağırlığına, şekline, bileşimine ve hızına bağlı olacaktır. Parçacıkların makinelerden ve yüzeylerden uzaklaştırılması için kullanılan basınç ayrıca, talaşların, talaşların, talaşların ve metal parçacıklarının insanların gözlerine, kulaklarına veya derisine üflenmesini sağlayacak kadar güçlüdür. Sıkıştırılmış hava, cildin bulunmadığı bir vücuda girebilir (örneğin, kulak, burun, rektum veya ciltte çizik veya delinme, ancak küçük) ve hasara neden olabilir. Ayrıca basınçlı havanın basıncı ve sesinin neden olduğu işitme kaybı raporları da vardır. İkincisi, basınçlı havanın kendisi de ciddi bir tehlikedir. Nadir durumlarda, sıkıştırılmış havanın bir kısmı, derideki bir mola veya vücut açıklığı boyunca kan akışına girebilir. Kan akışındaki bir hava kabarcığı, tıbbi olarak bir kan kabının bir hava kabarcığı tarafından bloke edildiği tehlikeli bir tıbbi durum olan embolizm olarak bilinir. Bir arter embolisi, büyüklüğüne, süresine ve bulunduğu yere bağlı olarak komaya, felce veya ölüme neden olabilir. Hava embolizmaları genellikle yanlış dalış prosedürleriyle ilişkilendirilirken, yüksek basınç nedeniyle basınçlı havayla mümkündür. Bu imkansız gibi görünse de, kanda az miktarda hava veya başka bir gazın bile sonuçları hızla ölümcül olabilir. Üçüncüsü, temizliği sağlamak için hava kullanmak, kir ve toz parçacıklarını havaya zorlar ve bu kirleticileri havada uçurur ve solunum tehlikesi oluşturur. 1 bar = 1 kg/cm² = 14,2 PSI dır. Deri yoluyla vücut dokularına zorlanan hava, kalbe, akciğerlere veya beyne ulaşması durumunda ölümcül olabilen hava embolisine (kan akışındaki hava kabarcıklarına) neden olabilir. Özellikle bağırsaklara yönlendirilen havanın yol açtığı bağırsakların şişirme yaralanmalarına neden olabilir. Sadece 5 PSI'de ağza tutulan basınçlı hava, yemek borusunu veya akciğerleri parçalayabilir. Göz ve kulak yaralanmaları bir hava patlaması veya uçan parçacıklardan oluşabilir. Bu tür göz ve kulak yaralanmaları, kısmen veya tamamen görme veya işitme kaybına neden olabilir. Basınçlı hava hortumundan gelen ses, 85 dB maruz kalma sınırının oldukça üstünde olan 120-130 dB'ye ulaşabilmektedir. 40 PSI bir kulak zarını patlatabilir ve muhtemelen beyin hasarına neden olabilir. 12 PSI, yuvasından bir gözü fırlatabilir. Uçan cam vb. parçacıklar göze saplanmasına ve vücudun herhangi bir yerinde kesiklere ve morluklara neden olabilir. Dikkat! Basınçlı Hava Çok Ciddi Yaralanmalara Sebebiyet Verebilir!
Basınçlı Hava Hatlarında ve Çalışmalarda Alınması Gereken Tedbirler Şunlardır:
 • Basınçlı hava hattındaki hortumlar, tesisatlar ve kullanılan ekipmanlar maksimum çalışma basıncının en az 1,5 katı basınca dayanacak şekilde olmalıdır.
 • Basınçlı hava hatlarının kullanımı, açma-kapama vanası ilgili çalışanlara mutlaka anlatılmalı, eğitim verilmelidir.
 • Basınçlı hava ile kesinlikle üst-baş temizliği yapılmamalıdır.
 • Basınçlı hava ile kesinlikle şakalaşma yapılmamalıdır. Basınçlı hava ile yapılan şakalar birçok kulak zarı ve bağırsak yırtılmasına neden olmuştur.
 • Basınçlı hava ile çok gerekmedikçe temizlik yapılmamalıdır. Asla zemin temizlemek, makine genel temizliği yapmak vb. için kullanılmamalıdır.
 • Basınçlı hava kullanımlarında çalışmalarda Tam Kapalı İş Gözlüğü, Toz maskesi ve Kulak koruyucu kullanılmalıdır.
 • Temizlik amaçlı basınçlı hava hatları 2 bar basınçtan yüksek olmamalıdır.
 • Her kullanımdan önce basınçlı hava sistemlerinin tüm bileşenleri kalifiye ve eğitimli çalışanlar tarafından düzenli olarak kontrol edilmelidir.
 • Kullanılmadığı zaman hava beslemesini daima ana hava valfinden kapalı tutulmalıdır.
 • Bakım, onarım faaliyetlerinden önce ana hava vanası kapatılmalı, vana kilidi ile vana kilitlenmeli ve etiketleme ile durum bildirilmeli, hava hattı içindeki hava tahliye edilmeli, daha sonra çalışma yapılmalıdır.
 • Temizlik amacıyla basınçlı hava yerine tozun havaya sirkülasyonunu önlemek için ıslak süpürme teknikleri, süpürme bileşikleri veya özel filtreler veya başka cihazlarla donatılmış elektrikli süpürgeler kullanılmalıdır.
 • Hortumlar, personelin takılma ve düşmesine neden olabilecekleri zeminlerde veya koridorlarda bulundurulmamalıdır. Mümkünse, hava hortumları yukarıya asılmalı veya geri sarımlı makara sistemi kurulmalıdır.
 • Hortumun yerinden çıkması veya kontrolün kaybedilmesi durumunda kırbaç oluşmasını önlemek için hortum uçları emniyete alınmalıdır.
 • Bozulma ihtimalini azaltmak için hava hortumlarında yağ ve yağ bulunmamalıdır.
Güvende kalın.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi