İSMET TOSUN

CESUR YÜREK

31 Ağustos 2020 00:05
A
a

 

Bu hafta film köşemizde sizlere efsaneler arasında adını büyük harflerle yazdırmış Mel Gibson'in yönettiği ve başrolünü oynadığı tarihî, yarı kurgusal film olan “Cesur Yürek (Braveheart)” filmini tanıtacağım.

William Wallace'ın hayatını anlatan film 1996 yılında 10 dalda Oscar'a aday olmuş yapım, yönetim, görüntü yönetimi, efekt, makyaj ve en iyi film dallarında ödüle layık görülmüştü.Tüm dünyada uzun yıllar gösterilen film vizyona girdiği ilk hafta ABD’de $100,999,938,276 hasılat yapmış, tüm dünyadaki hasılatı ise $210,400,000’a ulaşmıştır. Gelelim tüm dünyada rekorlara imza atan ve başyapıt olarak kabul edilen filmin konusuna.

William Wallace yaşanan büyük acılar sonrası yeniden memleketi olan İskoçya’ya döner. Onun asıl amacı çiftçilik yaparak sakin bir hayat sürmektir. Çocukluk aşkıyla karşılaştığında bunun onu dipsiz bir uçuruma iteceğinin farkında değildir. Bir gün İngiliz askerleri, William’ın çocukluk aşkı olan Murron’a tecavüz etmeye çabalarlar. William, onu kurtarır; ancak bu Murron’un ölümüne ve bir dönemin değişimine sebebiyet verecektir. Bölgedeki İngiliz lordunun karşılık vereceğini bilen Wallace ve adamları, İngiliz askerlerinin üniformalarını giyerek bir İngiliz kalesine girer ve kaleyi tamamen yakarlar. Wallace’ın kahramanlıklarından cesaret alan İskoç halkı da İngilizlere karşı ayaklanır. Wallace’ın efsanesi dilden dile yayılır ve dağılmış olan İskoç klanları gönüllü olarak ona katılmak isterler. Gerilla taktiğiyle savaşan İskoçlar büyüyerek İngilizlerle amansız savaşlara girerler.

Çekilen savaş sahneleri 96 yılında çekilmiş olsa bile halen günümüzde gelmiş geçmiş en iyi savaş sahneleri olarak kabul edilmektedir. Mel Gibson’un hem başrolünü oynadığı hem de yönetmen ve yapımcılığını üstlendiği bu film vizyona ilk girdiği tarih de efsaneler arasına gireceğini ve tüm dünyada yıllar geçmesine rağmen hala söz ettireceğini göstermişti. Öyledir ki filmin konusu ve sahneleri dışında müzikleri de film kadar dikkatleri üzerine çekmiş olmalı ki 1997 yılında filmin adıyla bir albüm daha yapılmıştı. Defalarca izlenilen ve halen de izlenmeye devam eden bu filmi sizlere hatırlatır ve şayet izlemediyseniz hiç vakit kaybetmeden izlemenizi tavsiye ederim 

 

Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi