SEMİH DEMİRAL

COVID-19 SÜRECİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

18 Haziran 2020 00:05
A
a
2019 Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Koronavirüs (Covid-19) ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alarak tüm kurulu düzeni maalesef bozdu. Birçok sektörü etkilediği gibi iş sağlığı ve güvenliği alanında özellikle KKD malzeme tedariğinde etkilenme oldu. Bu süreçte maske, yüz siperi, eldiven gibi KKD’lere çok fazla ihtiyaç olması nedeniyle KKD üretici firmaları bu ürünlere odaklanıldı. Bu süreçte bazı büyük KKD üreticileri sürekli müşterilerine KKD malzemesi açısından cevap veremedi. Bu durumda başka KKD üretici firmalarına yönelim olmaya başlandı.  Üreticilerin pandemi nedeniyle maske, cerrahi eldiven ve yüz siperine odaklanması diğer kalemdeki ürünlerin tedariğinde gecikmelere ve bu durumda işyerlerinde KKD verilememesine neden olmuş ve iş kazası ve meslek hastalığı riski ile karşı karşıya kalınmıştır.
Pandemi sürecinde işyerinde esnek çalışma modeli uygulandı ve çalışanlar pandemi sürecinde çeşitli sürelerde işyerinden uzak kaldı. Covid-19 ile birlikte İşyerinden uzaklaşmalar çalışanlarda odaklanma problemine neden olabilmektedir. Odaklanma problemi iş kazalarının sebeplerinden birisidir. Böyle bir duruma karşı işverenler, yöneticiler çalışanlarını sık sık kontrol edebilir, gerekmesi durumunda kısa işbaşı eğitimleri vermesi kazalara karşı koruyacaktır. Covid-19 nedeniyle çalışanlarda motivasyon düşüklüğü, iş yapma isteklerinde düşme durumları ile karşılaşılabilir.
Covid-19 sürecinde esnek çalışma modeli uygulaması ile birlikte bazı rutin kontrol, bakım süreçlerinde esnemeler olabilir. Pandemi nedeniyle hastalığa yakalanan veya bulaş riski olan kişilerin işyerinden uzaklaştırılması çalışan sayılarında düşmeye neden olabilir ve bazı alanların, işlerin ve ekipmanların kontrolü aksayabilir. Çok hızlı bir şekilde toparlanarak tekrar kontrolün sağlanması gerekir. Özellikle iş ekipmanlarının periyodik test ve kontrollerinin yapılması çok önemlidir. Bakım süreçleri tekrar işletilerek planlı bakım düzenine geçilmelidir. Pandemi sürecinde kontroller aksamış olabilir. Bu nedenle kontrole tabi tüm iş ekipmanları, acil durum ekipmanları, yangın sistemleri, algılama sistemleri, elektrik, mekanik sistemler detaylı bir şekilde kontrole tabi tutulmalıdırlar.
Covid-19 salgın hastalığı ile birlikte sosyal mesafe kuralının gelmesi, maske kullanılması iletişim açısından da problemlere neden olabilir. Uzak mesafeden iletişim kurulması, cerrahi maske nedeniyle kelimelerin tam anlaşılamaması kazalara sebebiyet verebilir. Bu dönemde telsiz, telefon kullanımının sağlanması, mesajlaşma programlarının kullanımı iletişim kazalarını engelleyecektir. Yazın gelmesi ile birlikte işyerinde ortam sıcaklığının yüksek olması, sıcak ortamlarda iş yapılması ve maske kullanımı ile birlikte baygınlık, nefes alma güçlükleri, sıcak çarpması gibi durumlarla karşılaşılabilir. Sıcak ortamlarda ve işlerde maskenin terleme nedeniyle ıslanması olası bir durumdur. Bu durumlara karşı olası bu tür riskli faaliyetlerin çalışma süreleri kısa tutulmalı, molalar sık sık verilmeli, hijyen molaları sağlanmalıdır.
İş kazalarını engellemenin en önemli adımlarından birisi kontroldür. Bu maksatla özellikle yüksekte çalışma, sıcak işlemler, kapalı alan çalışmaları, kaldırma ekipmanı çalışmaları, yapı işleri, kazı faaliyetleri, büyük elektrik bakımlarında iş izinlerinin uygulanması yöneticilere kontrolün kendilerinde olmalarını sağlar ve iş kazalarını engeller. Pandemi sürecinde çalışanların azalması, odaklanma sorunları, motivasyon eksiklikleri, iş ekipmanlarının uygunsuzlukları, kontrol ve denetim eksiklikleri iş kazalarına neden olabilir. Daha önce yüksekte çalışabilir, kapalı alanda çalışabilir onaylı olan kişiler belki de sağlık durumlarında değişme sonucunda sıkıntı yaşayabilirler. Tabi ki iş izni öncesinde mutlaka sağlık kontrolü ve onayı gereklidir. Yüksekte çalışmalarda maske ile birlikte dikey tırmanışlar kapalı alanlarda maske kullanımı nefes alma-verme problemlerine neden olabilir. İşyeri hekiminin onayı ile gerekli sosyal mesafe kuralını fazlasıyla sağlayarak yükseğe çıkış ve inişlerde ve kapalı alan iniş-çıkış maske kullanılmaması daha doğru olabilir.
Pandemi sürecinde esnek çalışma, evde kalma süreçlerinde spor yapılamaması nedeniyle çalışanların pandemiden önceki çalışma performanslarını göstermesi beklenemez. Bu nedenle iş planları yapılırken eski süreçteki çalışma süreleri yerine bu süreçte daha esnek bir çalışma süresi planlanması yine olası iş kazalarını engelleyecektir.
Covid-19 Salgın süreci ile birlikte insanlar arasında 1,5-2 m sosyal mesafe uygulanması eğitim, işbaşı konuşmaları, toplantılar açısından problemlere neden olabilmektedir. İSG Kanunu gereğince çok tehlikeli işyerlerinde her yıl 16 saat İSG eğitimi verilmesi zorunludur. Sosyal mesafe kuralı, maske ve hijyen önlemleri altında eğitimlerin verilmesi problemlere neden olabilir. Özellikle sosyal mesafeye uygun eğitim düzeninin sağlanması eğitim katılımları açısından sayının kısıtlanmasına ve eğitim süreçlerinde uzamaya neden olabilecektir. Eğitim esnasında doğal havalandırma ve hijyenin sağlanması için eğitim sürelerinde kısalmaya, hijyen molalarının verilmesi gerekecektir. İSG eğitimleri, işyerinde ilk defa verilecek temel eğitimler hariç çalışanlara tekrar verilecek temel eğitimler işe ve işyerine özgü içeriğin hazırlanması ve gerekli uzaktan eğitim yönetim sisteminin sağlanması halinde uzaktan eğitim yöntemi kullanılarak verilebilir. Kullanılan uzaktan eğitim yönetim sistemi uluslararası standartlara uygun,  farklı kaynak ve farklı sistemlerde çalıştırılabilir, değişik eğitim setleri ile yeniden kullanılabilir, yönetilebilir ve izlenebilir, kullanıcıların ulaşmakta güçlük çekmeyeceği, sağlam ve kullanıcı talebini karşılayabilir nitelikte olması gerekmektedir. Salgın sürecinde İSG Kurulu vb. toplantılar Covid-19 önlemleri ile birlikte aksatılmaması gereken hususlardır.
Covid-19 ile birlikte mutlaka salgın risklerinin değerlendirildiği risk analizi ve değerlendirmesi yapılmalı, acil durum planı revize edilerek salgın süreci plana dâhil edilmelidir. Salgın süreci nedeniyle risk analizlerinin hazırlanması, güncellenmesi hususlarında gevşeme olmamalıdır. Kriz durumlarında İSG süreçleri kesinlikle ihmal edilmemelidir. İSG süreçlerinde olabilecek gevşeme iş kazaları, meslek hastalığı ve diğer acil durumlara neden olabilecek hususlara neden olabilir.
Covid-19 salgını sürecinde başta sağlık çalışanları olmak üzere temizlik ve hijyenin sağlanmasından sorumlu kişilere çok fazla iş düştü ve çok yoruldular. Onlara hepimizin teşekkür borcu vardır. Sizlere çok teşekkür ediyoruz.
Sağlıklı ve Güvende Kalın.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi