SEMİH DEMİRAL

COVİD-19’A KARŞI KORUNMAK İÇİN BASİT YÖNTEMLER

9 Nisan 2020 00:53
A
a
Yeni tip Koronovirüs (Covid-19) ile birlikte hayatımız tamamen değişti. Sanki eski görüntüleri izleyince çok eskilerden bir şeyler izliyormuş gibi oluyoruz. Bu durum bu salgının bizi nasıl etkilediğini ortaya koymaktadır. Covid-19’a karşı korunmada geç kalınan bir kararda maske kullanımı olmuştur. Uzmanlar maskenin koruyuculuğu ve bulaştırıcılığı konusunda tam olarak ortak bir kanaat oluşturamamıştı. Ta ki Amerikalı uzmanlar maske kullanımı gerekli dendikten sonra ortak bir kanaat oluştu ve tüm ortak kullanılan alanlarda maske kullanımı artık devlet eliyle zorunlu hale gelmiştir.
Aslında bu salgın hastalıktan korunma için ta 1918 yılında meydana gelen İspanyol gribinde de herkesin maske taktığını görüyoruz. Ve o dönemde tıp, teknoloji, insanların bilgi ve bilinç düzeyi şu zamandan iyi değildi. Fakat maske kullanımına önem vererek korunmanın yöntemini bulmuşlardı. Aklın yolu bir. Bu bir solunum yolu hastalığı. Bulaşma yolu ağız, burun salgıları ile olmakta. Ağız ve burunu kapatırsan bulaşmayı önlersin. Bu salgında bazı ülkeler bu salgının en başından beri maske kullanımını zorunlu hale getirdiler ve hastalık çok fazla yayılmadı. Bu salgın hastalık ile ilgili dikkatimi çeken bazı noktalar var. Bu salgın hastalığın 3. Dünya ülkeleri dediğimiz gelişmemiş ülkelerde çok az görülmesi. Bu gerçekten enteresan bir durum. Yani özellikle bu ülkelerde değil de gelişmiş ve bazı gelişmekte olan ülkelerde çokça görünmesi tabi bu hastalığın çıkış noktası olan Çin ile ilişkilerinin olması ile ilgili olsa da bu ülkelere hiç Çinli bir turist veya iş adamı gitmedi mi? Belki sağlık sisteminin bu gibi ülkelerde çok iyi olmaması nedeni ile tespit edilememesi durumu olabilir ama salgın nedeniyle bu gibi ülkelerde ölüm beklenmesi doğal bir durum. Tabi bu salgının bir tatbikat olduğu, yeni dünya düzeninin kurulduğu gibi teoriler de yok değil. Biz alacağımız önlemlere bakalım.
Bu salgından korunmak istiyorsak 3 en önemli kurala uymalıyız. Bu kuralı kısaca SMH olarak kısaltabiliriz.
S: Sosyal mesafeye dikkat etmek, M: Maske kullanmak, H: Kişisel hijyene dikkat etmek. Bu 3 kuralın tamamı aynı anda uygulanırsa bu hastalıktan korunabiliyoruz.
Sosyal mesafe en az insanlardan 1,5 – 2 m uzak durmaktır. Evde kalmak sosyal mesafe için çok önemli bir kuraldır. Fakat uzaktan çalışma yapanlar haricinde diğer çalışanlar açısından evde kalmak mümkün olmadığı için insanlardan uzak durmak en önemli korunma önleminden birisidir. Fakat bu tek başına yetmez.
Evden dışarı çıktığımız zaman mutlaka maske takmalıyız. Devlet artık maskeleri evlere dağıtacak. Maske talebi olan kişiler E-Devlet üzerinden evdeki her birey için 5 adet maske talep edebilmektedir. Fakat maske kullanımı ile kurallar var. Maskenin sadece lastiklerine temas edilmeli, bez yüzeyine temas edilmemeli. Cerrahi maske dediğimiz şuan toplumda yaygın olarak kullanılan maske tekrar tekrar kullanılamaz. Cebe koyulamaz. Bir diğer kural maske çene altında veya burun açıkta olacak şekilde kullanılmaz. Ağız ve burun tamamen kapalı olmalı.
En önemli kurallardan birisi kişisel hijyen yani temizliktir. Temiz olan insan bu hastalığa karşı korunmaktadır. Sık sık ellerimizi sabun ile birlikte yıkamalıyız. Ellerimizi ortak kullanılan yüzeylere temas ettirmemeliyiz. Temas ettiysek hemen sabunlu su ile yıkamalı veya dezenfektan ile dezenfekte etmeliyiz. Dezenfektan yoksa kolonya kullanabiliriz.
Türkiye bu salgın hastalık ile ilgili daha henüz pik nokta denilen bir günde tespit edilen en yüksek enfekte sayısına henüz ulaşmamıştır. Uzmanlar Nisan ayının 3. – 4. Haftalarında pik noktaya ulaşabileceğini daha sonra düşüşe geçeceğini belirtmektedir. Bu salgının ne zaman bitebileceği konusunda tam olarak bir zaman verilememektedir. Bu salgının 1. Dalga olduğunu varsayarsak 2. Ve 3. Dalga bu salgının tekrar ortaya çıkabileceği belirtilmektedir. Bizler bundan sonra bu ve benzeri salgın hastalıklar ile birlikte yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. Sosyal mesafe kuralı, Maske takmak ve Kişisel hijyen çok önemli. Zaman gelecek bu salgın hastalık yavaşlayacak, azalacak, fakat tamamen yok olmayacaktır. Virüs değişim göstererek başka bir şekilde de karşımıza çıkabilir. Bütün dünya toplumları artık bütün yönetimlerini, düzenlerini, kurallarını tekrar gözden geçirmelidir. Artık dizayn yapılırken insanlar arasındaki mesafe kuralları değişmeli. Daha fazla temizliğe önem verilmeli. Ortam temizlikleri ve hijyeni konusunda havalandırmalar kullanılarak toplu olarak ve hızlı ortam hijyen yöntemleri geliştirilmeli. Bu dönemden sonra insan sağlığına zararlı olmayan hijyen maddelerinin üretilmesine ihtiyaç olacaktır. Belki günün birinde virüs dedektörü gibi ortam hijyenini ölçen cihazlara ihtiyaç olacaktır.
Bu salgın insanlara, toplumlara, özellikle gelişmiş ülkelere ders olmalıdır. Amerika, Avrupa dünyada en gelişmiş ülkeler. Süper güçler. Ama bu salgında tamamen çaresiz kaldılar, deyim yerindeyse çuvalladılar. Bu arada Avrupa Birliği diye bir topluluk vardı, noldu bu birliğe. Ortalıkta birlik gören var mı?
Son olarak dua edelim Allah (C.C.) bu salgın hastalığın bir an önce şifasını versin.
Sosyal mesafeyi koru = Hayatını koru.
Sağlıkta ve Güvende #Evdekal
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi