Bahri Yücel

DEVLET ADAMI

25 Ekim 2018 22:45
A
a

Sevgili okurlar;
Bilindiği gibi mahalli idareler seçimi yaklaşıyor. Tabi ki yıllarca bizi idare edecek yöneticileri seçeceğiz. İnsan olarak biz hep düşünüyoruz acaba nasıl bir yönetici olmalı, hangi sıfatları taşımalı? Bununla ilgili İslam eserlerinden derlediğimiz bu araştırmayı sizlerle paylaşmak istedim. İşte sonuçları, iyi bir devlet adamı;
  1. Kavrayışı yüksek olmalı
  2. Hafızası güçlü olmalı
  3. Güzel konuşmalı
  4. Doğruluk ve doğruları sevmeli; yalandan, yalancıdan ve dalkavuklardan uzak durmalı.
  5. Adaleti ve adilleri sevmeli, zulüm ve talimlerden nefret etmeli
  6. Mutedil huylu olmalı, kendisinden adalet istenince inatçı olmamalı, kötülük yapması istenince buna şiddetle karşı çıkmalıdır.
Daha birçok özellik saymamız mümkün iken, burada yüce İslam peygamberinin bir özelliğini paylaşırsak daha iyi anlarız. Sahabelerden kays İbni Hazm şunu anlattı.
Bir adam peygamberimize geldi, onun karşısında durunca adam korkudan titremeye başladı. Bunu üzerine Rasullullah A.S. “Korkma, rahat ol. Ben kral değilim. Ben ancak Kureyşli kuru et yiyen bir kadının oğluyum” dedi.
Hz. Muhammed’in vefatından sonra Hz. Aişe’yi bir akrabası ziyaret eder, Hz. Aişe onun için bir sofra kurdurur ve sonra Hz. Aişe şöyle der;
Ben doyuncaya kadar her yemek yiyişimde ağlarım. Akraba daha da meraklanıp sordu. Niçin ağlarsın? Hz. Aişe; çünkü Allah Rasulü bütün hayatı boyunca doyuncaya kadar hiç yemedi, Sıkıntı içerisindeydi. Bir günde iki öğün yemedi, ekmek yediği zaman hurma yemedi; hurma yediği zaman ekmek yemedi. Sürekli başkalarını kendine tercih ettiği için hep böyle yaşadı.
İşte bu zamanda da insanlar yemek yedikleri zmaan eritmek için ilaç kullanıyor.
Cenab-ı Peygamberimiz hayatı boyunca kızartılmış bir boyun hiç görmemiştir.
Ali Şeriati Hz. Ebubekir İslam Halifesi iken geçinmek için bir Yahudi kadının keçilerini sağma işi yapardı. Esasında Hz. Ebubekir Müslüman olduğu gün zengin bir insandı. 40 bin dirhem serveti olduğu rivayet edilir. Bütün servetini Hz. Peygambere mücadelesinde kullanmak üzere bırakmıştır.
Hz. Ebubekir Halifelik döneminde kamu malına karşı çok hassas olduğu, asla devlet gücünü mal ve mülk edinmek için kullanmadığı bilinmektedir.
Zira bir rivayete göre devlet malından bir hırka çalan cennete giremeyecektir.
Vay bizim hallerimize, ruzi mahşerde nasıl hesap vereceğiz, bunların yanında.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi