SEMİH DEMİRAL

DAVRANIŞ ODAKLI GÜVENLİK YÖNETİMİ (DOGY)

23 Ocak 2020 00:05
A
a
Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’ya göre, dünya genelinde yaklaşık 2,3 milyon çalışan iş kazası ve meslek hastalığından dolayı hayatını kaybediyor; bu her gün 6000'den fazla ölüme karşılık gelmektedir. Dünya çapında yılda 340 milyon iş kazası ve 160 milyon iş kazası geçiriyor. İş kazaları ve Meslek hastalıklarının maliyeti ülkelerin gelişmişlik seviyelerine göre değişmekle birlikte %4 ve üzerine çıkabilmektedir. İş kazaları ülkemizin kanayan yarasıdır. Maalesef bu alanda dünyada hiç iyi bir seviye değiliz. İş kazalarının %88’i tehlikeli hareketlerden, %10’u tehlikeli durumlardan, %2’si kaçınılmaz ve sebebi bilinmeyen hareketlerden kaynaklanmaktadır. İşveren ve vekilleri iş kazalarının sebeplerini belirleyerek önlem almakla mükelleftirler. Güvensiz davranışlar, iş kazalarında büyük bir yer kaplamaktadır. Bunların engellenmesi işletmelere büyük faydalar sağlayacaktır.
Davranış Odaklı Güvenlik Yönetimi (DOGY), gözlemler aracılığıyla yönetimi ve çalışanları işyerinin genel güvenliği hakkında bilgilendiren bir süreçtir. DOGY, çalışanların dikkatini kendi ve diğer çalışanların günlük güvenlik davranışlarına odaklamayı amaçlamaktadır. DOGY’nin amacı kuruluşun çalışan güvenliğini artırmaktır. DOGY ile riskli davranışları azaltarak bunların yerine güvenli davranışları yerleştirmek amaçlanır. Bunun için öncelikle riskli davranışları ortaya koymak, tespit etmek gerekir. Riskli davranışlar net, herkes tarafından aynı şekilde anlaşılacak, genellemeler barındırmayan bir şekilde tanımlanmalıdır.
DOGY uygulanırken, gözlemciler (yerinde güvenlik incelemeleri yapmak üzere eğitilmiş çalışanlar) davranışlarını göz önünde bulundurarak diğer çalışanların incelemelerini yaparlar. Bu gözlemciler, güvenli ve güvensiz işyeri koşullarını not etmenin yanı sıra güvenli ve güvensiz davranışları da kaydeder. Gözlemci daha sonra bulguları çalışanla paylaşır ve geri bildirimde bulunur. Olumlu geribildirim teşvik edilir. Çalışanların görevlerini daha güvenli bir şekilde gerçekleştirme biçimlerinin tartışılması, çalışanların ve gözlemcilerin davranışlarından daha fazla haberdar olmalarına yardımcı olur. DOGY, çalışanların ve gözlemcilerin birbirlerine güvenliği artırma konusunda girdi sağladığı sürekli bir geri besleme döngüsüne dayanmaktadır ve iş güvenliği uzmanları DOGY’yi sürekli olarak iyileştirmek için gözlemlerin yürütülmesinde toplanan verileri kullanmalıdır.
Riskli davranışı ortadan kaldırmak, güvenli davranışı yerleştirmek için; davranışı tetikleyen, pekiştiren, caydıran ve özendiren etkenler belirlenmelidir. Bu aşama riskli davranışın analiz edildiği kısımdır. Belirlenen tetikleyici, pekiştirici, özendirici, caydırıcı etkenler üzerinde çalışılarak davranış değişikliği sağlanabilir.
Potansiyel riskli davranışları saptamak, daha önceden tespit edilmiş riskli davranışların sergilenip sergilenmediğini belirlemek ve eğer riskli davranış gerçekleşiyor ise tetikleyici, pekiştirici, özendirici etkenler hakkında bilgi toplamak için DOGY’de kullanılan en önemli fonksiyon yapılandırılmış bir “gözlem programıdır”. Gözlem aynı zamanda, hem çalışanın iş alanındaki riskler hakkında farkındalığını artırma imkânı sağlar; hem de çalışana kendini ifade edebileceği iki yönlü bir geri bildirim alanı yaratmaktadır.
DOGY’nin İlkeleri şunlardır: Hedef davranışları tanımlayın, Hedef davranış örneklerini belgelemek için kritik davranış kontrol listeleri geliştirin, güvenli olmayan davranışı iyileştirmek/önlemek için müdahaleler tasarlayın, grafik ile ilerleme durumu belirleyin ve çalışanlara geri bildirim verin. NDoğru bir şekilde DOGY uygulamaları yapıldığında güvenli, üretken ve moral geliştiren çok sayıda avantaja sahiptir. Bunlar, çalışanların güvenliğine odaklanılmasını sağlar, güvenli ve güvensiz davranışları belirler, güvenli davranışı teşvik eder ve güvenli olmayan davranışları önler, çalışanları iş güvenliğine dâhil eder, yönetimin kritik noktalara güvenlik ile ilgili yatırım yapmasını kolaylaştırır ve özellikle işyerine bağlılığı artırır.
DOGY çalışmaları, riskli davranışların belirlenmesi, gözlemlenmesi, analizi, geri bildirim süreci, düzeltici önleyici faaliyetlerin yürütülmesi ve iletişim gibi birçok bileşeni içermektedir. DOGY’yi uygulayan kuruluşlar, öncelikle kuruluşlarının güvensiz davranışlarına ve ortam risklerine göre gözlemlenecek uygun davranış listesini belirlemelidir. İş güvenliği uzmanları genellikle gözlemcilerin sahada tamamlamaları kolay ve hızlı olan ve hedef davranışları listeleyen bir kontrol listesi formatı geliştirebilirler. Örneğin, bir araç filosu işleten kuruluşlar için, emniyet kemeri veya sinyal kullanımı gibi yaygın sürücü davranışlarına odaklanan davranışa dayalı bir güvenlik kontrol listesi geliştirebilirsiniz. Kontrol listeleri genellikle gözlemin temellerini (zaman, tarih, yer, gözlemlenen davranışlar, gözlemci) ve gözden geçirenin güvenli ve güvensiz gözlemlerinin sayısını içerir. Kontrol listesi ayrıca çalışanlara verilen geri bildirim ve yorum alanlarını da içermelidir. DOGY hedeflerinize dayanarak, kuruluşunuzda haftalık, aylık veya üç ayda bir kaç gözlemin (ve ne tür gözlemlerin) yapılması gerektiğini belirleyen bir program da oluşturabilirsiniz. Programlar ve gözlemler, DOGY programının sürekli geri besleme döngüsüne göre değişebilir.
DOGY uygulamalarının etkinliğini ölçmek zor olabilir ve gözlemcileriniz tarafından toplanan gözlem verilerinin sürekli ve gerçek zamanlı olarak gözden geçirilmesini gerektirebilir. Kuruluşlar ayrıca güvenli davranışlarının yüzdesi arttıkça olay oranlarını azaltmak amacıyla sık sık olay oranlarına bakmalıdırlar. Ayrıca, kuruluşlar DOGY uygulamalarının güvenlik kültürü ve/veya çalışanların morali üzerindeki etkilerini belirlemek için anketler ve mülakatlar yapılabilir.
Güvende kalın.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi