SADİ SEDA

BU BİR REKOR!

11 Mayıs 2022 00:10
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Tepebaşı Belediyesi “Anneler Günü” etkinliğinde 6 bin Eskişehirli kadını bir araya getirmiş. Farklı etkinliklerde kadın-erkek olarak 6 bin kişinin konser ve siyasi parti mitingleri dışında bir araya geldiklerini ne duydum ne de gördüm.
6 bin kadını bir araya getirmek kolay değil.
Ancak ve ancak ya para dağıtacaksınız ya da bedeli büyük bir hediye.
Yine de rekor sayıda kadını bir araya getiremezsiniz.
Belediye “Anneler Günü” etkinliğine katılan kadınlara ne para ne de bedeli büyük bir hediye dağıtmamış.
Zaten yasal olarak bu mümkün değil.
Dağıtmış olsalar bile kapılarından eksik olmayan müfettişler bunu tespit ederek belediye başkanına zimmet çıkarır.
Bu nedenle Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ı bir rekora imza attığından dolayı kutlarım.
Bu Ahmet Ataç’ın büyük küçük herkesin gönlüne girdiğinin göstergesi…
Herhalde 6 bin kadını bir araya getirmeyi başaran Ahmet Ataç’ı sürekli olarak eleştirenler kıskanmışlardır!
Tatil, üstelik “Anneler Günü” olmasına rağmen kadınların evlerindeki eşlerini, çoluk çocuklarını bırakarak etkinliğe katılmayı tercih etmeleri de Ataç’a olan sevgilerinin göstergesi değil mi?
“Bizim kadınımız, annelerimiz
her şeyin en iyisine layıktır”
Buluşmada kadınlara seslenen Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, kadınlara verilen değerin önemine şu sözlerle dikkat çekmiş.
“Çok değerli cumhuriyet kadınları, hepiniz hoş geldiniz. Açık havada bu güzel etkinlikte bir aradayız, çok mutlu oldum, ayaklarınıza sağlık. Pandeminin ardından ilk kez buluştuk, sizleri çok özlemiştim. İyi ki bir araya geldik. Bizim kadınımız, annelerimiz her şeyin en iyisine layıktır. Anneler Günü için buluşmuşken Türkiye’nin en büyük annesini, Zübeyde Hanım’ı anmak istiyorum. Çünkü öyle bir evlat doğurdu ki bugün burada özgürce toplanmamızın bile en büyük nedeni. Bu neden Mustafa Kemal Atatürk’tür, nur içinde yatsınlar. Büyük şair Can Yücel'e sormuşlar, ‘Neden hep babanıza şiir yazıyorsunuz?’ Can Yücel, ‘Anneme olan sevgimi yazacak kadar şair değilim’ demiş. Bugün 6 bin, yarın 26 bin kişi bir araya geliriz. Yeter ki birlikteliğimiz hayat boyu sürsün. Anneler Günü’nüz kutlu olsun”.
Etkinliğe katılan anneler de Başkan Ataç’a kadınlar için gerçekleştirdiği çalışmalar ve kadına verdiği değerden dolayı teşekkür etmişler.
* * *
Belediyeler son yıllarda sadece ülkemizi değil dünyayı da etkileyen birçok zorluklarla karşılaştı. Neredeyse iki yılı dolduran bir koronavirüs süreci yaşandı. Belediyeler daha önce hiç görmedikleri, yaşamadıkları şekilde koronavirüs süreciyle karşılaştılar.
Bu süreç belediyelerin başladıkları birçok projenin yavaşlamasına veya askıya almasına yol açtı. Belediyeler de sosyal belediyeciliğe yöneldi. Kültürel faaliyetler, sosyal yardımlar gibi.
Bu anlayış çerçevesinde belediyeler halkın beklenti ve ihtiyaçlarını karşılamak, belediye hizmetlerine yönelik vatandaş memnuniyetini yükseltmek, sosyal yardım ve hizmet politikalarının adil dağılımını sağlamak, ihtiyaç duyan herkese ulaşmak gibi amaç ve hedefler doğrultusunda pek çok önemli proje gerçekleştirerek sosyal sorunların çözümünde önemli bir rol üstlendiler. Pandemi süreci de bugün bize sosyal belediyecilik anlayışının ne kadar önemli olduğunu bir kere daha göstermiş oldu.
Tıpkı Büyükşehir, Odunpazarı ve Tepebaşı Belediyelerinin yaptıkları gibi.
* * *
 
YAĞMUR VE ŞÜKÜR DUALARIDA MI YASAK?
Eskişehir Valiliği’nin resmi sitesinde yapılan açıklamada, açık alanlarla yapılması düşünülen yürüyüş, oturma eylemi, çadır kurma, pankart asma, konser, şenlik ve festival gibi etkinliklerin yasaklandı.
Valiliğin açıklaması şöyle:
 “Vatandaşlarımızın temel hak ve hürriyetlerine dair uluslararası sözleşmeler, T.C. Anayasası ve yasalardan kaynaklanan hak ve özgürlüklerini tam ve güvenli bir şekilde kullanabilmelerinin temini ile ilimizde huzur ortamı ile kamu düzeni ve kamu güvenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, başkalarının hak ve özgürlüklerinin, genel asayişin korunması ile şiddet olaylarının yaygınlaşmasının önlenmesi amacıyla; 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11’inci maddesinin (a) ve (c) fıkraları ile 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17 ve 19’uncu maddelerindeki hükümler gereğince, ilimiz genelinde (Jandarma sorumluluk bölgeleri dahil olmak üzere) 19 Mayıs 2022 günü yapılacak olan kutlamalar, resmi törenler, valilik ve kaymakamlıklarca, düzenlenmesi uygun görülenler ile siyasi parti faaliyetleri hariç olmak üzere, açık alanlarda yapılması düşünülen her türlü etkinlik (yürüyüş, oturma eylemi, stant/çadır kurma, afiş/pankart asma, konser, şenlik, festival vb.), Eskişehir Valiliği’nin 09 Mayıs 2022 tarih ve 316 sayılı kararı ile 10 Mayıs 2022 tarihi saat 00.01 ve 24 Mayıs 2022 tarihi saat 24.00’a kadar 15 gün süre ile yasaklanmıştır” ifadelerine yer verildi. Alınan kararlar birlikte, Eskişehir’de bu hafta içi başlaması planlanan müzik festivali de gerçekleşmeyecek.”
* * *
Dün kırsal mahallelerde “Yağmur ve Şükür Duası” yapmayı planlayan, davetiyelerini bastırıp dağıtan, dua sonrası verilecek yemeklerin iaşelerini tedarik eden 5 muhtar ile Odunpazarı Ziraat Odası önünde karşılaştık.
Valiliğin 10 Mayıs ve 24 Mayıs 2022 tarihleri arasında açık alanlarda yapılması düşünülen her türlü etkinliğin yasaklandığı açıklanmasını sosyal medyadan öğrenmişler.
“Sadi Bey sen gazetecisin bilirsin diye sormak istiyoruz. Valiliğin açık alanlarda yapılması düşünülen etkinliklerin 15 gün süreyle yasaklama kararı yağmur ve şükür duaları için de geçerli mi?” diye sordular.
“Net bir şey söyleyerek size yanlış bilgi vermek istemem. Ancak valiliğin yasak kararını okudum. Açık alanlarda resmi törenler, valilik ve kaymakamlıklarca, düzenlenmesi uygun görülenler ile siyasi parti faaliyetleri hariç olmak üzere, açık alanlarda yapılması düşünülen her türlü etkinlik (yürüyüş, oturma eylemi, stant/çadır kurma, afiş/pankart asma, konser, şenlik, festival vb.) 15 gün süreyle yasaklanmış. Açıklamayı yorumladığımda sizi kapsamadığını düşünüyorum. Siz bağlı olduğunuz kaymakamlıklara giderek detaylı bilgi almalısınız. Eğer izin almadan yaparsanız sıkıntıya girebilirsiniz” dedim.
* * *
Valilik veya Kaymakamlıklar önümüzdeki 15 gün içerisinde yapılması planlanan “Yağmur ve Şükür” dualarının alınan yasak kapmasına girip girmediği konusunda kamuoyunu bilgilendirmeli.
Kırsaldaki mahallelerin muhtarlarının kafaları karışık…
* * *
 
4 yıl önce ruhsat almaları için tebligat yaptık
Eskişehir'de Odunpazarı Belediyesi tarafından 60 prefabrik evin bulunduğu hobi bahçesi için alınan yıkım kararıyla ilgili protestoların ardından yürütmeyi durdurma kararı çıktı.
Sarısungur Mahallesi’nde bulunan Botanikkent Hobi Bahçeleri için Odunpazarı Belediyesi tarafından yıkım kararı alınmıştı. Yaklaşık 30 dönümden oluşan ve 66 hissedarı olan hobi bahçesinde bulunan 60 adet prefabrik evin yıkım kararı üzerine bölge sakinleri bir araya gelerek kararı protesto etti. Hobi bahçesi sakinleri tarafından yapılan başvuruların ardından Eskişehir 2. İdare Mahkemesi konuyla ilgili kararını açıkladı. Yıkımı yapılacak olan yapılar için 30 günlük yürütmeyi durdurma kararı çıktı.
* * *
Eskişehir 2. İdare Mahkemesi konuyla ilgili almış oldu gerekçeli kararı görmedim.
Ama öğrendiğim kadarıyla yıkımı yapılacak yapılar için 30 günlük yürütmeyi durdurma kararı vermiş.
Sanıyorum bu süre ilgili belediyeye müracaat ederek ruhsatların alınması için süre verilmiş.
“Hobi Bahçesi” de olsa belediyelerden ruhsat alınması zorunluluğu var. Herkes kendi kafasına göre istediği alana bir yapı yapamaz.
Vatandaş evinin yanına bir tavuk kümesi yapmaya kalksa da belediyeden izin almak zorunda.
O zaman maddi durumu iyi olan herkes gidip bir göl kenarına “Hobi Bahçesi” adı altında konut yapsın.
Bununla baş etmek mümkün mü?
Yasalalar neden konulmuş?
Uyulmak için.
O zaman bende gideyim Büyükşehir BelediyesiGülpınar Mahallesindeki veya Mamucadaki Gölet ve Mesire alanına kafama göre “Hobi Bahçesi” ve prefabrik ev yapayım.
Beni görenler gelsin onlarda yapsın.
Kanun ve nizamlara uymadan, herkes kendi kafasına göre bir yer çevirsin. Ruhsat almadan konutunu yapsın ikamet etsin.
Odunpazarı Belediyesinin ruhsatsız bu yapıları yıkma kararı alması doğru ve haklı.
“30 MAYIS 2019’A KADAR SÜRE VERMİŞTİK”
Eskişehir’de 2’nci İdare Mahkemesi, ev sahiplerinin başvurusu üzerine Odunpazarı Belediyesi’nin 30 dönümlük hobi bahçesinde yer alan 60 kadar prefabrik evin yıkıma ilişkin karar hakkında yürütmeyi durdurma kararı vermesiyle ilgili Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt açıklama yapmış.
Bölgede yasal olarak izin olmadığını ve ruhsatsız yapılaşmanın olduğunu aktaran Başkan Kazım Kurt,  “Bunları hiç sormamış. Biz buna Gölbaşı bahçeleri konut yapı kooperatifi adına kayıtlı ruhsatsız yapı inşa ettiğinden ruhsatsız inşaatın bir ay içerisinde ruhsata bağlanmasına, süre içerisinde ruhsata bağlanmadığı takdirde söz konusu yapımın yıkımına karar verilmiştir.  30 Mayıs 2019’a kadar verdiğimiz süre içerisinde o iş yapılmamış.  Bizde tutanak tutmuşuz, emri vaki yapmışız.  Onlar da bunun üzerine bu davayı açmış. 2019 yılından beri uğraşıyoruz. Böyle aniden, küt diye, bayram tatilinde ortaya çıkmış bir şey değil” demiş ve şöyle devam etmiş:
“İtiraz ettiler, bir yerlere gittiler geldiler ama olmadı biz de yıkmak için bayramdan sonraya gün verdik. Şimdi mahkemeye başvurmuşlar. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermiş. Biz de durdurduk. Bunda anormal bir şey yok. Haklı değiller”.
* * *
Dikkatinizi çekerim. Odunpazarı Belediyesi’nin yapıların ruhsatlandırılması için vermiş olduğu sürenin son tarihi 30 Mayıs 2019.
Süre dolmuş. Üzerinden de 4 yıl geçmiş.
Belediyeden ruhsat almak için kimse kılını bile kıpırdatmamış.
“Yıkım tebligatı”yapılınca belediyeye tepki koyuyorlar.
Peki, neden ruhsat almak istemiyorsunuz?
Göl manzaralı bir prefabrik de olsa evde oturacaksınız ama ruhsat almayacaksınız?
Odunpazarı Belediyesi sonuna kadar haklı.
* * *
 
FIKRA:
 
Pazardaki Keklik
Padişah Yavuz Sultan Selim, tebdili kıyafetle Kuşlar Çarşısı'nı geziyormuş. Avcılar avladıkları kuşları, tuzakçılar yakaladıkları maharetli, eğitimli, güzelim kuşları satıyorlar. Bir ara padişahın gözü kekliklere ilişir.
Bir grup kekliğin üzerindeki etikette, "Tane işi satış fiyatı 1 altın" yazıyor.Hemen yanı başlarında asılı, adeta altın kafes içinde bir keklik daha var ki, fiyatı 300 altın.
Padişahın gözü 300 altınlık kekliğe takılır. Satıcıya sorar:
- “Hayırdır, bunun diğerlerinden ne farkı var ki, bunlar 1 altın, bu 300 altın?”
Satıcı cevaplar:
- “Bu keklik özel eğitimli, çok güzel ötüyor, ötmesi bir yana bunun ötüşünü duyan ne kadar keklik varsa hepsi onun etrafına doluşuyor. Tabii bu arada avcılar da o etrafa doluşan keklikleri daha rahat avlıyorlar”.
Padişah:
- “Al sana 500 altın, satın alıyorum” der. Parayı verir ve hemen oracıkta aldığı kekliğin kafasını keser.
Adam şaşırıp;
- “Ne yaptınız, en maharetli kekliğin kafasını koparttınız, yazık değil mi?” diyeşaşkınlıkla bakar. Padişah gürler ve şöyle der:
- “Bu kendi soyuna ihanet eden bir kekliktir. Bunun akıbeti er ya da geç ancak budur.”
* * *
 
 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir