İSMET TOSUN

BiSiKLET HIRSIZLARI

22 Mart 2020 00:05
A
a
Film köşemizde sizlere bir klasik olarak kabul edilen, 1948 yapımı, senaryosunu Cesare Zavattini’nin yazdığı, Vittorio De Sica’nın yönettiği, İtalyan yapımı bir drama filmi olan “Bisiklet Hırsızları” (Ladri Di Bicicilette) filmini anlatacağım.
AKIM SİMGESİ
Yapım tekniği ve sinema estetiği açısından Yeni-Gerçekçilik akımının simgesi olarak kabul edilen film ulusal sinema kurallarını yıkmış ve halen hafızalardan silinmeyen bir başyapıt haline gelmiştir. Duyguyu tam olarak seyirciye aktarmak için profesyonel kimsenin oynamadığı ve profesyonel olmamasına rağmen mükemmel bir performans sergileyen başrol oyuncuları Lamberto Maggiorani ve Enzo Staiola filmin duygusunun izleyiciye tam olarak geçmesinde de başrol oynuyor.

UMUT PEŞİNDE…
2. Dünya Savaşı sonrası İtalya’yı ve savaş durumundan en çok etkilenen alt tabaka halkının çektiği zorluk ve verdiği mücadeleyi anlatan filmin konusu ise şu şekilde; Uzun süredir işsiz olan Antonio, bir gün iş bulma kurumunun kendisine ayarladığı afiş asma işiyle umutlanır fakat kurumun bir şartı vardır: Antonio’nun bir bisikleti olmalıdır. O an kendine ait bir bisikleti olmadığı halde varmış gibi gösterip işi kabul eder. Ailesinin yoksulluğu, ona başka çare bırakmamıştır hatta öyle ki ona para kazandıracak bir iş ihtimali dahi heyecanlanması için yeterli gelir. Bu haberi hemen karısına söylemek için evine doğru yol alır. Genç kadın, kocasının işine kavuşması için büyük bir fedakarlıkta bulunup bisiklet almak için gerekli parayı edinir. Fakat ne yazık ki işinin ilk gününde Antonio bisikletini çaldırır. Polise başvuran adam, bunun sonucunda umutlarını daha da kaybeder çünkü  polisler tüm teşkilatı bir bisikletin peşine düşürmeyi gereksiz görürler. Yaşadığı ailevi ve dünyevi problemleri çözebilmesi için acilen bisikletine yeniden kavuşması gereken Antonio ve oğlu bisikletlerini bulabilmek için Roma sokaklarını karış karış aramaya başlar.

BİR BAŞYAPIT
Zorunlu olmadığı takdirde evden çıkmamamız gereken şu zamanlarda ailecek izleyebileceğiniz muhteşem bir başyapıt. Üzerinden yarım asırdan fazla geçmesine rağmen halen söz edilen ve izlenilmesi gereken bir akım simgesi kabul edilen bu filmi siz sinemaseverlere şiddetle önerir iyi seyirler dilerim.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi