Nesli Özkay Dikkaya

BİR BAYRAK DİKME YARIŞI: KARDAK KRİZİ

2 Temmuz 2022 08:15
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
BİR BAYRAK DİKME YARIŞI: KARDAK KRİZİ
Kardak krizi, Türkiye ile Yunanistan arasındaki anlaşmazlıklar zincirindeki bir halkadır. Bugün üzerinden 26 yıl geçmiş olsa da hala unutulmuş değildir. Zira bu kriz her iki ülkede de büyük yankıları olmuş, tabir-i caizse hop oturup hop kalkma anları yaşatmıştır.
Kardak, Bodrum ile Yunanistan'ın Kalimnos adası arasında kalıyor ve iki ıssız, çorak kayalıktan oluşuyordu. Cumhuriyet tarihinde Türkiye ile Yunanistan’ı bir savaşın eşiğine getiren Kardak Krizi, 25 Aralık 1995'te "Figen Akat" adlı bir Türk yük gemisinin bu kayalıklarda karaya oturmasıyla başlamıştı. Çarpmanın ardından bir an evvel bir adım atılması gerekmişti. Peki kimden yardım istenilecekti? Ve o gün şu kritik soru gündeme geldi: “Kardak kayalıkları kime aitti?”
Kazanın ardından hemen geminin sahibi Erim Akat’a haber verilmiş, o da bir Türk sigorta şirketi ile irtibata geçmişti. Ertesi gün Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı’na bir nota verdi. Bu notaya göre, Figen Akat Yunanistan kara sularındaydı ve kurtarma işlemi hemen durdurulmalıydı! Ancak Türk Dışişleri Bakanlığı Yunanistan’ın bu iddiasını reddetti. Ardından Yunan savaş gemileri Figen Akat’ın etrafını sardı ve Yunan askeri gemiye çıktı. Figen Akat’ın kurtarılma işlemi durduruldu ve bir Yunan kurtarıcı Figen Akat’ı 25 dakika içerisinde bulunduğu yerden çıkardı. Yunanistan’a doğru çekilmeye başlanan geminin halatı sıkışınca halat kesilmek zorunda kaldı ve gemi şans eseri Yunan ekibinden kurtuldu. Bu konu böylece kapandı, unutuldu zannediliyordu. Ancak Yunanistan Kardak’ı unutmamıştı…
Yunanistan, kazadan günler sonra Kardak’la ilgili Türkiye’ye ikinci bir nota verdi. Bu notada 1932 yılında Kardak kayalıklarının Yunanistan’ın İtalya’yla yaptığı bir anlaşma neticesinde Yunanistan’a bırakıldığı iddia edilmiş ve kayalıkların Yunanistan’a ait olduğunun altı çizilmişti. Türkiye’de ise Kardak kayalıklarının Türkiye’ye ait olduğuna dair tapu kayıtları mevcuttu. Bundan dolayı Türkiye bu notayı da reddetti.
25 Ocak 1996 günü krizi tırmandıracak bir olay meydana geldi. Kalimnos adası belediye başkanı DimitrisDiakomihalis, bir polis, bir papaz ve bir gazeteci eşliğinde Kardak'ın iki kayalığından ilkine çıkarak bir Yunan bayrağı dikti. Bu olayın akşamında Yunan medyası Kardak’ın alındığına dair haberler yapıyordu. O görüntüler Türkiye’yi ayağa kaldırdı. 27 Ocak'ta iki Türk gazeteci aynı kayalığa helikopter ile geldi ve Yunan bayrağını indirerek bir Türk bayrağı çekti. 28 Ocak'ta Yunanistan Deniz Kuvvetleri'ne ait bir bot, Türk bayrağını indirdi ve birinci kayalığa hem Yunan bayrağı dikti hem de bayrağın korunması amacıyla aynı kayalığa bir grup komando çıkarıldı.
30 Ocak'ta Başbakan Tansu Çiller Yunan bayrağını ima ederek "O bayrak iner; bu asker gider" dedi ve hükümet içerisinde yapılan tüm tartışmaların ardından o gece Türk SAT ve SAS komandoları sızma harekatıyla ikinci kayalığa çıktı. Türk askerlerinin adaya çıktığı haberi Yunanistan’ı derinden sarstı. Aynı gece Yunan Deniz Kuvvetleri'ne ait bir helikopter Türk komandoların çıktığı ikinci kayalığın üzerine keşif uçuşu yaparken arızalandı. Helikopterin savrulduğunu gören bölgedeki Türk donanmasına ait "Yavuz" gemisi, helikoptere yardım etmek için gemiye iniş yapmasını teklif etti ancak bu yardımı reddeden helikopter düştü. Helikopterdeki içindeki Yunan deniz subayları kaza yerinde hayatını kaybetti.
Bu olayın ardından Amerika olaya ağırlığını koydu ve kısa sürede her iki taraf da kayalıklardan çekilmeye ikna edildi. Böylelikle Türkiye ve Yunanistan arasında başlamasına ramak kalan bir savaşın eşiğinden dönüldü.
Aradan 26 yıl geçmiş olmasına rağmen, bu kayalıkların statüsü hala tartışılıyor. Ancak yapılan uzlaşmadan dolayı bu kayalıklara ne Türk ne de Yunan bayrakları çekiliyor.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi